Y. 9 EXPOSITIE JONGE KUNSTENAARS De Vleeshal is deze zomer het domein van vijf jonge kunstenaars. Zij dagen je uit met boeiende bijdragen. Paranoid House' noemde Becket Mingwen (1984, VS) zijn drie audio-werken. Het is ook de titel van de tentoonstel ling als geheel. Beckets' dialogen kun je wandelend door de ruimte via een koptelefoon beluisteren. Het zijn prikkelende, vervreem dende gesprekken. Mijn conclu sie: paranoia is een vorm van ver nauwende verbeelding. Wantrou wen tegen de wereld om je heen. Kunst kan een uitweg bieden. Dat idee zie ik ook terug in de intrigerende video van Henna Hy varinen (1986, Finland). Je kunt hem bekijken in een afgebakende ruimte die deels is bedekt met stof. In de film verschijnt een per- sonage met een masker dat angst en onzekerheid suggereert. Als te genhanger voert Hyvarinen een surfster op. De verbindende factor is een saxofonist. Hyvarinen roept soms een illusie op, maar laat ook zien dat haar verhaal in een studio is gecomponeerd. De bikini die de surfster in de vloedlijn heeft achtergelaten, ligt - op reusachtig formaat - onder één van de open staande ramen van de Vleeshal. Anders Dickinson (1988, VS) be schrijft hoe hij een afdruk maakte van een grafsteen van een hond in het Amsterdamse Oosterpark. En vertelt terloops ook het verhaal achter het overlijden van het dier, dat alleen achterbleef nadat zijn baasje hem was voorgegaan. Het fragiele werk bestaat uit twee de len. Hij refereert naar het nachte lijk bezoek aan de begraafplaats. Waarbij Dickinson zich ervan be wust is dat hij gedachten bij voor bijgangers oproept die niets te ma ken hebben met wat hij doet of wil. Net zo kwetsbaar is het werk van Philipp Guller (1989, Duits land). Hij drukte bladzijden uit een door hem zelf geschreven no velle af op textiel. Associatieve beelden vullen de tekst aan. De lappen hing hij zo op dat er een kamer ontstaat. Je stapt zo zijn we reld binnen. Die wordt sterk be paald door zijn zoektocht naar identiteit. Waarbinnen zijn ho moseksualiteit een belangrijke rol speelt. Net zoals de angst om be smet te worden met HIV. Drie an dere - dubbelzijdig bedrukte - zeefdrukken op textiel, hangen hoger. In de complexe combinaties van beeld en tekst werkt Gufler de thema's uit de 'kamer' verder uit. Het je losmaken uit een staat van paranoia vraagt de moed jezelf aan te pakken. Parallel aan de manier waarop één van de protagonisten in het verhaal - Kurt Raab - zijn HIV „bij de strot pakte". Sophie Serber (1993, VS) ten slotte, toont 'Gravity sucks', zes wandkleden, gebaseerd op kleur platen. Op elk ervan zie je een kop met attributen die nadrukkelijk een beroep aanduiden. Eén van de koppen is omgekeerd opgehangen. Niet toevallig de beeltenis van een kunstenaar.... 'Paranoid House' is een sterke presentatie met een rijke variatie aan uitdrukkingsvormen. BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 MesutÖzil Met het poseren met een dictator maakt Mesut een duidelijk stand punt (PZC, 24 juli). Hij laat zien welke kant of hij kiest. Dit is op zich goed te begrijpen. Dat niet iedereen achter zijn standpunt staat, had hij zich vooraf moeten realiseren. G. J. te Sligte Verkuijl Quakkelaarstraat 205 Vlissingen Waterverspilling Vanwege de droogte moeten we zuinig met water omgaan(PZC i9-07).Maar de grootste verspiller van water, de veeindustrie, wordt steeds buiten beschouwing gela ten! Waarom is er voor de pro ductie van dierlijke producten zo gigantisch veel water nodig? Uni versiteit Twente en wetenschap pelijke onderzoeken melden dat voor de productie van een kilo rundvlees 15.000 liter water no dig is. (100 ligbaden) Varkens vlees per kilo 6000 liter. (40 lig baden) De teelt van al dat veevoer voor de miljarden landbouwdie- ren die wegkwijnen in de veein dustrie kost zeer veel water! In grote delen van de wereld is zelfs voor de teelt van veevoer irrigatie nodig! Van al het water in Nederland is 1 procent nodig voor waterge bruik in huis en 43 procent voor de productie van vlees en zuivel! Minder vlees en dierproducten eten is dus