5 Het regent weer onthullingen rond het Witte Huis. Een daarvan komt van Michael Cohen, eerst een trouwe maar nu een gefrustreerde Trump- medewerker. lk ga geen boksbal meer zijn f |B k spring nog liever uit een ft gebouw dan dat ik Trump verraad", zei diens per- soonlijk advocaat en fïxer Michael Cohen in april, toen de advocaat van Stormy Daniels, Michael Avenatti, had voorspeld dat Cohen 'binnen zes maanden' uit de school zou klappen over zijn baas. We zijn drie maanden verder en het moment is daar. Cohen bracht een in het geheim opgenomen gesprek naar buiten met toenmalig presidentskan didaat Trump. Het gaat over zwijggeld voor een playboymodel dat een affaire met hem zegt te hebben gehad. Trump wist er wel degelijk van, suggereert de tape. Cohen, ooit een van de loyaalste medewerkers van Trump, toont de VS op deze manier dat team-Trump loog over deze Karen McDougal (haar verhaal werd 'totaal onwaar' ge noemd). McDougal verkocht haar re laas voor 150.000 dollar aan de uitge ver van roddelblad National Enquirer, waar een vriend van Trump de baas is. Een artikel verscheen nooit: de En quirer schoof het verhaal voor Trump onder het tapijt. Cohen wordt er nu van verdacht de kieswet te hebben overtreden met zulke deals met vrouwen - volgens advocaat Avenatti zijn er naast Stormy Daniels en Karen McDougal nog drie vrouwen betaald om te zwijgen. Het is onderwerp van on derzoek in een spin-off van het speurwerk van speciaal aanklager Mueller, waarin ook mogelijke fraude in Cohens taxibedrijf onder de loep wordt genomen. De FBI viel Cohens kantoor, huis en hotelkamer binnen. Maar van Trump komt weinig steun. Cohen voelt zich in de steek gelaten, raakte verbitterd en nam deze week nota bene een bondgenoot van de Clintons in de arm, advocaat Lanny Davis. „Ik ga geen boksbal meer zijn", zou Cohen volgens Davis hebben ver klaard. Hij wil, zo zegt hij, de waar heid vertellen. Het wakkert de be zorgdheid aan in het Witte Huis - gaat Cohen de geheimen van zijn voormalige baas doorbrieven aan de FBI? Hij vertelde de media alvast dat Trump op de hoogte zou zijn geweest van een ontmoeting tussen zijn zoon en een Russische advocaat met Kremlincontacten die belastende in formatie over Hillary Clinton be loofde, iets wat speciaal aanklager Mueller razend interessant zal vin den. Trump ontkende het in een boze tweet - Cohen probeert vooral zijn eigen hachje te redden, schreef Trump. Geruchten over een samenzwering tussen team-Trump en het Kremlin zwollen toch al aan sinds Trumps verbale vrijerij met Poetin in Hel sinki. Voor zo'n samenzwering is géén bewijs. Er zijn wel vermoedens, van de FBI. De regering Trump bracht deze week tot nu toe topge- heime documenten uit 2016 naar buiten waarin de FBI een speciale rechtbank toestemming vraagt om ex-Trumpadviseur Carter Page af te luisteren. „De FBI is van mening dat Page heeft samengewerkt en samen- gezweerd met de Russische over heid," staat in het verzoek. Diverse rechters vonden de theorie geloof waardig genoeg om afluisteren toe te staan. Trump en zijn bondgenoten stel len dat de papieren bewijzen dat het Rusland-onderzoek politiek gemoti veerd is: de FBI baseerde haar verden- Trumpland. Voor de rechtbank kan duidelijk worden wat Mueller in handen heeft. Of de Cohen-tapes juridisch een gevaar zullen zijn voor Trump, moet blijken. Waar Lanny Davis in de kra kerige opname hoort dat Trump cash wil betalen - iets wat het mogelijk maakt de betaling verborgen te hou den - hoort Rudy Giuliani vlak daar voor nog het woordje 'niet'. Trump zou er juist op aandringen niet con tant, maar netjes met een cheque te betalen, volgens de ex-burgemeester van New York, die nu advocaat is van de president. kingen op het zogenoemde Steele- dossier, de memo's vol smeuige aan tijgingen geschreven door een Britse ex-spion die werd betaald door De mocraten. Maar in de docu menten staat duidelijk dat de FBI open is ge weest over de her komst van het dossier, en ook andere bron nen had. Mogelijk werpt de start van de rechtszaak tegen oud-campag nemanager en oligarchen vriend Paul Manafort, volgende week, meer licht in de duisternis. Zijn zaak draait vooralsnog om fraude, maar het is niet uitgesloten dat Mueller die aanklacht ge bruikt als drukmiddel om Manafort aan het praten te krij gen over zijn maanden in zaterdag 28 juli 2018 GO Trumps loyaalste man, ooit Een record werd het met 38,1 graden (op twee plaat sen, in Zeeland en Limburg) gisteren niet, maar het was flink puffen en zweten. Mensen zochten overal ver koeling. In Castricum bij voorbeeld, liep het strand al vroeg vol (foto's). Met koel boxen en parasols, en na tuurlijk de verfrissende zee vlakbij, gingen zij de hitte te lijf. Vandaag dreigt een heel ander gevaar dan overver hitting: gladheid. Vuil en olie hebben zich afgelopen weken opgehoopt op de wegen, de regen die hier en daar valt maakt er een blub- berlaag van. FOTO'S KOEN VAN WEEL/ANP Karlijn van Houwelingen —Michael Cohen, voormalig persoonlijk advocaat en f ixer van president Trump

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5