Het heelal geeft een knipoogje Alle duikslachtoffers Noordzee nu naar Goes Jan Janssen Van Engelshoven opent eerbetoon Bergman 2 Het duurt nog zeker driejaar voordat er statiegeld op plastic flesjes en blikjes komt. Astrid de Jong wacht daar niet op. Ze stuurt nu al rondslingerende lege blikjes terug naar de fabrikant. ZWERFVUIL BURGERINITIATIEF Commentaar Afgelopen week verwonderden we ons over het weer en over de kennelijke verandering van het klimaat. We vroe gen ons af hoe we met de aarde moeten omgaan. Gis teravond leek het heelal een antwoord te geven: het maakt niet veel uit. De bloedmaan boven Nederland kun je zien als een schitterend fenomeen, een aansporing om het leven op aarde net zo mooi te maken en om er zuinig op te zijn. Zo geven men sen zin aan een natuurverschijnsel. Maar de bloedmaan is on derdeel van een wonderlijk heelal waar we heel weinig van be grijpen en waarin wij eigenlijk geen rol spelen. Dat werd deze week nog eens extra duidelijk door twee ont dekkingen. Er is water op Mars. Dat betekent een dikke kans op leven. Wat valt er nog meer te ontdekken? We hebben er geen idee van. De tweede waarneming: onlangs passeerde de ster S2 een zwart gat en gedroeg zich daarbij niet meer vol gens de wetten van Newton maar wel volgens de relativiteits theorie van Einstein. Zo komen en gaan onze inzichten. Steeds opnieuw blijkt dat we een nietig onderdeel zijn van een groter geheel waarvan we de samenhang niet kunnen doorzien. Het heelal maalt er niet om. Het gaat kil zijn gang. De bloed maan is een toevallig knipoogje van een systeem dat zich niet laat doorgronden. Dat is niet erg. Het helpt ons bescheiden te blijven. In het grote complex van tijd en ruimte heeft het leven op aarde een eindeloos kleine betekenis. Je kunt de bloedmaan zien als een aansporing om het leven op aarde net zo mooi te maken Voorheen werden de slachtoffers van decompressieziekte opgevan gen in zowel het Amsterdam Me disch Centrum (AMC), als in Goes. Nu neemt het MCHZ in Goes op verzoek van het AMC alle patiënten over. Het gaat om een tijdelijke re geling. „Maar of dat nou drie maan den is of een jaar, weten we niet", aldus Van Tol. Mogelijk is de aanlei ding een capaciteitsprobleem bij het AMC. Het MCHZ in Goes is gespeciali seerd in de behandeling van patiën ten in een hyperbare kamer, waar onder overdruk, too procent zuur stofkan worden toegediend. Deze behandeling wordt vaak toegepast bij weefselschade of ernstige infec- Het MCHZ in Goes neemt alle patiënten van het AMC over ties en dus ook decompressieziekte. Die ziekte kan ontstaan als een dui ker te snel stijgt. Er kunnen dan stikstofbelletjes in het bloed ont staan. Nederland telt 11 centra voor hy perbare zuurstoftherapie. Slechts 3 daarvan zijn gevestigd in een zie kenhuis. ALMANAK Jan Janssen verschijnt deze we ken dagelijks op televisie, tot slot van de Avondetappe op NPOi. Hij won vijftig jaar gele den de Tour de France als eerste Nederlander. Op tv leest hij voor uit zijn dagboek, mooie, korte stukjes. Janssen is wars van arro gantie, ondanks zijn status. Een collega ondervond dat een paar jaar terug bij de finish van de ZLM-tour in Kloetinge. Hij was op zijn stalen retro-wielrenfiets gekomen. Janssen was er ook en herkende het merk. „Da's een mooie!", zei hij spontaan in het voorbijgaan. Zo'n compliment vergeet je nooit. Bermbrand A58 zorgt voor flinke file Bijvriendelijkste tuin krijgt prijs MIDDELBURG Fietser over de kop en zwaargewond De Kloetingse kwam op het idee door een berichtje op Facebook over het retourneren van afval naar de af zender. Rondzwervende lege blik jes waren al langer een ergernis. „Dan liggen op een grasveldje van die lege blikjes energiedrank. Maar kennelijk krijgen ze er niet genoeg energie van om het lege blikje in een afValbak te gooien", zegt Astrid de Jong, die raadslid is ge weest voor de SP in Goes. Het is geen gezicht al dat zwerf vuil, en het is gevaarlijk. „Als de gemeente het gras maait worden die blikjes vermalen en blijven er scherpe stukjes metaal achter. Honden en andere dieren kunnen Een reactie heb ik nooit gekregen er hun poten aan open halen." Een jaar geleden was ze het echt beu. Na het