'Dit werk kan helpen carrière' E 19 Oester- en champagnemeisje pitter werkloos, dan heeft hij geen recht op WW maar moet-ie zijn eigen reserves aanspreken. Slechts iets meer dan een kwart van de zzp'ers legt periodiek geld opzij, zo blijkt uit onderzoek van het Nibud. Ook zijn steeds min der zzp'ers verzekerd tegen ar beidsongeschiktheid. Eind 2016 was 19 procent van alle zzp'ers verzekerd, tegen 23 procent in 2011. Dat komt omdat een ar beidsongeschiktheidsverzeke ring hartstikke duur is voor zelf standigen. Werk je in de bouw, dan kan zo'n verzekering zelfs oplopen tot 700 euro per maand. Maar ook als journalist of ont werper ben je al snel tussen 100 en 200 euro kwijt. De politiek bakkeleit al tijden over een verplichte verzekering voor zzp'ers. Er staat echter niets over op papier in het regeerak koord. Een verplichte arbeidsver- zekering is voor zzp'ers alleen een vooruitgang als-ie ook echt goedkoper is. Dan nog is de zzp'er niet verzekerd tegen werk loosheid. Zzp'ers kunnen alleen een financiële buffer opbouwen als zij voldoende verdienen. Dat zelfde geldt voor hun pensioen. OPLOSSING 3: Boetes aan werkgevers Een werkgever ontslaat een deel van zijn personeel en huurt het later als zzp'er in. Dat mag niet, maar de kans dat de werkgever op zijn vingers wordt getikt is ni hil. Uit onderzoek van NRC bleek onlangs dat de Belastingdienst sinds de invoering van de hui dige zzp-wet in mei 2016 nog geen enkele boete heeft uitge deeld. De fiscus moet namelijk niet alleen de misstand bewijzen, maar ook dat deze 'opzettelijk' is. De Belastingdienst lukt het tel kens niet om dat laatste te aan toonbaar te maken. Het is evi dent dat het geen zin heeft aller lei regels te maken als er niet ge handhaafd wordt. Een maaltijdbezorger ving deze week bot bij de rechter toen hij 'schijnzelfstandigheid' wilde aantonen. Deliveroo ontsloeg werknemers om ze vervolgens als zzp'er in te huren. De 'onder nemers' krijgen nu per rit be taald, waardoor de maaltijdser vice geen geld kwijt is als er even geen bestelling bezorgd hoeft te worden. „Het is aan de wetgever om maatregelen te treffen wan neer het niet gewenst is dat der gelijke situaties blijven bestaan", oordeelde de rechter. OPLOSSING 4: Collectieve afspraken Zzp'ers kunnen gebaat zijn bij collectieve afspraken. Denemar ken kent een mooi voorbeeld. Een vakbond heeft daar afspra ken gemaakt met een schoon- maakplatform dat veel met zzp'ers werkt. Het resultaat: de schoonmakers krijgen een mini mumloon van omgerekend on geveer 19 euro per uur, ziekte verlof, pensioenopbouw en va kantiegeld. En als ze meer dan honderd uur voor het platform hebben gewerkt, mogen ze in dienst komen. Als ze dat ten minste willen. Gezamenlijke afspraken zijn niet alleen zinvol voor de onder kant van de zzp-markt. Ook suc cesvolle zzp'ers kunnen er gebaat bij zijn zich te organiseren. Bij voorbeeld om een vuist te kun nen maken als een grote speler in hun markt de tarieven wil verla gen. Zzp'er zijn vaak kwetsbaar doordat ze alleen tegenover grote bedrijven staan. Zzp'ers die niet afhankelijk willen zijn van de on derhandelingstactieken van een vakbond, kunnen een samen werkingsverband oprichten. OPLOSSING 5: Einde aan belastingvoordelen In plaats van de zwakke broeders te helpen, kan de politiek er ook voor kiezen deze 'rotte appels' over de rand kunnen duwen. Er is, volgens vakbonden en zzp-be- langenorganisaties, veel verbor gen werkloosheid onder zzp'ers. Het CBS berekende dat 120.000 parttime-zzp'ers minder op drachten krijgen dan ze zouden willen. Wanneer zij niet zouden profiteren van de riante belas tingvoordelen die zelfstandigen krijgen, zou een (groot) deel van deze groep waarschijnlijk niet kunnen rondkomen. Stoppen met het subsidiëren van sappe lende eenpitters, zou de zzp- markt gezonder kunnen maken. Voorwaarde is wel dat de 'over blijvers' dan ook echt beter be taald krijgen door opdrachtge vers, om de hogere belastingdruk te compenseren. Dat is niet on denkbaar: nu verpesten zelfstan digen met weinig werk