Is Team Sky saai? Het is vooral slim 24 WIELRENNEN TOUR DE FRANCE 2018 Vanuit Nederlands perspectief is dit een uitzonderlijke Tour. Twee ritzeges van Groenewegen en de aanvalsdrift van Dumoulin en Kruijswijk. En Dumoulin kan morgen de eerste Nederlander op het podium worden sinds 1990. „Ongekend." Marianne Vos wachtte gisteren in Calais op de boot naar Engeland. Gelukkig wist ze: 's middags zou ze voor de buis zitten om niets te mis sen van de laatste Pyreneeënrit. Zo zag ze op de Aubisque twee aanval len van Tom Dumoulin, drie van Steven Kruijswijk, en de onge kende aanvalsdrift van Lotto- Jumbo als ploeg beloond worden met een zege van Primoz Roglic. De tweevoudig olympisch kam pioene en twaalfvoudig wereld kampioene probeert al drie weken lang zo veel mogelijk van de Tour te zien. Soms was dat niet eenvoudig, toen ze zelf moest fietsen bijvoor beeld. Tijdens de aanval van Steven Kruijswijk richting de Alpe d'Huez moest ze zich opwarmen voor de BeNe Ladies Tour. „Dan keek ik on dertussen naar een schermpje." Haar drang om alles te zien is ver klaarbaar. Ze kan genieten van de aanvallen van Kruijswijk, het con stant hoge niveau dat Dumoulin haalt en de eerlijke manier waarop de Limburger over zijn ritten ver telt. En gisteren was het weer een rit voor het puntje van de stoel én weer met een hoofdrol voor de Ne- Het lijkt alsof we het gewoon gaan vinden dat Dumoulin en Kruijswijk tweede en vijfde staan Breukink, die de sprinter zag opko men bij Roompot: „Het maakt de Tour voor ons meteen leuker. Kon het ons wat schelen dat het een saaie rit was, Groenewegen won!" Even in perspectief: vanaf Pieter Weening (ritzege in 2005) tot Lars Boom (ritzege in 2014) was er een droogte van negen jaar. De hoogste klassementsklassering van Gesink? Vierde in 2oro, met terugwerkende kracht na een aantal dopinggeval- len van Contador en Mentsjov. En Bauke Mollema en Laurens ten Dam reden mooie Tours, maar de hoogste klassering was een zesde plaats van Mollema. ,,'Bau' en 'Lau' reden samen in 2023 absoluut een goede Tour, maar het is niet te ver gelijken met deze ronde", zegt Mi- chael Boogerd, tweevoudig ritwin naar. „Dat er twee Nederlanders op plek 2 en 5 staan, is ongekend. We doen mee op elk vlak. Sprinten, tijdrijden en in de bergritten. Met ook een Nederlandse ploeg die op het allerhoogste niveau acteert en aanvalslust toont. Zo'n luxe, dat is echt heel lang geleden." 38 jaar na zijn eindzege volgt ook Joop Zoetemelk de Tour. „Wat Kruijswijk heeft laten zien in de Al pen, dat was een mooie rit waar ik De sterkste kopman Tom Dumoulin laat er geen misver stand over bestaan deze Tour. Hij zei het in de Alpen en in de Pyre neeën: Geraint Thomas is de beste en de sterkste. Zoals Chris Froome dat de voorgaande vier jaar was. En wat doet de ploeg die de sterkste renner van het peloton in de gele deren heeft? Die staat hun kopman zo lang mogelijk bij. En als Thomas deze Tour op zichzelf aangewezen is zet hij op gezette tijden de con currentie op achterstand. De laatste zes jaar won Sky vijf keer de Tour, alleen Vincenzo Nibali wist in 2014 de hegemonie te doorbreken. In alle gevallen was het de sterkste renner die de Tour won. De sterkste knechten Wie goed naar deze Tour heeft ge keken, heeft misschien ook de win naar van 2020 gezien. Egan Bernal is 2t jaar jong komt uit Zipaquira, Colombia. Het lijkt niet zozeer de vraag of hij de Tour ooit wint, maar wanneer. Dit jaar is niet Wout Poels de laatste man voor Thomas en Froome maar Bernal. Die is bergop derlanders. Het is prachtig om te zien hoe de Nederlanders het doen, vindt Vos. „En ik weet niet of het komt door die Tour van 'Bau' en 'Lau' in 2013, maar het lijkt alsof we in Nederland het gewoon gaan vin den dat Dumoulin