DESTALEN ACHTBAAN IS EEN KUNSTWERK WAAROPJE KUNT LOPEN. ALLEEN NIET OPDELUS tentoonstellingen zijn - om te genieten van het uitzicht op 117 meter hoogte. De gashouder is het enige overblijfsel van de hoogoven die hier stond. Op de rest van het terrein is winkelwalhalla CentrO ge bouwd -125.000 vierkante meter aan winkeloppervlakte. En dan de Halden, die het landschap voorgoed veranderden. De bergen van puin en mijnafval steken overal bovenuit. In Bottrop heb je het Alpincenter waar je binnen kunt skiën en buiten van de berg kunt rodelen. Hoogteverschil: tachtig meter. Bij een heuvel verderop in Bottrop staat de Tetraeder, een uitkijktoren geba seerd op een wiskundig viervlak. Wie durft, klimt naar zestig meter hoogte. Naar beneden kijken kan, door de rasters heen (alleen als je geen hoogtevrees hebt). Dat geldt ook voor Tiger and Turtle - Magie Mountain in Duisburg, de stad van het Landschaftspark waar de beklim ming van de hoogoven bezoekers al knik kende knieën gaf. Het is een kunstwerk van Heike Mutter en Ulrich Genth dat op een achtbaan lijkt en waarop je kunt wandelen. Alleen niet op de lus in het midden, daar zou de zwaartekracht toch echt winnen. Gefabriceerd uit verzinkt staal verwijst de achtbaan naar de plek waar deze staat: op de steenberg van de hoogoven waar zink werd gemaakt. Het hoogste punt is dertien meter. Bezoekers moeten even de buik inhouden voor tegenliggers op de weg naar boven. Vaak met een blik van verstandhouding, als één hand de reling krampachtig blijft vasthouden. En het uitzicht? Dat bestaat uit de schoorstenen van het Ruhrgebied waar uit nog altijd de kenmerkende wolken komen. <1 magazine 43 Kunstwerk Op deze 'achtbaan' kun je wandelen, al moet je geen hoog tevrees hebben. Lijnenspel Fotografen kunnen hun hart ophalen inZecheZoll- verein. De reis Duisburg ligt op 160 kilo meter van Utrecht. Een di recte intercity reist een paar keer per dag via Ams terdam, Utrecht en Arnhem naar Duisburg. Sinds een jaar is er ook een stoptrein vanuit Arnhem. Vanaf het Hauptbahnhof Duisburg rijden tram 903 en bussen 906 en 910 richting het Land schaftspark. De nachtbus stopt nog dichterbij. Ook andere attracties zijn veelal goed te bereiken per openbaar vervoer. Infor matie over tijden en tickets op: vrr.de/de/ Gratis Landschaftspark Duis- burg-Nord en Tiger and Turtle zijn beide 24 uur per dag gratis te bezoeken. Parkeren bij het Land schaftspark is gratis. Ook het terrein van Zeche Zoll- verrein is gratis te be zoeken, maar rondleidingen en de musea kosten wel geld. Fiets De Route der Industrie- kultur per fiets is 400 kilometer lang. Er is een oplaadpunt voor e-bikes en er worden fietsen ver huurd. Sites met meer informatie: landschaftspark.de, route- industriekultur.ruhr, nrw- vakantie.nl/industriecultuur. De nieuwe reisgids Duis burg Erleben vertelt meer over deze stad die veelal onbekend is bij Nederlan ders. Onze reisreportages kunnen (deels) door derden zijn be taald. Deze sponsors heb ben geen invloed op de tekst, de foto's en de vorm geving. WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 107