Talentenfabriek 'J Minnaard had nog graag korte uitslag gereden 22 ZE WIELRENNEN WIELERDORP Antwan Tolhoek is de zoveelste prof renner uit Yerseke. Waarom komen er zoveel renners uit het vissersdorp? Bellen met Marco Dat wielrennen momenteel boo ming is in Yerseke, is gezien de goede Tourprestaties van dorpsbe woner Antwan Tolhoek weinig op merkelijks. Opmerkelijk is het ech ter wel dat de 24-jarige Tolhoek de zoveelste Yersekenaar is die furore maakt op de fiets. Is er een verkla ring voor al het wielertalent dat het Bevelandse dorp de afgelopen tien tallen jaren heeft voortgebracht? Piet Rentmeester, Jaap Huissoon, Patrick Tolhoek en Johnny Hooger- land. Zomaar wat andere wielren ners met een aardige staat van dienst die afkomstig zijn uit Yer seke of er lange tijd gewoond heb ben. Antwan Tolhoek en Davy Gunst zijn voorbeelden van recen tere 'wielerproducten' die uit het ongeveer 6800 inwoners tellende vissersdorp zijn voortgekomen. De 23-jarige Gunst, in 2015 onder meer winnaar van het brons op het Nederlands kampioenschap voor beloften, moest zijn wielerloop- baan wegens hartproblemen vorig jaar op jonge leeftijd beëindigen. Hij denkt een mogelijke verklaring te hebben voor de goede wielrenners die uit het dorp afkomstig zijn. „Het zou met de harde werkmentali- w teit van de mensen hier te maken kun nen hebben. Hard werken moet je op de fiets natuurlijk ook." Het heeft ook iets met het doorgeven van genen te maken Ook Patrick Tolhoek, tweevoudig deelne mer aan de Tour de France en vader van Antwan Tolhoek, ziet daar een moge lijke verklaring in. „Ik denk dat we een volk zijn dat werken en afzien niet schuwt. Dat zie je natuurlijk wel in meer vissersdorpen, maar ik denk dat het hier net nog iets meer is. Een halve dag werken betekent hier dat je werkt van zes uur 's ochtends tot zes uur 's avonds." „Kinderen werken hier over het alge meen al vanaf hun dertiende of veer- tiende", vervolgt Pa trick Tolhoek. „Ze zien dat papa hard aan het werk is, en mama is ook bezig met allerlei dingen. Ik zag dat bij mijn jon gens ook. Toen onze oudste zoon een jaar of dertien was, ging- ie werken. Dat is met Antwan pre cies hetzelfde gegaan. D dat zijn broer en zijn vriendjes dat doen en dan gaat hij het zelf ook doen." Maar een echt, dui delijke oorzaak aan wijzen voor al het wielertalent dat uit Yerseke afkomstig is, blijft lastig vindt Gunst. „Die is er denk ik ook niet, al is het natuurlijk wel heel toevallig dat hier zo veel wielrenners vandaan komen. Ze ker ten opzichte van andere plaatsen in de provincie." „Het heeft na tuurlijk ook iets met het doorgeven van genen te maken", ver volgt de Bevelander, „dat staat buiten kijf." Gunst is daar zelf het levende bewijs van. Zijn vader Marcel en zus Denise waren ook actief als wielrenner. Ook bij de familie Tolhoek (opa Ko, vader Pa- I trick en Antwan) en Nieuwdorp (vader Hed- die en zoon Nick) wer den de wielergenen met succes doorgege ven. Allemaal niet onaar dig voor een dorp dat nog geen eens een wie lervereniging heeft. Een jaarlijkse wieler ronde heeft Yerseke wel, die vond onlangs tijdens de Tour plaats en kende met Rico van Damme een thuisrijder als winnaar. „Ook bij de jongens die die ronde organiseren, zie je dat het werk niet geschuwd wordt", zegt Patrick Tolhoek. „Dat comité trekt echt alles uit de kast om een mooie ronde neer te zet ten." Het is wel duidelijk. Aan de mentaliteit zal het niet liggen in Yerseke. „Op zich goed, ik ben de dag goed doorgekomen en voelde me sterk bergop. Op de Tourmalet ont plofte het, toen ben ik bij mijn kopman Guillaume Martin geble ven. Hij had een mindere dag van daag. Ik heb mijn werk voor hem kunnen doen." „Wel met ups en downs, maar dat was vorig jaar eigenlijk ook zo. Al had ik toen wel twee heel sterke dagen. Vandaag had ik dat goede gevoel ook wel. Ik heb deze Tour eigenlijk geen één echt slechte dag gehad, zoals ik dat vorig jaar wel had. Daar ben ik wel blij mee." „Het is fijn dat je de etappe van vandaag kan afstrepen. Je kijkt er nu toch al wel naar uit om op de Champs-Élysées over de streep te rijden, je familie weer te zien en weer naar huis te gaan. Drie we ken is natuurlijk lang. Dus wat dat betreft is het weer mooi geweest, maar we moeten nog twee ritten." „Het is wel een beetje moeilijk om daar al op terug te blikken, kijken. Het hoogtepunt was de bolletjestrui van Dion Smith. Ik ben veel bezig geweest met Guil laume om met hem voor een goed klassement te gaan. Hij heeft lang in de top 15 gestaan en het zag er heel lang goed uit, maar hij had vandaag een mindere dag en staat nu 20ste. Dus dat is wel een te genvaller voor ons vandaag." „Ik denk het wel. Het verschil met vorig jaar is dat deze Tour voor mij echt in het teken stond van het helpen van Guillaume. Dat was vorig jaar veel minder. Persoonlijk ben ik tevreden met de conditie die ik had en nog steeds heb, en uiteraard met de ontsnapping waarin ik op 14 juli zat. Ik had nog wel graag een korte uitslag gere den in een bergetappe, maar een slecht gevoel heb ik er zeker niet aan overgehouden." „Toch wel. Ik dacht dat Sky weer met Froome ging uitpakken om de vijfde Tourzege binnen te ha len. Maar aan de andere kant: Thomas heeft natuurlijk ook de Dauphiné gewonnen dit jaar en hij is nu ook gewoon de beste. Ik denk niet dat hij het nog in de tijdrit gaat weggeven." Het is fijn dat je deze etappe kan afstrepen. Je kijkt er nu toch al wel naar uit om op de Champs-Élysées over de streep te rijden zaterdag 28 juli 2018 GO Yerseke Arwin Willemsen Yerseke Johnny Hoogerland - Davy Gunst De harde werk- mentaliteit wordt genoemd als één van de redenen dat Yerseke zo veel goede wielrenners voortbrengt. FOTO COR VOS Piet Rentmeester Davy Gunst ztc ZiCL Patrick Tolhoek Arwin Willemsen Valence Hey Marco, vandaag was de laatste bergrit van deze Tour. Hoe is het je vergaan?? Vorig jaar vertelde je ons dat je je nog erg sterk voelde in die derde week, is dat dit jaar ook zo? Ben je blij dat de Tour er bijna opzit? Het is nog een beetje voorbarig, maar hoe kijk je terug op deze Tour? Tijdens de Tour bellen we drie keer per week (op dinsdag, donderdag en zaterdag) met de Zeeuwse renners in de Tour, Marco Minnaard en Antwan Tolhoek. Vergelijk het eens met jouw Tour van vorig jaar, vind je dat je hetzelfde niveau hebt gehaald? Tot slot. Geraint Thomas lijkt de Tour te gaan winnen. Is dat voor jou een verrassing? - Marco Minnaard

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 58