de markt vaak voor hun collega's. Ze ne men werk aan tegen bodemprij zen, omdat ze anders niets te doen hebben, waardoor de tarie ven dalen. Probleem is dat veel bedrijven inmiddels verwend zijn geraakt door die lage tarie ven en ze niet bereid zijn zzp'ers een fatsoenlijk tarief te betalen. hotel- en eventmanagement. „Ik vind het interessant om mee te kijken op grote events. Het leuke is dat dit werk ook kan bijdragen aan je eigen carrière. Een vriendin die rechten studeert en op een advo catenkantoor tijdens de nieuw jaarsborrel champagnemeisje was, raakte aan de praat en dat leidde tot een stage bij dat bedrijf." Naomi verdient 14 euro bruto per uur. En ze krijgt een bonus van 14 euro als ze een 'meisje' aan draagt dat drie maanden of langer bij het het bedrijf blijft. „Ik ben blij met wat ik verdien. Meestal verdien je in de horeca niet zoveel. De onregelmatige diensten vind ik prima. Ik heb als student ook een onregelmatig leven. In de horeca kun je vaak wel diensten maken van tien uur, waardoor je lekker verdient. Ik kom tot nu toe prima uit met m'n geld." Voordat Naomi oester meisje werd, had ze zelf nog nooit een oester geproefd. Ze vond ze in restaurants te duur om te bestellen. „Nu eet ik er graag eentje mee. Daarom vind ik het leuk om mensen er kennis mee te laten maken. Ik druppel dan wat citroen en wodka op de oester, zodat je een smaak combi natie krijgt van zoet, zuur en ziltig. Soms probeer ik men sen over te halen om te proeven. Meestal met een grapje. Dan zeg ik: 'Joh, probeer gewoon, misschien heb je geluk en zit er een parel in." Werklocatie: feestjes. Werkoutfït: een riem met een emmer oesters. Maar het kan ook zijn dat Naomi Groot rondloopt met een fles champagne. Of sushi, snoep, ijs, macarons, ceviche of aardbeien. Of ze rolt een karretje voort waarop een gedroogde varkenspoot ge monteerd zit, en waar ze dunne plakjes vlees vanaf snijdt voor de bezoekers van het feest of evenement. Naomi (23) werkt nu twee jaar voor Meisjes met Smaak. „Het is culinair entertainment wat we doen. Het is dus een beetje een horecabaan, maar in plaats van dat jij naar mensen toekomt om een bestelling op te nemen, ko men hier de mensen vaak op mij aflopen." Van oestermeisje bij een perso neelsfeest je tot nachomeisje bij de Amsterdam Fashion Week. Bij elk 'meisje' hoort een kle dingstijl. „Voor avonden en nette gelegenheden dragen we meestal een zwart jurkje. Als ik oestermeisje ben, draag ik ook wel een ge streept jurkje." Ze werkt met spontane meiden. „Net als ik. Je moet wel op iemand af durven stappen." Naomi studeert zaterdag 28 juli 2018 GO 4 Voor pakketbezorgers is het soms lastig een -goed salaris tè verdienen. ai. £■—- Het kabinet wil dat er een minimum uurtarief komt. Dat wordt waarschijnlijk tussen de 15 en 18 euro. 5 dgn busreis Belgische Kust Compleet vanaf 329 Reiscode:BE40137 Beleef een heerlijke reis aan de Belgi sche kust en bezoek de mooiste steden Antwerpen, Brugge en Gent. O 17 september met vertrekgarantie 7 dgn busreis Schotland Compleet vanaf 469 Reiscode: BE39318 Schitterende busreis Schotland, langs o.a. de Trossachs, Loch Lomond, de Hooglan den, Glasgow en Edinburgh. O 12 september met vertrekgarantie 8 dgn busreis Zuid-Polen Compleet vanaf 479 Reiscode: BE44127 Het zuiden van Polen is prachtig. Incl. bezoek aan Krakau, Dresden en Wroclaw. Natuurlijk mag Auschwitz niet ontbreken. O 14 september met vertrekgarantie 12 dgn busreis Rome-Pompei- Sorrento Compleet vanaf 759 Reiscode: BE39312 Incl. uitgebreid bezoek aan Rome, Sor- rento, Golf van Napels, Romeinse stad Pompeï en de prachtige Amalfikust. O 10 september met vertrekgarantie De zomervakantie is niet alleen om uit te rusten en op te laden, maar ook om een extra zak centje te verdienen. Met werk dat net even anders is dan an ders. Vandaag: Naomi Groot. Babette Rijkhof Naomi Groot werkt op feestjes. FOTO MARLIES WESSELS Verrassende reizen, eerlijke prijzen! peterlanghout.nl 0172-468800 persgroep30

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19