en Kruijswijk nu tweede en vijfde staan in het klassement. Dat vind ik verbazing wekkend en opvallend. Misschien zijn we verwend geraakt met al die resultaten. Zo veel overwinningen, in etappekoersen en klassiekers." Rond een frisse debutant als An- twan Tolhoek was in magere jaren een hype ontstaan. Nu speelt hij slechts een verre bijrol. Gewenning of niet, deze Tour is door een oranje bril bekeken uitzonderlijk. Zelfs alle recente prestaties in ogen schouw nemend. Vraag het maar namelijk beter zo hebben ze bij Sky gezien uit alle trainingsgegevens. Voormalig wereldkampioen Michal Kwiatkowski is deze Tour niets meer dan een knecht, maar weet dat hij in het voorseizoen zijn eigen kans mag gaan. Alles op de Tour Geen wedstrijd die zich zo laat le nen voor een totale overheersing als de Tour de France. Al hanteert Sky in de Giro en Vuelta eenzelfde strijdplan. Maar het is niet voor niets dat Sky niet domineert in eendaagse wedstrijden. Klassiekers als de Ronde van Vlaanderen, Pa- rijs-Roubaix, Luik-Bastenaken- Luik en de Ronde van Lombardije zijn per definitie nauwelijks te con troleren. aan Erik Breukink, die in 1990 als derde eindigde in de Tour en waar schijnlijk tot nu moest wachten op een podium-opvolger. De laatste weken zag hij voor de televisie hoe Dumoulin morgen zeer waar schijnlijk in zijn voetsporen treedt. „Als iemand het zou doen, dan was hij het. Dat zag ik na de Giro-winst van vorig jaar wel aankomen. Maar dat hij het nu al doet, meteen na zijn tweede plek in de Giro, is wel heel knap." Saaie rit Door al het geweld in de bergen lijkt het alweer een poos geleden, maar voordat Dumoulin en Kruijs wijk de liefhebbers in vervoering brachten won Dylan Groenewegen op dag 8 en 9 al twee massasprints. Aanvallen waar nodig Sky rijdt saai. Het is de heersende opinie, maar ook wat makkelijk ge zegd. Criticasters gaan daarmee voorbij aan de spectaculaire aanval van Froome in de Tour van 2026 in de afdaling van de Peyresourde op gele trui. Vier dagen later zette Froome samen met Peter Sagan in de finale een beslissende waaier op. Angst van de anderen Het is te makkelijk om alleen naar Sky te wijzen. Andere ploegen zijn medeschuldig aan de gecontro leerde manier van koersen. Giste ren zag Katoesja zich genoodzaakt om de twaalfde plek van kopman Ilnoer Zakarin te verdedigen. Hoe Sky rijdt is soms een beetje saai, maar vooral heel slim. echt van heb genoten. Ik was erbij trouwens. Nu ben ik weer thuis en zet ik de tv aan als het spannend is. Het Nederlandse succes vind ik heel mooi. Ik woon in Frankrijk, maar ik ben nog steeds een Neder lander." Zonder ongelukken staat Du moulin morgen op het podium in Parijs. En daar moeten 'we' ontzet tend tevreden mee zijn, vindt Boo gerd. „Wie dat niet is, is geen wie- lerliefhebber. Natuurlijk wil je dat hij wint. Want in principe doet hij niet voor Thomas onder, die is al leen nu wat beter. Het was net als vroeger met Breukink. Ook toen dacht iedereen: we hebben er een tje die de Tour gaat winnen. Nu ho pen we dat Dumoulin de Tour ooit wint en het zit er gewoon dik in." zaterdag 28 juli 2018 GO Tourwin; Pim Bijl en Daan Hakkenberg Saint-Pée-sur-Nivelle Drie Nederlanders die deze Tour de France kleur gaven. Van links naar rechts: Dylan Groene wegen, Tom Dumoulin en Steven Kruijswijk. foto corvos,anp - Marianne Vos (31) st zit er dik in' Op Team Sky valt heel veel aan te merken en het publiek is de overheersende manier van rij den meer dan zat. Maar voor de Britse ploeg telt in de Tour al leen winst, niets minder. Vijf re denen waarom Sky-machine zo rijdt als ze rijdt. Daan Hakkenberg Saint-Pée-sur-Nivelle Een deel van het bekende 'treintje' van Team Sky. FOTO COR VOS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24