Opruimacties: van honden tot hardlopers Ik was rood, misselijk en uitgedroogd' M 3 gebruik. Volgens de Stichting Kring loop Blik is de re cycling van meta len verpakkin- gen in Neder land in twin tig jaar tijd istcgen naar 95 procent: „In 2014 gebruikten Nederlandse huishoudens in to taal 126.000 ton aan metalen ver pakkingen: circa 16,5 kilo per huis houden. Daarvan wordt naar schatting ruim 118.000 ton gerecy cled." Blikjes kunnen betrekkelijk eenvoudig van het restafval wor den gescheiden. Mooie cijfers, maar veel blikjes en flesjes belanden toch op straat of in de berm. Astrid de Jong: „De producenten vinden het kennelijk wel best. Mensen zullen veel meer de nei ging hebben een blikje met statie geld in te leveren. Als ik nu ergens een statiegeldflesje zie slingeren neem ik het ook mee en breng het naar de winkel." Sanderse wil zonaanbidders aanra den extra voorzichtig te zijn bij deze tropische temperaturen. Wie te lang in de volle zon ligt, kan een zonnesteek oplopen doordat de li chaamstemperatuur oploopt. Valerie van Vliet kreeg onlangs een zonnesteek. De inwoonster van Yerseke werd ineens ziek bij mu ziekfestival City of Dance in Mid delburg, waar het flink warm en druk was. „Het was een heel warme dag en ik had één of twee drankjes met alcohol op en voor de rest wat water", herinnert ze zich nog. „Maar ineens werd ik heel misselijk en draaierig. Ook had ik hoofdpijn. Ik ben gelijk naar huis gegaan en koud gaan douchen." Ook begon Van Vliet met extra drinken om de vochthuishouding weer op peil te brengen. „Pas de volgende dag voelde ik me weer wat beter." Levensgevaarlijk Dat een zonnesteek levensgevaar lijk kan zijn weet Monica Sanderse maar al te goed. „Ik zal het nooit meer vergeten", vertelt de Vlis- singse. „Ik was nog een kind. Mijn moeder was op het land aan het Ik ben naar het ziekenhuis gebracht. Een zonnesteek is echt heel gevaarlijk hooien. Ze had de kinderen meege nomen, maar was mij vergeten. Ik zat de hele dag in de volle zon. Ik was helemaal rood, misselijk, uitge droogd en had koorts. Met de am bulance ben ik naar het ziekenhuis gebracht. Een zonnesteek is echt heel gevaarlijk", waarschuwt ze. Hoedje Zodra de temperaturen tropische waarden krijgen is Sanderse nu ex tra alert. „Veel water drinken, liever geen koffie en tussen 11.00 en 15.00 uur nooit in de zon liggen, want dan is-ie op zijn sterkst", somt ze op wat je beter niet kunt doen. „Ik lig eigenlijk nooit meer in de zon, ik houd er niet van. Ik zet een hoedje op en doe het rustiger aan. En ik heb altijd een flesje water bij me.'" Ondanks de warmte loopt San derse wel gewoon hard. Woensdag avond kwam de winnares van de Marathon van Zeeuws-Vlaanderen nog in actie tijdens de stratenloop in Burgh-Haamstede. „Ik wist dat het warm zou worden dus heb veel gedronken en ben rustig gebleven. Af en toe een sponsje gepakt om mijn hoofd koel te houden. En een keer onder een tuinslang gegaan, dat werkte echt verkoelend." De eerste mensen met een zon nesteek hebben zich de afgelopen dagen al gemeld bij de Zeeuwse huisartsen. Braken, hoofdpijn, dui zeligheid en uitdroging zijn belang rijke signalen. De Reddingsbrigade waarschuwt voor het gevaar van oververhitting en warmtestuwing in relatie tot zwemmen. zaterdag 28 juli 2018 naar drankenfabrikant DAVIDSE T Astrid de Jong stuurt het afval dat ze vindt retour aan de producent met de boodschap snel werk te maken van statiegeld op plastic en blik. fotosmarcelle Er komen steeds meer initiatie ven om zwerfvuil op te ruimen. Velen deden het al maar sinds dit voorjaar heeft het ook een naam: ploggen. Tijdens het hard lopen afval oprapen. Een trend die uit Zweden naar Nederland is overgewaaid. Duizenden vrijwilligers beginnen woensdag aan de Boskalis Beach Cleanup Tour van Stichting De Noordzee. Het evenement wordt voor de zesde keer gehouden met als doel om de hele Noordzeekust schoon te maken. Het evene ment start op op twee locaties, Cadzand in het zuiden en Schiermonnikoog in het noorden. Na twee weken, op 15 augustus, fi nishen de noord- en zuid- m i route tegelijkertijd in Zandvoort Je kunt ook je hond aan het werk zetten. Alex van Eek uit IJsselstein heeft zijn hond ge traind om lege plastic flesjes op te rapen. „Dit ging zo goed dat we dat hebben uitgebreid met blikjes en pakjes drinken. Tijdens het uitlaten zijn we samen geob sedeerd door zwerfafval en nemen we alles mee wat we vin den. In de rugtas van de hond bewaren we alles wat we tegen komen en lopen we van prullen bak naar prullenbak", schrijft hij op zijn website enjoycleanin- gup.com. Op zondagmiddag 26 augustus komt hij naar Wissenkerke om bij de Zeedijk te laten zien hoe hij de honden dit geleerd heeft. Het evenement is georganiseerd in samenwerking met Woefjes Boefjes uit Geersdijk. Belang stellenden moeten hun eigen hond wel thuislaten. Meer informatie op de Face- bookpagina van Woefjes Boef jes. Valerie van Vliet uit Yerseke en Monica Sanderse uit Vlissingen liepen een zonnesteek op. Ze werden er flink ziek van. „Ik was helemaal rood, misselijk, uitge droogd en had koorts", vertelt Sanderse. Maurice Steketee Vlissingen - Monica Sanderse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39