14 WERKPALEIS KONING Paleis Noordeinde en de Koninklijke Stallen gaan weer open voor publiek. Een rondgang langs de verlengde Audi van de koning, manege- zand van olympische kwaliteit en apparatuur om te meten of het servies kaarsrecht staat. Het voelt een beetje als 'gluren bij de buren'. Maar er is eigenlijk niets privé aan het werkpaleis van de koning op het Noordeinde. Nou ja, de rood-roze zaal misschien waarin hij elke maan dag vergadert om zijn agenda af te stemmen en te overleggen met zijn adviseurs. Maar uiteindelijk is het paleis en de bijbehorende stallen ook van 'ons', de koning heeft ze in bruikleen. Reden ook waarom koning Willem-Alexan- der, anders dan zijn moeder die vond dat 'dat niet kan', een keer per jaar de deuren van het werkpaleis open laat zetten. Voor tot in de puntjes ver zorgde rondleidingen waarvoor de kaartjes (to.ooo) voor het paleis in zeven uur waren uitverkocht. Van de ruim 13.000 voor de Koninklijke Stal len zijn er nog wel te koop (6 euro). Wees overtuigd, het is de moeite waard. Veel van de ideeën die u zou kunnen koesteren over de pracht en praal op een paleis worden er be waarheid. Net zoals de werkelijkheid dat het hof een modern bedrijf is. In een bijzonder en vaak eeuwenoud decor. Soms gecombineerd met mo derne kunst. Zoals de plafondschildering van Rudi van de Wint boven de Konin- ginnetrap. Een trap die helemaal nog niet bestond in het paleis dat ooit van een middeleeuwse hofstede werd verbouwd tot een voornaam woon huis. En sinds de eerste Oranje er in 1591 ging wonen, is het steeds ver bouwd en uitgebreid. Die trap kwam er in 1980 toen koningin Beatrix be sloot om in het Haagse paleis te gaan werken. Met haar kwam er ook de combinatie met moderne kunst. Balkonscène Leuk is het om door de ramen van de Balkonkamer op Het Balkon te kun nen kijken waarop de koning en ko ningin op Prinsjesdag wuiven naar het publiek op het Noordeinde tij dens de beroemde balkonscène. Blijkt er een grijs-gouden-blauwe ka mer, euh, zaal achter te zitten waarin koning Willem-Alexander heel fre quent op de woensdagochtend pas benoemde ambassadeurs ontvangt. De toen nog 'prins' Willem-Alexan der en 'prinses' Maxima gaven er aan de vooravond van de inhuldiging in 2013 ook hun televisie-interview. Vast zelf ook wel eens een tafel feestelijk gedekt?! Hoe zat het met uw laserapparatuur? In paleis Noord einde wordt die gebruikt: om te con troleren of het servies kaarsrecht is neergezet. Nadat de borden en glazen met in huis gefabriceerde houten meetlatten op tafel zijn gezet en op gemeten om er zeker van te zijn dat de glazen op precies de juiste afstand staan van de borden, en er 70 centi meter zit tussen de gasten. Als paard Siewerd op zijn onderlip bijt gaat hij iets stouts doen „Toen er een nieuw servies kwam waarvan de borden iets groter waren, moest de apparatuur worden aange past", vertelt Laura Smeets van de Dienst Koninklijk Huis en coördina tor van de Openstelling van het pa leis en de Stallen. Ze praat met grote liefde en kennis over de architectuur, kunstschatten, schilderijen, de ma nier van werken en historie van het paleis. Net als de 'vertellers' die de bezoekers langs de verschillende ver trekken en de stallen leiden. „De ver tellers zijn mensen die zelf op het pa leis werken in verschillende beroe pen", zegt Smeets. „Van telefonistes tot schilders en chauffeurs." 'Stoute' paarden De tour door de Koninklijke Stallen leidt langs de buitenmanege naar het stallencomplex. Maar eerst kunt u een open brik, een 'koets' voor dage lijks gebruik beklimmen waarmee dagelijks wordt gereden om de paar den met ritten door de stad te laten bewegen en trainen. In totaal 32 paarden staan er in het Koninklijke Staldepartement, waar van 24 speciaal voor het rijden met koetsen en acht om 'los' te berijden. Zowel door de koninklijke familie als door adjudanten die de koning moe ten begeleiden op Prinsjesdag. De Gelderse en Friese koetspaarden zijn stout, weet Smeets. „Vooral Siewerd, die is heel stout. Als hij op zijn on derlip bijt, dan staat hij op het punt iets stouts te doen. Wees op je hoede, dan gaat hij bijvoorbeeld aan je tas zitten." Aaien van de paarden mag. En o ja, het 'zand' in de binnenma- nege is van Olympische kwaliteit. Op het grote plein bij het Stalde partement staan de andere paarden krachten uitgestald, zoals de blauwe koninklijke bus. De bus is vooral be kend bij inzetten tijdens Koningsdag en de hele koninklijke familie daarin wordt gereden. Nieuw dit jaar bij de rondleiding door de Stallen is een speurtocht voor kinderen. Met vra gen als: 'Hoeveel paarden staan er voor de Gouden of Glazen koets als de koning er in zit?' De rondleidin gen door het paleis en de stallen zijn uitgetest door ruim duizend mensen. „Om te kijken of alles goed loopt en er geen opstoppingen ontstaan", zegt Smeets. Want dat willen ze niet, bij Paleis Noordeinde. zaterdag 28 juli 2018 GO Modern bedrijf, oud decor Maaike Kraaijeveld Den Haag Van bovenaf en met de klok mee: een fraai gedekte tafel, het testpubliek voor de poorten van het pa leis, de moderne ver voersmiddelen en Siewerd en zijn vrien den in de Koninklijke Stallen. FOTO'S PATRICK VAN KATWIJK/ANP Laura Smeets

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 14