4 dagen Brabant Bedrijven mogelijk de dupe 13 In Uruzgan werd een generatie kinderen afgesneden van goede zorg en onderwijs AAN DE HAAK sie: het was een heel veilige en vertrouwde bio toop. Wil ik tussen deze muren blijven? Nog steeds wilde ik leiding geven in een fysiek en men taal uitdagende omgeving. Kortom: bij defensie op een missie. Toen heb ik gedacht: ik ga gewoon sol liciteren voor officier bij de artillerie. In eerste instantie ging ik er 6o procent op achteruit. Die drang was dus wel sterk." „Je kunt er op ruim 2 tot 40 kilometer op een ter rein nauwkeurig mee schieten. Als pelotonscom mandant had ik in Tarin Kowt één operationele pantserhouwitser, een reserve en een vuurleider. Ik doe de aansturing. Ik sta niet zelf op het stuk. Als we in Nederland op oefening gingen had ik drie houwitsers, twee vrachtwagens, twee vuur- leiders en voertuigen inclusief een aantal jeeps. Dat was een hele colonne die dan vertrok." „Je moet ook zorgen dat iedereen zich goed voelt. Waar ik ook heel veel respect voor heb is die 18-, 19-jarige soldaten die met de infanterie in het voorterrein gaan en daar echt hun mannetje staan. Dat is echt bijzonder, wat die jongens daar doen." „Ik kon er 's nachts om 3 uur worden gewekt, dan sprintte iedereen naar de posities omdat er iets in het voorterrein gebeurde. Daar hadden onze men sen dan licht bij nodig om goed te kunnen zien wat er aan de hand was. Dan schoten wij lichtgra- naten af. Je kunt een lichtgranaat niet op een ver keerde plek terecht laten komen. Dat breng wel adrenaline met zich mee, het moet wel 100 procent goed zijn. Ik zit dan in een operationele situatie. Dat licht is zo scherp, daar kun je gewoon de krant bij lezen. Ik had dan wel de verantwoordelijkheid dat het goed moest worden uitgevoerd." „Nee, het kwam voor dat we niet gericht schoten, maar wel aangaven aan de Taliban: jullie zitten binnen het bereik van grotere middelen. Show of force-vuur. Dan leg je het vuur op een plek waar niets is, zodat ze weten: opgepast. Dat kan een de-escalerend effect hebben." „Ik ben lid sinds 2003 en was al een tijdje aan het werk. Ik vond het leuk om breder maatschappelijk mee te kunnen praten. Ik ben in 2010 in de Tweede Kamer gekomen. Ik heb me gekandideerd nadat de Uruzganmissie werd afgeblazen, ik vond het echt een verkeerde beslissing dat de PvdA de stekker eruit trok. We hadden er langer moeten blijven. Ik zag dat in Uruzgan daardoor een hele generatie kinderen zou worden afgesneden van onderwijs en een goede gezondheidszorg." „Ik geloof in God, maar ik ben niet kerkelijk. God betekent voor mij dat er uiteindelijk een diepere samenhang tussen dingen is. Om op een bepaalde manier te leven en je ook naar anderen toe te ge dragen. Er is iets wat ons als mensen verbindt. We zijn er niet alleen voor onszelf. Dat je niet alleen je naaste liefhebt als jezelf, maar dat je ook naar ande ren toe het goede probeert te doen. En daar is ook wel een God of iemand die dat uiteindelijk met el kaar verbindt. Dat is de diepere samenhang." „Wat mij opvalt de afgelopen jaren is dat ik op 4 en 5 mei veel meer mensen aanwezig zie. Maar de on derliggende vraag is: hoe zorgen we ervoor dat we kinderen daar bewust van maken. Op mijn lagere school waren veel meer mensen die de oorlog had den meegemaakt. Dat is nu veel lastiger. Alles wat hier vanzelfsprekend lijkt is dat in Afghanistan niet. Daarom is het goed dat er nu veteranen en mensen uit onveilige gebieden voor de klas staan. Die verhalen moeten worden verteld." Minister Kajsa Ollongren van Bin nenlandse Zaken is onverbiddelijk: vanaf 1 januari 2023 moeten alle kantoorgebouwen in Nederland een energielabel C of hoger heb ben. Meer dan de helft - omgere kend 43 miljoen vierkante meter kantooroppervlakte - voldoet nog niet aan die norm, meldt een woordvoerder van het ministerie. „Dit zijn met name panden die gebouwd zijn vóór 1990", zegt Durk van Loon van bouwbedrijf Heembouw. „Nieuwere gebouwen voldoen meestal aan de norm van energielabel C." De labels lopen van A tot G, waarbij A heel