en Bella (89) en Jan (90) duiken dagelijks in de Oosterschelde Onderzeeër opent mosselseizoen 2 MAIKEL HARTE Column V" Wielrennen is voor mij de allermooiste sport om naar te kijken, toch zeker een bergetappe in de Tour de France. Behalve de valpartijen dan, vooral die van Philippe Gilbert maakte indruk van de week. 'Slechts' een gebroken knieschijf hield hij er aan over, dat had veel slechter kunnen aflopen. Met die gebroken knieschuif reed hij toch nog de rit uit en dat kwam hem na afloop op veel verering te staan: weer zo'n bikkel van een coureur. gramma Vive le Vélo de Belgische wielrenner Bert de Backer aan ta fel. Hij vond dat het maar eens klaar moest zijn met dat soort ver eringen na valpartijen. Het is ge woon slecht om na zo'n valpartij weer op je fiets te stappen en met een gebroken knieschijf door te rijden, gaf hij aan. Zeker als top sporter moet je zuinig zijn op je li- chaam en zijn collega-wielrenners mogen zich daar wel eens meer bewust van zijn. Daar heeft hij een punt. Misschien dat dan ook de verge lijking met voetballers stopt. Een voetballer roept om z'n moeder, een wielrenner om z'n fiets, wordt er wel eens gezegd. Nu zijn die voetballers die gaan liggen soms echt ergerniswekkend. Zo'n Ney- mar moeten ze voor z'n strapatsen op het afgelopen WK een Oscar geven voor beste mannelijke bijrol: wat een theater. wielrenner en een voetballer zit hem natuurlijk niet in de pijn grens, maar in het belang dat zij bij een valpartij hebben. Een wielren ner heeft geen enkel belang bij een val, integendeel, die moet meteen verder, anders verliest hij tijd. Een voetballer die valt kan daarmee een penalty versieren of een vrije trap of een gele kaart voor de te genstander. een val zou hebben, zou hij ook gaan liggen denk ik. Want je kan veel over wielrennen zeggen, maar niet dat daar soms ook niet wordt valsgespeeld. Met die gebroken knieschuif reed hij toch nog de rit uit DESTELLING Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters TOOS EN HENK ZIJN OP VAKANTIE Warmterecord gebroken Gratis vaccinatie tijdens Dancetour MIDDELBURG Let op kwaliteit van zwemwater In een mum van tijd staat Bella klaar. Badpak aan, badmuts op, en daar gaat ze. Ze loopt kwiek het wa ter in. Ze spettert zich eerst een beetje nat, en dompelt zich dan on der, en zwemt zeker honderd meter verder. Haar man Jan is wat minder snel. Hij kleedt zich rustig om op zijn klapstoel, maar laat zich even later ook het water in glijden. Bella houdt in een boekje met de getijden precies bij wanneer ze ge zwommen heeft. Gisteren ging ze dit seizoen voor de 42e keer het wa ter in; vorig jaar noteerde ze ruim honderd duiken in de Ooster schelde. Haar man zwom iets min der vaak, maar hij gaat altijd mee. „Ik vind het ook prettig, maar ik ben niet zo'n fan van het zwemmen als mijn vrouw", bekent hij. „Als het water in mei nog maar 15 gra den is, vind ik het te koud." Zwem diploma's hebben Jan en Bella niet. „Die bestonden vroeger niet. We hebben leren zwemmen van ande ren." Het zwemseizoen van het echt paar begint in mei en eindigt half Toen ik anderhalf jaar oud was, ging ik het water al in oktober. Ze gaan altijd bij hoogwa ter en alleen als het droog is. „De Oosterschelde heeft m'n liefde", vertelt Bella. „Toen ik anderhalfjaar oud was, ging ik het water al in. De Oosterschelde is elke dag anders. Het water tilt je zo lekker op. En je kunt goed bewegen. Na het zwem men voel ik me veel vitaler. Het is zo'n lekker gevoel als