15 Regeringspartijen hopen dat ook nu de storm zal overwaaien Coke in lading vruchtenpulp Vaker vakantie op 'luxe' eiland Militairen weg uit Kidal in Mali VETERANEN LIEFDESBETUIGING jjF j ju i! Nederland is anderhalve week ver der en de uitgelekte uitspraken van WD-minister Stef Blok doen nog altijd stof opwaaien. Het is duidelijk dat hij met de uitlating dat onderscheidenlijke bevol kingsgroepen niet vreedzaam sa men kunnen leven en dat voorma lig kolonie Suriname een failed state is een gevoelige snaar heeft geraakt. Niet voor niets slikte hij na alle ophef schielijk zijn woor den in. Het duurt echter nog zes weken voordat het enige instituut dat daadwerkelijk over Bloks politieke lot beslist, de Tweede Kamer, te rug is van reces. Een door PvdA- Kamerlid Lilianne Ploumen ver zochte vervroegde terugkomst wordt tegengehouden door de re geringspartijen. Zij hopen stiekem dat de publicitaire storm, een handje geholpen door de hittegolf, de komende weken gaat liggen. Of Blok zich zorgen moet ma ken, is dan ook maar de vraag. Mi nisters die zich verbaal vergalop peren zijn van alle tijden. De ma nier waarop Blok zich met zijn on geloof in de multiculturele sa menleving tegen het kabinetsbe leid lijkt te keren, doet denken aan voormalig minister van Vreemde lingenzaken en Integratie Hil- brand Nawijn. De LPF'er had zich in gesprek met journalisten laten ontvallen dat hij voor de doodstraf was. Naderhand zei hij die uit- spraken te betreuren en stelde hij deze niet als minister namens het eerste kabinet-Balkenende te heb ben gedaan, maar als 'mens'. Na- wijn kreeg in het debat alle hoe ken van de Tweede Kamer te zien, maar een motie van wantrouwen bleef uit. Partijen wilden niet dat de kandidaat-lijsttrekker van de LPF als martelaar de verkiezingen in zou kunnen gaan. Taboe-onderwerp Net als Nawijn sneed Blok een ta boe-onderwerp aan, zegt parle mentair historicus Anne Bos van de Radboud Universiteit Nijme gen. „Bij Blok gaat het om de mul ticulturele samenleving. Dat thema ligt sinds Pim Fortuyn het in 2001 agendeerde heel gevoelig." De storm van verontwaardiging doet denken aan oud-minister van Financiën Onno Ruding. De CDA'er stelde in oktober 1984 dat werklozen 'liever in de buurt van Tante Truus' woonden dan te ver huizen en kreeg daarmee heel links Nederland over zich heen. Maar er is wel een verschil. „Blok sprak losjes, uit het hoofd, terwijl Ruding zijn uitspraak heel bewust deed om harder beleid in te zetten. Die was vooraf bedacht door Hans Hillen, die tekstschrijver op Finan ciën was." Bloks eigen VVD betitelt diens verbale uitglijder als 'lomp', maar vindt tot dusver niet dat de minis ter zijn uitspraken terug moet ne men. Die reactie doet denken aan hoe de PvdA reageerde op een in terview met PvdA-minister van Defensie Henk Vredeling, waar over Bos schrijft in haar boek Ver loren Vertrouwen, over het aftreden van ministers en staatssecretaris sen. „Vredeling was nogal een on behouwen typje, iemand die met whiskyflessen gooide. In een in terview met Vrij Nederland haalde hij flink uit naar Navo-chef Joseph Luns, die eerder minister van Bui tenlandse Zaken was geweest. Vredeling sprak over een 'benepen bekkie' en zei over Luns: 'Hij praat naar dat hij verstand heeft en dat is niet veel'." Hij kreeg daarna van premier loop den Uyl een preek tijdens de ministerraad. Maar hij mocht wel aanblijven. „De PvdA vergoelijkte dat ieder vogeltje nou eenmaal an ders gebekt is en dat Vredeling be paald geen nachtegaal was." Dat uitgerekend Blok zo'n uit glijder maakt, heeft Bos verbaasd. „Een paar maanden geleden werd hij nog zo geroemd om zijn des kundigheid. Het ministerie van Buitenlandse Zaken is geen ge makkelijke plek om je als niet-di- plomaat te handhaven. Dat depar tement hangt van codes en onge schreven regels aan elkaar. Dan kun je niet als een olifant in een porseleinkast tekeergaan." 3 of 4 dagen top beoordeeld 4*-hotel in Brussel zaterdag 28 juli 2018 GO ROTTERDAM Bij een con trole door de douane in de haven van Rotterdam is in de nacht van donderdag op vrijdag een partij van bijna 250 kilo cocaïne ontdekt. De drugs zaten verstopt in een container met vruch tenpulp, afkomstig uit Bra zilië. Volgens het OM ont dekten douaniers dat van enkele vaten de verzege ling ontbrak. Daarin bleken 249 pakketten coke en een paar lege sporttassen te zitten. De container was voor een bedrijf in Bene den-Leeuwen. De straat waarde van de partij be draagt zo'n 6 miljoen euro. RIJSWIJK Nederlanders vliegen deze zomer vaker dan normaal naar 'luxe' ei landen als Mauritius en de Malediven. Reisorganisatie TUI ziet een toename van 30 procent in de boekin gen. Ook bij Corendon zien ze meer vraag naar verre eilanden door de relatief lage prijs. Volgens TUI zijn deze bestemmingen popu lair door een afname in de prijs en een toename in di recte vluchten. Bij Coren don doen ABC-eilanden het opvallend goed, zegt een woordvoerder. Cura- gao is bij TUI de populair ste 'verre bestemming'. DEN HAAG De Neder landse militairen die waren gelegerd in Kidal, een voor uitgeschoven post in Mali, zijn teruggetrokken. Ze kunnen in het ziekenhuis daar niet meer rekenen op goede zorg als hun iets ernstigs overkomt, heeft Defensie geconstateerd. Het twintigtal Nederlandse verkenners, dat voor de VN-missie in Mali inlichtin gen verzamelt, valt terug op Gao. In die stad, die een stuk zuidelijker en dichter bij de bewoonde wereld ligt, sluiten ze aan bij de overige Nederlandse mili tairen in het Sahelland. RECTIFICATIE In een arti kel over aids in Rusland deze week stonden ver keerde cijfers van het Aids- fonds. Jaarlijks sterven in Rusland niet 143.631 per sonen aan de ziekte, maar 29.262. Een Noord-Kore- aanse oorlogsvete raan geeft leider Kim Jong-un een stevige knuffel tij dens de vijfde Na tionale Conferentie van Oorlogsvetera nen. Gisteren vierde het land Overwin ningsdag om de on dertekening van de wapenstilstand tus sen Noord- en Zuid- Korea op 27 juli 1953 - precies 65 jaar geleden - luis ter bij te zetten. Daarmee kwam toen de facto een einde aan de Korea- oorlog, begonnen in 1950. FOTO REUTERS Stef Blok schaart zich in berucht rijtje flapuiten Ministers die zich door omstre den uitspraken in de nesten wer ken zijn van alle tijden. Vaak loopt het met een sisser af. Maar de storm rond Stef Blok blijft vooralsnog doorwoeden. Laurens Kok Den Haag Stef Bos (links) en Onno Ruding. hoteldeal.nl/K07281 NH Brussels EU Berlaymont 2 of 3 overnachtingen 2 of 3 x uitgebreid ontbijtbuffet Koffie- en theefaciliteiten op kamer Op Zoover beoordeeld meteen 8,4! Gelegen aan rand van centrum hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15