energie zuinig is en G staat voor enorm energieslurpend. „Veel eigenaren en huurders moeten nog wakker schrikken", zegt Van Loon. „Het zijn duizen den panden die verduurzaamd moeten worden, bijvoorbeeld met dubbel glas of led-verlichting. Ik spreek veel huurders die zoiets hebben van: het is niet mijn pro bleem. Maar als de eigenaar niets doet, komt ook de huurder in de problemen." Boete Als een kantoor in 2023 niet het juiste energielabel heeft, mag dat gebouw niet meer worden ge bruikt. „Het bevoegd gezag - meestal het college van burge meester en wethouders in een gemeente - is verantwoordelijk voor toezicht", zegt de woordvoer der van Ollongren. Burgemeesters en wethouders kunnen onder meer bestuurlijke boetes opleggen. „Strikt formeel mag een pand niet meer worden verhuurd, de ge bruiker zal op zoek moeten naar een nieuw kantoor", zegt Van Loon. „Maar de vraag is of de soep zo heet zal worden opgediend. Je zult een juridische strijd krijgen tussen eigenaren en huurders, om dat men natuurlijk met huur contracten gaat wapperen." Ook vastgoedbedrijven vragen zich af wat ze precies staat te wach ten. „Wij zijn hier al volop mee be zig", zegt Dirk Jan Lucas van NSI, een beursgenoteerd bedrijf dat Veel eigenaren en huurders van kantoren moeten nog wakker schrikken investeert in Nederlandse kanto ren. „Wij investeren miljoenen om onze panden te upgraden naar energielabel C of hoger. Maar daar mee vormen wij de uitzondering. Anderen maken zich niet veel zor gen, weten niet goed wat er aan de hand is en wat de sancties zullen zijn. Ook is 2023 nog ver weg." Om alle kantoren op tijd naar energielabel C te krijgen, zijn pandeigenaren zo'n 900 miljoen euro kwijt aan extra investeringen, zo verwacht het ministerie. Daar staat tegenover dat de panden ener giezuiniger worden, waardoor de energierekening fors daalt. www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg Kloosterhotel 3 dagen Antwerpen Valkenburg diner zaterdag 28 juli 2018 GO SOCIAL MEDIA OP HET BINNENHOF „De rol van social media was veel kleiner toen ik acht jaar geleden binnenkwam. Nu voer ik soms een debat in de Kamer terwijl er op Twitter ook een debat gaande is. Het is veel hectischer." HOCKEYKEEPER „Die positie past wel bij me, ik heb ook op hoog niveau gehockeyd. Als keeper moet je ervoor zorgen dat anderen goed zijn. De belangrijkste taak als keeper is ervoor te zorgen dat de bal niet bij je komt. En een goeie keeper raakt altijd de bal en niet de man: dat past me ook." VISSEN „Met mijn vader ving ik kleine visjes in Friesland. Die haalde je dan van het haakje en liet ze weer zwemmen. Waarschijnlijk waren het voorntjes. Het was gezellig en leuk om dat met je vader en broer te doen. De pret hebben dat iemand verderop al langer zat te vissen en niets ving." U kwam in Uruzgan terecht en voerde bevel over een detachement pantserhouwitsers. Wat kunt u daarmee? Dat is een grote verantwoordelijkheid. Kunt u een actie beschrijven waarvan uw adre naline ging stromen? U bracht licht, maar ook dood en verderf? Waarom koos u voor het CDA? Gelooft u in God? Waarderen we onze vrijheid genoeg in Neder land? Tochtige kantoren in de ban Duizenden bedrijven dreigen in 2023 uit hun kantoor te worden gezet, omdat het pand niet energiezuinig genoeg is. Eige naren en huurders weten vaak nog niet van de wet die dit mo gelijk maakt. Daardoor kunnen ze in grote problemen komen. Peter Winterman Den Haag - Durk van Loon (Heembouw' Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Voor maar: Slaap in dit voormalig klooster midden in de natuur! Tip: De Deurnse kastelen 4* Fletcher Kloosterhotel Willibrordhaeghe (8,0) 3 nachten incl. uitgebreid ontbijtbuffet Gratis gebruik van wifi en parkeren Aankomsten t/m oktober. Betaal pas bij aankomst! 4* Ramada Plaza Antwerpen (8,0) 4* Fletcher Hotel Valkenburg (7,6) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt Gratis wifi en sauna ft lx diner, wifi en parkeren jr ft Inclusief shoppinggids O Volledig gerenoveerd hotel O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13