lezen van het bericht op Facebook besloot ze een blikje plat te drukken en op te sturen naar de fabrikant. Een postzegel hoefde er niet op want ze ge bruikte het antwoordnummer van de klantenservice. Daarna heeft ze met enige regelmaat blikjes op de post gedaan met de boodschap snel werk te maken van statiegeld. De producenten van frisdranken hebben hun belangen gebundeld in de Nederlandse vereniging Fris dranken, Water en Sappen. Het te rugsturen van lege blikjes is nog geen rage. „Voor zover ons bekend worden blikjes vrijwel nooit re tour gezonden", zegt een woord voerster. De vraag is of de directies van Coca Cola, Red Buil of Lipton zelf wel iets te weten ko men van de speciale post uit Kloe tinge. „Een reac tie heb ik nooit gekregen van een fabrikant. Maar ik ga er gewoon mee door. Ik hoop dat ie mand bij de klantenservice wakker wordt en het door geeft aan de lei- ding." Het is niet alleen schadelijk voor het milieu dat blikjes niet met de vuilnisman worden meegegeven. Het is ook zonde van de grondstof. Metalen ver pakkingen zijn bij uit stek geschikt voor her- Minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen Ingrid van En gelshoven opent een eerbetoon aan Ingmar Bergman tijdens Film by the Sea. Ze komt daarvoor op zon dag 9 september in CineCity te Vlissingen. 's Avonds reikt ze de Grand Acting Award uit aan filmi- coon Sophia Loren. Bergman: A Year in a Life gaat die zondagmiddag in première. De film werd eerder dit jaar tijdens het filmfestival van Cannes voor het eerst vertoond. Minister van En gelshoven introduceert Bergman: A Year in a Life, een portret van de Zweedse regisseur Ingmar Berg man (1918-2007) waarbij de focus ligt op 1957, het jaar waarin Berg man doorbrak. Regisseur Jane Mag- nusson is ook in Vlissingen aanwe zig. Zij zal na afloop geïnterviewd worden door schrijfster en filosoof Stine Jensen. Tijdens de festival- week zal er een twintigtal Bergman klassiekers te zien zijn. De films worden ingeleid door onder ande ren de schrijvers Willem Jan Otten, Stine Jensen, Nelleke Noordervliet, Kester Freriks, docent Peter Ver straten, theaterregisseur Ivo van Hove en filmcriticus Joyce Roodnat. De 20e editie van Film by the Sea vindt dit jaar plaats van 7 tot en met 16 september. zaterdag 28 juli 2018 n Alle slachtoffers van duikonge- vallen aan de Noordzeekust, gaan vanaf vandaag voor behan deling naar het Medisch Cen trum Hyperbare Zuurstofthera pie (MCHZ) in het ADRZ in Goes. Dat heeft directeur Maarten van Tol van MCHZ bekendgemaakt. Miriam van den Broek Goes Tip? redactie@pzc.nl HEINKENSZAND Op de A58 in de richting van Vlissingen heeft een bermbrand ter hoogte van knooppunt Stelleplas gisteren een flinke file veroorzaakt. De brand brak uit rond 13.25 uur. Het vuur greep snel om zich heen naar het naast gelegen perceel. De brandweer rukte uit met drie tankautospuiten en een waterwagen. Van wege de brand werden de vluchtstrook en rech ter rijstrook afgesloten. Daardoor ontstond een file van 7 kilometer op het hoogtepunt. Rond 15.45 uur was de file volgens de ANWB op gelost. WISSENKERKE Wie heeft de bijvriende lijkste tuin van Noord-Be veland? Dat is het thema van een prijsvraag die de gemeente in het leven heeft geroepen. De wedstrijd komt voort uit het streven om de wilde bij te helpen. Sinds juni mag Noord-Beveland zich 'bijvriendelijke ge meente' noemen. Inwoners kunnen tot 31 augustus een tuinfoto sturen naar communica- tie@noord-beveland.nl. Wethouder Pim Schenke laars en de afdeling com municatie kiezen in sep tember de winnaar uit, die onder meer een ca deaubon van een tuin centrum krijgt. De drie mooiste foto's worden gepubliceerd. Een fietser (18) is giste ren om 15.12 uur op Het Groene Woud in Middel burg over de kop gesla gen en zwaargewond geraakt. De traumahelikopter is naar Middelburg geko men en heeft het slacht offer naar het zieken huis gebracht. Zijn toe stand is volgens de poli tie zorgwekkend. Het is niet bekend waar door het slachtoffer ge vallen is. Er zijn geen an dere voertuigen bij het ongeluk betrokken. Signaal Theo Giele Kloetinge - Astrid de Jong Ernst Jan Rozendaal Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 38