Poeptest tegen darmkanker werkt niet bij zomerhitte 4 Bijna dertig procent meer aanmeldingen bij verkorte opleidingen Het is goed nieuws voor de basis scholen. Jarenlang daalde het aantal studenten dat voor de pabo koos. Na een voorzichtige groei zien de hogescholen in het nieuwe studie jaar met name bij de deeltijd- en zij-instroomopleidingen flink vol lere collegebanken. Uit de huidige cijfers van het Lan delijk Overleg Lerarenopleiding Basisonderwijs (Lobo) blijkt dat die verkorte opleidingen 29 procent meer studenten mogen verwelko men. Omdat de inschrijvingen nog niet definitief zijn, kunnen er nog kandidaten afvallen en bijkomen. „Deze studenten zijn in ieder geval serieus, want ze moeten een ge schiktheidsprocedure doorlopen," stelt Michael Krul, opleidingsma nager op de pabo van de Haagse Hogeschool. Daarin moeten de le raren in spe een dag voor de klas staan en uitgebreide gesprekken met de opleiding volgen. Juist voor de deeltijdstudie mel den zich studenten die een carriè reswitch overwegen. Ze kiezen voor een studie naast hun baan óf gaan bij een basisschool werken en volgen tegelijkertijd het zij-in- stroomtraject van de pabo. „We ho ren veel terug dat deze mensen al langer een overstap naar het onder wijs overwogen, maar er nu brood in zien en hun droom gaan naja gen," merkt Jantine Kuijpers, direc teur Academie Primair Onderwijs van NHL Stenden Hogeschool in Leeuwarden. Basisschoolleraren voeren al ruim een jaar actie voor betere werkomstandigheden. Ze eisen een eerlijker salaris en een verlaging van de werkdruk. Met de acties hebben ze honderden miljoenen euro's extra binnengesleept. Vol gens de leraren is het extra geld hard nodig om het groeiend lera rentekort een halt toe te roepen. Betekenis Alle klachten van leraren over de salarissen en hoge werkdruk weer houden de nieuwe pabo-studenten er niet van tóch toe te werken naar een toekomst voor de klas. „Deze mensen komen veelal van uit een andere beroepsgroep en willen meer betekenis aan hun werk geven," constateert Jan Jaap Hubeek, onderwijsmanager op de pabo van de Hogeschool Leiden, in alle gesprekken die hij met nieuwe studenten voert. De hogeschool heeft bijna vier keer zoveel pabo studenten in een paar jaar tijd. Hu- beek: „Door de acties krijgen ze ook écht meer salaris. Dat helpt mee." Hoewel sectororganisatie PO- Raad blij is met alle nieuwe aan meldingen, is dit nog geen ant woord op het lerarentekort. „Het te kort loopt op tot 4100 in 2022 en 11.000 in 2027. Wij vinden dat het nog makkelijker moet worden om een zij-instroomtraject te volgen," aldus woordvoerder Annemieke Kooper. Voor de geschiktheidsonderzoe- ken moeten basisscholen nu bij voorbeeld 5000 euro betalen. Ze krijgen dat geld alleen terug als de kandidaten zijn toegelaten. Overigens melden zich ook meer studenten aan voor de reguliere pabo. Uit cijfers van het Lobo blijkt dat zich 7864 studenten hebben in geschreven, 11 procent meer dan een jaar eerder. Die oproep doet het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Zolang de temperaturen boven de 30 graden zijn, zijn de op gestuurde buisjes poep waardeloos. „De buisjes waarin de poep moet worden opgestuurd, bevatten en zymen die vaststellen of er bloed in de ontlasting zit, een indicatie op darmkanker," zegt Coen Berends van het RIVM. „Die werken min der goed wanneer de temperatuur boven de 30 graden komt. We ver zoeken mensen dan ook de test nog niet te gebruiken en te wachten tot het weer wat koeler is. Dat kan makkelijk, want de test hoeft echt niet direct te worden ingestuurd. Kijk even naar de houdbaarheids- t Opsturen monster op dagen dat deze niet te lang onderweg kan blijven liggen datum van de buisjes." De test moet voor gebruik in de koelkast worden bewaard bij deze temperaturen. Zolang het maar niet kouder is dan 2 graden, want dan werkt de test ook minder goed. Als de hittegolf straks voorbij is, kan de test alsnog worden gedaan. Doe wat poep in de buisjes en stop ze in de retourenvelop. Wel liefst op een maandag, dinsdag, woens dag of donderdag, zegt Berends. „Zo is de kans het kleinst dat de buisjes onnodig lang in een te warme brievenbus of op het post- sorteercentrum blijven liggen." Bloedresten Jaarlijks krijgen ruim 2 miljoen mensen van 55 jaar of ouder een test op darmkanker in de bus. De test wordt elke twee jaar herhaald. Zo'n 70 procent van alle mannen en vrouwen die een oproep krijgt om mee te doen, geeft daar gehoor aan. Bij zo'n 8 procent van de respon denten worden bloedresten in de ontlasting gevonden. Die mensen worden opgeroepen voor een on derzoek in het ziekenhuis. Bij slechts een klein deel van hen wordt ook daadwerkelijk darmkan ker geconstateerd. MES**"* in zaterdag 28 juli 2018 Toenemende animo om (alsnog) leraar te worden Meer werknemers wagen de sprong naar het onderwijs. De pabo's zien een groeiend aantal studenten dat zich laat omscho len tot leraar op de basisschool. Voor de leerkrachten in spe is het groeiende lerarentekort een kans, maar ze zijn niet met ge noeg om het tekort weg te wer ken. Ellen van Gaaien Den Haag Het kost een basisschool 5000 euro om te onderzoeken of een zijinstromer geschikt is. Dat geld komt niet altijd terug. Wie de afgelopen dagen een uit nodiging in de bus heeft gekre gen om mee te doen aan het be volkingsonderzoek naar darm kanker, moet wachten met het opsturen van zijn ontlasting tot het minder warm is. Hans van Soest Doetichem A De test moet bij warmte nog even in de koelkast blijven. FOTO ANP maar ]ü^tine

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4