de zon op je natte huid schijnt. Het is een gemis als ik een dag niet ben wezen zwemmen." Een onderzeeër vist woensdag in de Oosterschelde samen met de kotter YE100 officieel de eerste bo demmosselen op. Het gaat om een klein vaartuig dat regelmatig voor onderzoek wordt ingezet. „Het is weer eens een andere start van het mosselseizoen. Wij denken dat het spectaculair wordt", zegt Tilly Sint Nicolaas van het Ne derlands Mosselbureau. Nadat de mosselen zijn opgevist kunnen ze worden geproefd op een zandplaat in de Oosterschelde. Aan boord van de YE 100 bevinden zich woensdag genodigden en pers, maar er is nog een beperkt aantal plaatsen be schikbaar voor liefhebbers. Gega digden kunnen zich op mosselen.nl aanmelden. De YE 100 vertrekt om 11.00 uur in de haven van Yerseke en is om 14.30 uur weer terug. Mee varen in de onderzeeër is vrijwel zeker niet mogelijk, zegt Sint Nico laas. Het vaartuig biedt slechts ruimte aan drie opvarenden. De officiële opening van het mosselseizoen - en dat zijn dan de mosselen die op de bodem zijn ge kweekt - is dit jaar laat. Door de trage groei van de schelpdieren is de start een maand later dan vorig jaar. TWEE KEER 20 BOEBEL, HENK JIJ KEEK OOK NAAR BE AAP, ZE6T IE... I zaterdag 28 juli 2018 Dinsdag zat in het wielerpro- Maar het verschil tussen een Zodra een wielrenner belang bij Vandaag: ledereen moet lege blikjes terugsturen naar fabrikant Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik sport het liefst bij een club 321 stemmen WESTDORPE In Westdorpe is gister middag het warmtere cord voor de provincie gebroken. Tegen twee uur werd een tempera tuur van 37,8 graden ge meten, bijna een halve graad boven het oude re cord uit 2006, meldt het KNMI. Later liep de tem peratuur volgens Weer- plaza nog op tot 38,1 gra den. Aan het eind van de middag was het kwik in Westdorpe gezakt tot 28 graden nadat het was gaan regenen. Nergens in Nederland was het giste ren zo warm als in Zeeuws-Vlaanderen. GOES De GGD Zeeland gaat morgen tijdens de Dancetour Goes mannen die seks hebben met mannen gratis vaccine ren tegen hepatitis B. Volgens de GGD lopen juist deze mannen het meeste risico om hepati tis B op te lopen. Een vol ledige vaccinatie bestaat uit drie inentingen die worden toegediend bin nen een halfjaar. Tijdens de eerste vaccinatie wordt ook bloed afgeno men. De vaccinatie en bloedafname kan ter plekke geregeld worden onder Coffeeshop Plan B. Hier zit van 14.00 tot 18.00 uur een verpleeg kundige. De overige twee vaccinaties worden ge geven op GGD-locaties. De provincie waar schuwt om niet zomaar overal het water in te springen, ook al is het verleidelijk. Door de langdurige warmte en droogte verslechtert de waterkwaliteit op som mige plekken: vooral in stilstaande kleine wate ren, maar ook in de gro tere wateren is dat mo gelijk. Het advies is om alleen een verfrissende duik te nemen bij offici eel aangewezen zwem waterlocaties. Deze zijn te vinden op www.zwemwater.nl. Dit advies geldt zowel voor mens als eventueel toegelaten dieren. Jan en Bella van Oeveren (90 en 89 jaar) uit Kortgene zwemmen regelmatig in de Oosterschelde. fotomarcelledavidse Jan en Bella van Oeveren uit Kortgene duiken 's zomers bijna dagelijks de Oosterschelde in, bij Wissenkerke. Jan is net 90 geworden, Bella is 89. „Het is heerlijk. Het geeft een fris ge voel", zegt Bella. Cornelleke Blok Kortgene -Bella van Oeveren Frank Balkenende Yerseke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2