punt hoppen kan met de auto of het openbaar vervoer, maar het best met de fiets. Er zijn speciale routes uitgezet en bij het Landschaftspark zijn ook fietsen te huur. Langs de route vind je 25 mijlpalen, de absolute hoogtepunten. De beroemdste: Zeche Zollverein in Essen, die bekend staat als de mooiste mijn van Europa en nu Unesco Werelderfgoed is. Het was ooit de grootste steenkolenmijn ter wereld, met daarnaast een enorme cokesfabriek. Met de cokes die hiervandaan kwamen, werd bijvoorbeeld ijzererts in de hoog ovens tot ijzer omgesmolten. Nu is het een terrein waar je kennismaakt met de geschiedenis van de mijnbouw. En net als in het Landschaftspark in Duisburg zijn er regelmatig culturele en educatieve evenementen te bezoeken. Het tekent de verandering die het Ruhrgebied nog al tijd doormaakt. De nieuwste mijlpaal is de sluiting van de laatste steenkolenmijnen in Ibben- Bürren en in Bottrop, eind dit jaar. De mijnen leden al jaren verlies en konden alleen met subsidies draaien. Het zal een historische gebeurtenis zijn; ooit waren er 150 mijnen in het Ruhrgebied. Wat er in Bottrop voor terugkomt? Plannen ge noeg: van elektriciteitsopslag tot nieuwe bedrijventerreinen en woningen. In Essen hebben ze de omslag naar een nieuwe toekomst al achter de rug. Het terrein is de hele dag open om te verken nen. Wie rondwandelt ziet niet alleen de sporen van de oude mijn en cokesfabriek - met een magische weerspiegeling in een laagje water -, je passeert ook tal van nieuwe bedrijven die hier hun thuisbasis hebben gevonden. Koolhaas De Rotterdamse architect Rem Koolhaas speelde een grote rol in de metamorfose van de oude kolenwasserij van de mijn naar een modern museum. Om te ont dekken hoe de mijn vroeger werkte, kun je tours volgen die de reis van steenkool uitbeelden. Waar vroeger de kolen op transportbanden werden vervoerd is nu de langste vrijstaande roltrap van Duits land gebouwd, in een schacht aan de bui tenkant. Een tocht van 90 seconden brengt je 24 meter omhoog. De hoogte in. Het kan op de Route der Industriekultur op nog veel meer loca ties. Neem de lift naar de top van de Gasometer in Oberhausen -waar altijd Groen Oude indu strie en nieuwe natuur in het Landschafts park. Roestig Overblijfsel van de monumentale mijn in Essen. 421 zaterdag 28 juli 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 106