Sittardse club is met vreemdelingenlegioen hoopvol bij rentree in eredivisie 25 Zestien jaar lang leek Fortuna van de voetbalkaart verdwenen. Maar nu is de Limburgse club weer eredivisionist. Een impressie vanuit het zuiden, waar de voertaal inmiddels Engels en Spaans is. Veel animo fans et is windstil in Brunssum, een ty pisch Limburgs plaatsje, waar vlaai en zuurvlees menig di eet domineren. En de plek waar Fortuna, nog zo'n lokale icoon, zich vandaag eredivisie-klaar maakt. En toch: hoe goed je ook luistert, geen zachte g die je er te gemoetkomt. De looplijnen op het hoofdveld van BSV Limburgia worden ontleed in het Engels. En, in een enkel geval: in het Spaans. „Geen probleem", vindt René Ei jer, geboren Schiedammer en for meel de hoofdcoach van de zo ver rassend gepromoveerde club. „Voetbaltaal is overal hetzelfde." Het zal straks vast even wennen zijn voor de voetballiefhebbers, die bij de naam Fortuna automa tisch denken aan René Maessen of Willy Dullens. De helden van nu dragen namen als Rubén Ramirez en José Bandez en komen uit Ve nezuela. Van anderen stond de wieg in Senegal, Portugal, Ma rokko, Brazilië, Kroatië, Moldavië, Turkije. Of, zoals in het geval van Jorrit Smeets, in Kerkrade. Een stad die in de regio Sittard even min erkend wordt als Nederlands grondgebied. Laat staan Limburgs. „Maar gelukkig word ik hier na drie jaar gedoogd", zegt laatstge noemde, die in de kleedkamer de rol van 'leraar Limburgs' op zich neemt. „Onze fans willen spelers die tot het gaatje gaan. Dat breng ik de jongens bij. En, serieus: dat gaat prima. De sfeer is goed. De communicatie steeds beter." Potpourri Het is een veelzeggend beeld, de potpourri aan nationaliteiten die zich vandaag in het zweet werkt. Tekenend voor het beleid dat te genwoordig gevoerd wordt in de oostelijke mijnstreek. Het gros van de spelers is binnengehaald via het netwerk van clubeigenaar Isitan Gün, dankzij wie Fortuna weer durft te dromen van een perma nent eredivisieschap. De Turk in vesteert in vooral buitenlandse spelers om ze uiteindelijk voor veel geld te verkopen. Eijer is blij Jaar met z'n selectie: „Je zult ons niet horen roepen dat handhaving de doelstelling is. Dat vinden we zo cliché. We gaan niet in onze schulp kruipen." Fortuna is op deze snikhete dag eenmalig uitgeweken naar Bruns sum. Op het vaste trainingsveld was geen grasspriet meer te vin den. Als Sittardse club de heupen los wiegen in dit dorp, dat is geen vanzelfsprekendheid. Want: '045- gebied'. Vorige week nog mocht een oefenduel van de kersvers ere divisionist hier niet doorgaan van de lokale driehoek. Rivaliserende aanhangers, die uit '046', hadden hun komst aangekondigd. En niet om eens lekker Limburgs met el kaar te gaan 'kallen', te keuvelen. Het zijn de aanloopproblemen van een club in transitie. Vele ja ren speelde het geel-groene voet- balbolwerk een rol in de marge en was er eenmaal zelfs geen geld om de spelersbus vol te tanken. Nu maakt Fortuna zich opeens op om Feyenoord en Ajax partij te bie den. Toch zijn de voortekenen hoopgevend. Behalve dat het hoofdgebouw van het stadion grondig is gemoderniseerd, voet balt de club straks op een hybride grasmat. Eentje die, volgens Eijer, 'van het niveau Feyenoord en PSV is'. Maar vandaag is het dus nog enigszins behelpen in Brunssum. Kevin Hofland leidt de training. Zijn vader Hub, voorzitter van de tweedeklasser, leidt op zijn sanda len het bezoek rond op het com plex. En Eijer observeert vooral, leunend tegen het reclamebord 'Hub en Ria Eggen, café Ouwe Mert'. Leuk detail: afgelopen sei zoen was de huidige hoofdtrainer van Fortuna nog de trainer van Limburgia. „Het kan snel gaan, hè", zegt hij lachend, wetend dat zijn rechterhand Hofland nog niet over de juiste papieren beschikt. Desondanks is Eijer, die zijn actieve loopbaan moest staken vanwege de ziekte MS, iemand met een missie. Tegen zijn spelers neemt de trainer vaak Vitesse als voorbeeld, de club waarmee hij als voetballer promoveerde in 1989. Prompt eindigden de Arnhem mers het daaropvolgende jaar in de subtop van de eredivisie en werd via de (verloren) bekerfinale Euro pees voetbal bereikt. „We zeggen niet dat we het zó goed moeten doen", nuanceert Eijer. „Maar je moet wel durven uitstralen dat je ambitieus bent. Wij geloven dat Fortuna kan verrassen." SEIZOENKAARTEN zaterdag 28 juli 2018 Kevin Hofland leidt de training van Fortuna. Formeel is René Eijer de hoofdcoach, want Hofland heeft de juiste papieren nog niet. foto s marcel van hoorn Zachte g bij Fortuna is weg, maar de ambities zijn terug Dennis van Bergen Sittard A Jorrit Smeets, een Limburger in een selectie vol buitenlandse spelers. „Gelukkig word ik hier na drie jaar gedoogd." Het is 16 jaar geleden dat For tuna voor het laatst in de eredivi sie speelde. De hoogste klasse ring ooit van de club op het hoog ste niveau is 7de (drie keer, voor het laatst in 1997-1998). SITTARD Het stadion van Fortuna zal dit seizoen goed gevuld zijn tijdens thuisdu els. De club verkocht al zo'n 6000 seizoenkaarten. Er is plek voor 12.000 bezoekers. Vorig seizoen kwamen er ge middeld 4848 fans, het jaar ervoor slechts 1829. H

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25