18 ep T/,- Slechtbetaalde opdrachten te over, als je zzp'er bent. Mede daardoor houdt 10 procent maar net het hoofd boven water. Een oplossing is zo eenvoudig niet. MOGELIJKE OPLOSSINGEN LASTIG PROBLEEM Kort Goede cijfers voor Danone 's Werelds grootste yoghurtmaker Danone heeft het tweede kwartaal meer winst ge maakt, geholpen door de gestegen verkoop van babyvoeding en dan met name in China. Ook de zuivelverkopen in de Ver enigde Staten gaven de cijfers van het van huis uit Franse bedrijf glans, zo bleek uit een handelsupdate. De winst van Danone steeg met bijna 8 procent tot 1,8 miljard euro. De vergelijkbare omzet steeg met 3,3 procent. Verrassing van Starbucks Starbucks groeit wereldwijd harder dan ge dacht. De koffieketen had vorige maand de verwachtingen van beleggers en analisten getemperd, maar kwam nu toch met verras send sterke cijfers. Mede door de opening van 511 nieuwe koffiezaken steeg de omzet met 11 procent naar 6,3 miljard dollar. De operationele winst ging wel met r procent omlaag naar 1 miljard dollar. Marchionne al jaar ziek De oud-topman van Fiat Chrysler Sergio Marchionne was al een jaar ernstig ziek. Dat blijkt uit een verklaring van het ziekenhuis in Zürich waar hij behandeld werd. Marchi onne had dat voor zich gehouden. Hij over leed dinsdag op 66-jarige leeftijd. Na de ver klaring van het ziekenhuis liet Fiat Chrysler weten niet op de hoogte te zijn geweest. De automaker wist alleen dat zijn topman aan zijn schouder zou worden geopereerd en dat daarbij complicaties optraden. Pauze in EU-onderzoek Het onderzoek van de Europese Commissie naar de fusie van de Nederlandse takken van telecombedrijven T-Mobile en Tele2 duurt langer. De commissie maakte gisteren be kend dat de klok voor het onderzoek dins dag is stilgezet. Hoelang de pauze duurt, is niet duidelijk. Ook een reden werd niet ge geven. De deadline voor een beslissing was 17 oktober, maar die schuift nu ook door. Flitsen SBM Offshore Signify Beter Bed Flow Traders Vakbladuitgever HoLaPress com municatie is op zoek naar free lance journalis ten. En niet de eerste de beste, blijkt uit hun online oproep. Ho LaPress wil 'gedreven en gekwali ficeerde freelance journalisten, met affiniteit voor techniek, riole ring en facilitair management'. Al leen hebben ze die journalisten fi nancieel bar weinig te bieden. 'Omdat de vakuitgaven van HoLa Press Communicatie financieel geen hoogvliegers zijn, zal de be loning evenmin hoogvliegend zijn', luidt de advertentietekst. In sommige sectoren struikel je als zzp'er over de slecht betaalde opdrachten. Berucht zijn de thuis zorg, maaltijd- en pakketbezorging en de taxiwereld. Ook in de cul tuursector bijten veel (hoogopge leide) zzp'ers op een houtje. Eén op de tien zzp'ers loopt het risico op armoede, zo blijkt uit het CBS-rap- port 'Armoede en sociale uitslui ting 2018'. Een groot probleem zijn de bodemtarieven. Ook zijn ze vaak slecht verzekerd tegen arbeidsonge schiktheid en bouwen velen nau welijks pensioen op. Een zorgelijke situatie. Wat is er tegen te doen? OPLOSSING 1: Minimum uurtarief voor zzp'ers Zoals er voor werknemers een mi nimumloon bestaat, moet er voor zzp'ers een minimum uurtarief komen. Dat heeft het kabinet zich voorgenomen in het regeerak koord. Dit tarief komt waarschijn lijk tussen de 15 en 18 euro per uur te liggen, gelijk aan het minimum loon plus de premies voor verze keringen en pensioen. Wie drie maanden lang minder verdient, wordt automatisch beschouwd als werknemer, met bijbehorende rechten. Dit minimum uurtarief moet voorkomen dat werkgevers zzp'ers inschakelen om het mini mumloon te omzeilen. Deze maatregel helpt alleen om excessen aan de onderkant van de markt te bestrijden. Bezorgers, schoonmakers, en taxichauffeurs krijgen nu vaak minder dan 15 euro per uur. De vraag is echter of zij veel geholpen zijn met die paar euro extra. Ook met 18 euro per uur blijft een arbeidsongeschikt heidsverzekering onbetaalbaar, en van dat bedrag kun je nauwelijks pensioen opbouwen. Voor hoog opgeleide eenpitters zal een mini mum uurtarief weinig verschil maken; hun tarief ligt daar al ruim boven. Een minimum uurtarief per branche zou dit kunnen oplos sen, maar de kans is groot dat de Autoriteit Consument en Markt (ACM) daar een stokje voor steekt, uit vrees voor kartelvorming. Overigens blijkt zo'n minimum uurtarief lastig uitvoerbaar. Het kabinet worstelt onder meer met de stuksprijzen, die in sommige sectoren worden betaald. Boven dien kunnen zzp'ers vaak niet al hun gewerkte uren factureren. OPLOSSING 2: Verplicht sociaal vangnet Het sociale vangnet van veel zzp'ers is beroerd. Raakt een een- Veel zzp'ers hebben laag inkomen 10 12,5 VERKOOP BABYVOEDING GESTEGEN GROEICIJFERS VEEL BETER FIAT CHRYSLER WIST VAN NIETS FUSIE T-MOBILE EN TELE2 De Amerikaanse economie is in het tweede kwartaal met 4,1 procent gegroeid op jaarbasis. De economie werd vooral aange jaagd door de hogere consumentenbeste dingen en bedrijfsinvesteringen.. Telecomprovider KPN stopt in 2022 met zijn 3G-netwerk. Het bedrijf gaat het 4G- netwerk uitbreiden. De Franse automaker Renault heeft de eerste helft van dit jaar 2 miljard euro winst gemaakt, 16 procent minder dan in de eerste helft van 2017. O zaterdag 28 juli 2018 Het bedrijf heeft een corruptie zaak in Brazilië geschikt. De lichtfabrikant gaat meer eigen aandelen inko pen. De beddenfabri kant blijft verlie zen lijden op de Duitse markt. m De omzet van de beurshandelaar viel tegen. Meer beursnieuws? AD.nl/Economie o GO Irene van den Berg Werkenden van 15-75 jaar in huishoudens met een laag inkomen naar bedrijfstak, 2016 Handel, vervoer en horeca Cultuur, recreatie en overige dienstverlening Onderwijs Informatie en communicatie Nijverheid en energie Bouwnijverheid Zzp'ers 2,5 5 Werknemers 7,5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 18