II Oudste persoon ter wereld overlijdt kort na vaststelling van record Vrouw (50) verdacht van moordpoging op meisje (11) EUWS 11 Demograaf Jan Latten: griepgolven en hitte drukken de levensverwachting Ouderen overlijden eerder bij hoge temperaturen en wintergriep. Toch zit er ook een voordeel aan extreme winters én zomers: mogelijk hoeft de pensioenleeftijd niet verder omhoog. Afgelopen winter stierven, vooral in februari en maart, bijna 2000 mensen meer dan vorig jaar winter. De griepgolf eiste zijn tol. De afge lopenjaren is daarnaast steeds dui delijker geworden dat ook extreme hitte meer sterfgevallen veroor zaakt. In de zomer van 2003 overle den ruim 1000 mensen meer dan anders, in 2010 waren het er zo'n 500 en in juli 2015 ging het om zeker 300 extra doden. Dat de aanhoudende warmte in de zomer van 2018 extra levens gaat kosten, weet Jan Latten, hoogleraar Demografie aan de Universiteit van Amsterdam (UvA), zeker. Nu is nog niet bekend hoe hard het sterftecij fer omhoog schiet, maar, zegt hij: „Je weet tevoren dat meer mensen overlijden bij extreme temperatu ren. Eerst was vooral de winter risi covol, met de griep. Nu zien we ook hitte als risico", aldus Latten. De extreme seizoenswisselingen kunnen ingrijpende gevolgen heb ben. Die drukken namelijk de le vensverwachting van Nederlan ders, stelt Latten. „Je ziet dat vooral ouderen gevoelig zijn voor sei zoensinvloeden. Als het weer ex treem wisselt, schommelt het sterf tecijfer meer en kan de levensver wachting dalen." Het is niet zo dat mensen simpelweg eerder sterven in de winter of zomer. Onderzoe ken wijzen uit dat er extra mensen doodgaan. Deze slechte ontwikkeling zal door anderen als voordeel worden uitgelegd: als het oplopen van de le vensverwachting stokt, hoeft ook de AOW-leeftijd niet verder te stij gen. Dat betekent dat Nederlanders mogelijk niet steeds langer moeten wachten op hun pensioen. Actuariskantoor Sprenkels Verschuren constateerde eerder al dat de AOW-leeftijd sneller stijgt dan nodig is. De actuarissen - sta tistici die berekenen hoe hoog ver zekeringspremies moeten zijn-za gen dat in 2016 en 2017 meer men sen waren overleden dan was ver wacht. In 2021 stijgt de AOW-leef- tijd naar 67, een jaar later naar 67 jaar en 3 maanden. De AOW-leef tijd gaat in 2023 al niet meer om hoog, omdat de levensverwachting minder hard stijgt dan gedacht. Onderzoekers van Sprenkels Verschuren verwachten dat de le vensverwachting dit jaar nóg min der hard stijgt. In februari en maart stierven al meer mensen dan de af gelopen twee jaar in die periode. „Normaal slaat zo'n griepgolf een jaartje over, nu zien we die al drie jaar achter elkaar terug in de sterf tecijfers. En dan hebben we nu ook nog een hittegolf', verklaart onder zoeker Daan Kleinloog. Dat maakt de levensverwachting voer voor discussie. Want hoe groot is de invloed van het weer op onze levensverwachting? En in hoeverre laten we ons pensioen daarvan af hangen? Onderzoeker Tobias Bas- tian: „Stel dat we morgen een me dicijn tegen kanker vinden. Dan zou de levensverwachting weer sterk stijgen. Ik vind dat in ieder ge val klimaatwetenschappers, medici en actuarissen zich over dit thema moeten buigen." Of het allemaal zo'n vaart loopt, valt niet te voorspellen, zegt ook hoogleraar Latten. Want het is de vraag of volgend jaar opnieuw zo'n Normaal slaat zo'n griepgolf een jaartje over, nu zien we die al driejaar achter elkaar griepgolf plus extreme hitte ons land aandoen. Ook kunnen de ex treme weersomstandigheden slechts een deel van het land be slaan. „In Limburg is het meestal een