de meest effectieve manier om water te besparen!!! Door een dag geen vlees te eten, bespaar je al 1366 liter water. C. Minneboo J. de Smitstraat 31 Oost-Souburg Woningenbeleid Met veel belangstelling heb ik kennisgenomen van het artikel in de PZC van 17 juli 'Steden roepen hulp VN in tegen belegger en toe rist'. Burgemeesters van grote steden zoals Amsterdam, Londen, Parijs en Barcelona luiden de noodklok. Zij hebben in een ge zamenlijke verklaring aangege ven dat het recht van inwoners op betaalbare huisvesting gevaar loopt door speculanten, beleggers en massatoerisme. Welnu, wat in deze steden gaande is is helaas ook van toepassing op de ge meente Veere. Ik ben woonachtig in de kern Domburg en in prin cipe is hier hetzelfde aan de hand. De grondprijzen lopen in deze kern dusdanig uit de hand, dat vooral jonge gezinnen genood zaakt zijn hun geliefde woon plaats te verlaten en daarom een woning kopen in één van de dor pen in de omgeving waar de grondprijs spectaculair lager is. Dit beleid zal grote gevolgen heb ben voor de leefbaarheid in onze kern. In mijn perceptie is vaak het gebrek aan handhaving tweede woning permanente bewoning hier medeoorzaak van. Wij kun nen stellen dat het huidige beleid faalt, dus is het zeer wenselijk dat er met spoed nieuw beleid ge maakt wordt waarin ruimte aan wezig is om jonge gezinnen te behouden voor onze kern op het gebied van zowel koop- als huur woningen. Jaap Labrujere Spreeuwenhof 19 Domburg Stef Blok Wat een ophef over de uitspraken van minister Blok (PZC, 23 juli). Deze man zegt precies wat 95 procent van de Nederlanders denkt. Dit is gewoon realiteit, al leen in Nederland en Europa mag dit niet gezegd worden. En dan maar klagen over Poetin, Trump en May, die juist wel staan voor hun eigen bevolking. Wat wij erg missen. Helaas is het referendum overhaast afgeschaft zodat wij geen mening meer kunnen uiten over hoe wij denken over Juncker, Verhofstad, Timmermans, Van Baaien en andere niet-gekozen Europese leiders. B.J. Tetteroo Korte Oostweg 8 Biggekerke Het klimaatakkoord De gasprijs gaat omhoog, volgens het akkoord (PZC 11 juli), om mensen te bewegen geen gas meer te gebruiken. Volksverlak kerij. De accijns op benzine, alco hol en tabak is een bron van in komsten voor de schatkist. En het verbruik neemt vanwege de prijs niet af. Zo zal dat met het gas ook gaan. Dat er geen armoede zou ontstaan, is eveneens volksver lakkerij. Zolang de kapitalisten de macht hebben, zullen de rijken ervan profiteren en de armen nog armer worden. We hebben eerder ervaren hoe verraderlijk die Samsom is. Die heeft wel meer de VVD geholpen de arme burger verder uit te melken. Dat het to tale energieverbruik zou opge wekt kunnen worden met wind molens en zonnepanelen, is het zoveelste bedrog. Nu al wordt er gemekkerd dat het opladen van het handje vol elektrische auto's meer 's nachts moet gebeuren vanwege het stroomverbruik overdag. H. Gericke Singel 65 Westdorpe Waterverbruik Dat een meerpersoonshuishou- den meer water verbruikt dan eenpersoonshuishouden, klopt niet altijd (nav Gezin de pineut bij waterschap, PZC 23 juni). Wa tergebruik is primair afhankelijk van de noodzakelijke individuele waterbehoefte van een persoon en dan van hoe bewust en zuinig een persoon met water omgaat. Juister zal zijn, als het waterschap in haar heffing niet naar de aantal personen in huishouden kijkt, maar naar het werkelijke gebruik van water in een huishouden. Het is al jaren een ergernis bij huis houdens die zuinig met water, energie en gas omgaan en de zelfde heffingen moeten betalen als degenen die meer gebruiken. Tatiana Kharouk Pastoor Boumanstraat 8 Terhole zaterdag 28 juli 2018 PC Vleeshal even 'Paranoid House' Nico Out Still uit video van Henna Hyvarinen, die te zien is in De Vleeshal. T/m 30/9. 'Paranoid House', Vleeshal, Markt, Middelburg. Wo. t/m vr. 13.00 -17.00 uur. Za. zo. 11.00 -17.00 uur. Meer info: vleeshal.nl De grondprijzen in Domburg zijn hoog. foto ruben oreel ■miiTiTfTnir itïï

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 45