Zakje patat duurder door droogte en hitte? Onzin! Ontdek.de wereld met Kras 3 Kiloprijzen liggen vaak vast ZOMERCARNAVAL BATTLE En toch klinkt het zo logisch, ho gere prijzen voor de piepers. Aard appeltelers zien hun oogst in de grond verschrompelen. De aardap pels blijven klein en dus komen er straks minder kilo's uit de grond. En minder aanbod leidt tot een ho gere prijs. Toch? De werkelijkheid is anders, zegt Teun de Jong, voorzitter van de Ne derlandse Akkerbouw Vakbond (NAV). „Zo'n 8o tot 90 procent van de aardap pelen voor de patatfabri kanten wordt op con tract geteeld. De prijs ligt vast." Al dreigt schaarste, de boer krijgt geen ho gere prijs. Bij de Vavi, de bran chevereniging van de aardappelverwerkende industrie, wagen ze zich niet aan een prijsvoor- spelling. „Als het gaat re genen, kan de oogst nog meevallen", zegt Hylke Brunt, secretaris van de Vavi. Hij erkent dat een groot deel van de inkoop tegen een vaste prijs ge beurt. Maar als er te wei nig wordt geleverd, zal er op de vrije markt moe ten worden bijgekocht. En die prijzen kunnen wel hoger liggen. De Jong erkent dat effect, maar op de prijs is het volgens hem verwaarloosbaar. „Van een kilo aardappelen maak je ongeveer een pond friet. In een bakje bij de snackbar zit zo'n 100 gram friet. Als de aardappelprijs verdubbelt, praat je over een prijsstijging van twee cent per bakje friet. Een prijsverho ging met als argument de droogte slaat nergens op." De marge die supermarkten ma ken op verse producten zijn be hoorlijk hoog. Voor groenten en fruit moet je ongeveer 40 procent marge rekenen, voor aardappelen zeker 25 procent, schat Paul Moers, kenner van de detailhandel en de supermarktketens. Patat duurder maken vanwege een lagere oogst is dus een onzinverhaal, vindt hij. „Het gaat om een fractie van de kosten. Die staan in geen verhouding tot de verhogingen die worden doorgevoerd met het excuus dat de aardappelen duurder worden." Met groenten is het niet anders. Dat geldt ook voor de prijs van bier of een brood. Gerst, de grond stof voor bier, is bijvoor beeld achttien cent duurder geworden. „Van een kilo gerst wordt zes liter bier ge maakt. Als gerst acht tien cent duurder wordt, betekent dat per glas bier iets meer dan een halve cent prijsverho ging", rekent De Jong voor. De mooiste rondreizen inclusief vlucht, verblijf, NL-sprekende reisleiding en excursies Kras.nl of bel 088-0885 886 zaterdag 28 juli 2018 GO Doorweekte T-shirts, pau zes om water te drinken en publiek dat verwoed wappert met een flyer op zoek naar een beetje koelte. Met een verhitte Battle of Drums op het Weena in Rotterdam begon gisteren het weekeinde van Zomercarnaval. De hoge temperaturen zorgen voor zweet, veel zweet tijdens de drumwedstrijd. Het publiek liet zich niet van de wijs bren gen door de meer dan tropi sche temperaturen. De orga nisatie heeft ook aan het pu bliek gedacht, zo vertelt woordvoerder Rodney Lont. „Via social media en borden waarschuwen we mensen om voldoende te drinken, vol doende zonnebrand te sme ren en te matigen met alco hol." FOTO FRANK DE R00 De droogte en de hitte houden aan en dus klinken de eerste waarschuwingen al dat alle groente en fruit duurder wordt. Maar dat klopt niet. Patat zou bijvoorbeeld zelfs goedkoper moeten worden. Peet Vogels Ellen den Hollander Zevenbergen Een kilo gerst levert zes liter bier op. Als gerst achttien cent duurder wordt, bete kent dat per glas bier een halve cent prijsver hoging. Kras.nl/36558 Kras.nl/36312 Kras.nl/36503 Kras.nl/36239 Kras.nl/25292 W.JL' 'v.' y.w uii.iïiM "'Ji'.lipi'il1 'u.'QlMj Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds Parels van Sri Lanka Highlights of Costa Rica Maleisië Borneo Canada Rocky Mountains Argentinië Patagonië Ontdek de ongerepte oostkust Met éxtra comfortabele hotels Klantbeoordeling 8,1 Catamarantocht naar Isla Tortuga Eco-bootexcursies in Tortuguero Klantbeoordeling 8,2 Spot beren en proef lokale wijn Vele natuurtochten én Vancouver Klantbeoordeling 8,6 Uitgebreid bezoek Buenos Aires Incl. de Perito Morenogletsjer Klantbeoordeling 8,4 Sta oog-in-oog met orang-oetans Heerlijk nagenieten op Langkawi Klantbeoordeling 8,5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3