paar graden warmer dan bij voorbeeld op de Waddeneilanden. Dat kan gevolgen hebben voor waar de meeste mensen overlijden." De temperatuurwisselingen zijn bijvoorbeeld al een punt van dis cussie in de stedenbouw. Als de ex treme hitte blijft terugkeren, is het niet meer uit te houden in de be tonnen steden met weinig scha duwplekken. Latten: „Er wordt na gedacht over het plaatsen van meer groen in steden, zodat het er koeler blijft, en over het bouwen van hui zen die warmte beter afstoten. Dat heeft alles te maken met het ver band tussen hitte en sterftecijfers." Chiyo werd op 2 mei 1901 geboren in Wakayama, in de Japanse regio Kansai. Ze was 117 jaar en 81 dagen oud toen ze overleed. Volgens na bestaanden was ze een praatgrage vrouw met kalligrafie als grote hobby. Dat leerde ze in haar jeugdjaren en ze bleef het tot op hoge leeftijd doen. Ze hield van lekker eten. Sushi en paling waren haar favoriete maaltijden. Volgens Guinness World Re cords werd Chiyo pas enkele da gen voor haar overlijden officieel erkend als oudste vrouw en oud ste persoon ter wereld. Dat ge beurde nadat de recordorganisatie tal van bewijsstukken had gecon troleerd. Met terugwerkende kracht was ze de oudste mens ter wereld sinds 21 april van dit jaar, toen de Japanse Nabi Tajima over leed, ook op 117-jarige leeftijd. Guiness World Records zoekt uit wie die titels oudste mens en oudste vrouw nu mag of mogen dragen. De oudste man ter wereld is momenteel de Japanner Masazo Nonaka. Op 25 juli is hij 113 jaar ge worden. De oudste persoon ooit was de Francaise Jeanne Louise Calment. Zij leefde van 1875 tot 1997 en werd 122 jaar. GOUDA Het openbaar ministerie (OM) verdenkt een vrouw die dinsdag werd opgepakt in een wo ning in Gouda, van poging tot moord op een 11-jarig meisje. Dat heeft het OM gisteren gemeld. De rechter-commissaris besloot gis teren dat de vrouw in ieder geval nog veertien dagen mag worden vastgehouden. De politie kreeg dinsdagoch tend een melding over een ge wond kind in de woning aan de Woudstraat in Gouda. Volgens de politie, die eerder sprak van een steekincident, is het meisje onder verdachte omstandigheden ge wond geraakt. Daarom hield de politie de 50-jarige vrouw aan. Het meisje moest naar het zie kenhuis voor behandeling van haar verwondingen. De woord voerder van het OM wilde niet zeggen of de vrouw de moeder is van het kind, noch wat de toe dracht van het incident was. Heidelberg en het Odenwald f€ 349 Drielandenreis, Nauders Crikvenica aan de Bloemenrivièra Toscane te kust en te keur Grand Tour Polen www.dejongintra.nl/busreizen de Jong Intra vakanties zaterdag 28 juli 2018 GO Extreem weer kan stijging van pensioenleeftijd afremmen Ellen van Gaaien Rotterdam Demograaf Jan Latten: „Je weet tevoren dat meer mensen overlij den bij extreme temperaturen." foto pim ras —Daan Kleinloog, onderzoeker TOKYO De oudste mens ter wereld, de Japanse Chiyo Miy- ako, is op 117-jarige leeftijd overleden. Guinness World Re cords maakte gisteren bekend dat zij afgelopen zondag haar laatste adem uitblies. 5-daagse busreis Duitsland Reiscode: eblud03 10-daagse busreis Oostenrijk Reiscode: ebnau02 10-daagse busreis Kroatië Reiscode: ebckv02 8-daagse vlieg-busreis Italië Reiscode: evmds02 12-daagse busrondreis Reiscode: eepl304 D«-t..r,QQc linnnct, r1iQ Reiscode: evpt404 12-daagse vlieg-busreis vanaf 1 199 p.p. Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Reissom excl. 19,50 reserveringskosten, eventuele vluchttoeslagen en 2,50 Calamiteitenfonds Chiyo Miyako fotoap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11