32 M Het wordt een invasie zoals we die in Nederland niet eerder meemaakten. Drie reuzen doen in augustus Europa's culturele hoofdstad Leeuwarden aan. Het is een theaterspektakel uit Frankrijk waar nogal wat bij komt kijken. I en echte naam heeft ze niet. Het Kleine Reuze Meisje wordt ze genoemd. .Ruim 5 meter hoog is ze. 1 Ze waart straks door Leeu warden waar ze samen met een hond, De Xolo, op zoek gaat naar haar vader, De Duiker genoemd. De Duiker schijnt Friesland mil joenen jaren geleden te hebben ge holpen met de strijd tegen het water. Volgens de overlevering plukte hij ei genhandig bergen uit het landschap en smeet ze als een soort modder te gen de dijken om deze te versterken. En nu is hij terug. Zijn dochter, die op haar route door de stad met liefde kinderen op haar arm laat schomme len, is vastberaden hem te vinden. De openluchtvoorstelling Grote Schaats in het Ijs is gebaseerd op de geschiedenis van Leeuwarden en Friesland en de strijd tegen het water. De organisatie verwacht in drie da gen tijd zo'n 400.000 bezoekers in de Friese hoofdstad. Het Franse theatercollectief Royal de Luxe uit Nantes, in 1979 opgericht door regisseur Jean Luc Courcoult, gebruikte de reuzen al in voorstellin gen in diverse landen, in Nederland zijn ze voor het eerst. Omdat de Fran sen de filosofie aanhangen dat ze het theater naar het publiek willen bren- Dankzij 250 lokale vrijwilligers kunnen de reuzen hun route lopen gen, zijn de reuzen niet alleen in het stadscentrum van Leeuwarden te zien, maar trekken ze ook door an dere wijken. In drie dagen tijd leggen ze tien routes af, over land én over water. De reuzenmarionetten nemen zo nu en dan een pauze op een plein. Kranen tillen de reuzen naar hun slaapplekken. De poppen zijn levensecht, ze draaien hun hoofd, bewegen hun mond en knipperen met hun ogen. Tientallen mensen, lilliputters in verhouding, zijn nodig om één pop in beweging te krijgen. Sommigen zitten in een tuig, anderen hangen met hun hele gewicht aan dikke ka bels alsof ze een enorme klok moeten luiden. Dankzij 250 lokale vrijwilli gers kunnen de reuzen hun route lo pen. Er zijn nauwelijks dranghekken, maar er is wel 60 km afzetlint, van Leeuwarden naar de Afsluitdijk en weer terug. Een karavaan van achttien vracht wagens bracht afgelopen week het materiaal van Nantes naar Friesland. De Franse crew telt 120 mensen. De komende twee weken wordt er op een geheime locatie druk gebouwd en gelast. In een naaiatelier wordt speciaal voor de begeleiders in Leeu warden kleding gemaakt. De Duiker De Xolo zaterdag 28 juli 2018 GO BIT SQUARE *MES STREET A 5,5 meter hoog, 800 kilo. 20 mensen zijn nodig om haar tot leven te wekken. Wandelt maximaal 2,5 km per uur. Gemaakt van staal, populieren en limoenhout. Kan door de tijd reizen. Haar hobby's: snoepen en turnen. Draagt doorgaans een groene of roze jurk. fotos pascal victor De reuzen komen! Alexander van Eenennaam Voor meer informatie: www.2018.nl A 3 meter hoog, 350 kilo. Aangedreven door 20 man. Haalt wandelend 4,5 km per uur, rennend 6 km. A11 meter hoog, 3000 kilo. Met hulp van ruim 30 mensen komt hij in beweging. Wandelt hoogstens 2 km per uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 32