'De Partij van God' wil islamitische staat vestigen 9 Teruggekeerde IS-bruid 'naïef' Vlinder Vooral de Fateh-ioo raket baart de Israëli sche legerleiding zorgen. In 2006 kon een afgevuurde Hezbollah-raket nog overal in slaan, nu slaat een Fateh-100 in op maxi maal een kilometer van zijn doel. Daarmee worden ook dichte bevolkingscentra als Tel Aviv een kwetsbare prooi. Dat gevaar verklaart de meer dan honderd Israëlische luchtaanvallen op konvooien en stellingen van Hezbollah in Syrië. Alles 'wat naar raket ruikt' krijgt de laatste maanden de volle laag om te voorkomen dat het arse naal van Hezbollahs thuisbasis Libanon nog groter wordt dan het al is. Als de strijd ontbrandt, zal die van twee kanten furieus zijn. Hezbollah zou op het Syrische slagveld een paar duizend strijders hebben verloren maar de tienduizenden die het geweld hebben overleefd, zullen zorgen voor een rakettenregen. De Israëlische strijdkrachten mogen ook raketinstallaties in dorpen en woonwijken aanpakken. Met alle gevaar voor veel burgerslachtoffers. Ook Eldad Shavit, verbonden aan het In stituut voor Nationale Veiligheidsstudies (INSS, een denktank in Tel Aviv), ziet de spanningen met Hezbollah oplopen. Maar volgens hem zal Hezbollah Israël niet snel aanvallen. „Hezbollah heeft voorlopig zijn handen vol aan de strijd in Syrië en zij on derhandelt in Libanon over de vorming van HEZBOLLAH een nieuwe regering na de parlementsver kiezingen van afgelopen mei", zegt Shavit. Hezbollah was de grote winnaar van die stembusgang (de eerste sinds 2007) in Liba non, waardoor de sjiitische militie een nog groter stempel kan drukken op de politiek in het noordelijke buurland van Israël. Oor logsgeweld brengt dat politieke overleg om zeep en zou ook Hezbollahs besluit frustre ren om de meer dan een miljoen Syrische vluchtelingen (vooral soennieten) in Liba non zo snel mogelijk naar hun vaderland te laten terugkeren. Russisch verzet Mocht Hezbollah-leider Nasrallah toch een anti-Israëlisch front willen beginnen aan de Libanees-Syrische grens, dan stuit hij bo vendien op Russisch verzet. Premier Neta- nyahu zou onlangs in Moskou van Assads bondgenoot Vladimir Poetin de verzekering hebben gekregen dat de troepen van Iran en van Hezbollah in Syrië op tientallen kilo meters afstand van de grens met Israël zul len worden gehouden. Ook op de Hoogte van Golan, met zijn roerig 'drielandenpunt'. Over Hezbollahs troepen in Libanon heeft Rusland echter geen zeggingskracht. Daar geldt alleen de invloed van Iran. In de tussentijd proberen VN-blauwhel- men van Unifil in Zuid-Libanon er weer het beste van te maken. Zij moeten er het de- marcatiegebied bewaken en de grenszone vrijhouden van groeperingen als Hezbollah. Commandanten klagen over tegenwerking van het Libanese leger en infiltraties door de militie. Dat brengt de blauwhelmen in een steeds lastiger positie. Als overvlie gende Israëlische F-16's, nu nog op verken ning, de confrontatie aangaan met Hezbol lah moeten ze maken dat zij wegkomen. „Bij een aanval zullen we keihard terug slaan", waarschuwt premier Netanyahu. De vorige week op Schiphol aangehouden 22-jarige vrouw die is teruggekeerd uit het strijdgebied van Islamitische Staat, is niet geradicaliseerd maar 'kinderlijk naïef. Dat zegt haar advocaat Taner Sen. Melis A. kwam hier vanuit Er- bil, Irak, met haar vader - die haar was gaan halen - en een baby. Het jongetje gaat naar een pleeggezin en daarna waarschijnlijk naar haar ou ders. Volgens Sen is A. 'ont zettend opgelucht en blij' dat ze weer in Nederland is. De Rotterdamse zit in voorar rest op verdenking van deel name aan een terroristische organisatie en het voorberei den van terreurdaden. A. is twee jaar geleden haar geradi caliseerde partner achterna- gereisd naar Syrië. A. zat eerst in Turkije voor ze begin vorig jaar de grens met Syrië over stak. „Toen oktober vorig jaar haar man overleed, is zij ver trokken", aldus Sen. Volgens de advocaat hangt A. geen ra dicaal gedachtengoed aan. „Ze geloofde het mooie plaatje dat haar vriend schetste van het kalifaat." Datje dit anno 2018 nog moet uitleggen, is triest Spinraza kan leiden tot waterhoofd Patiënten die Spinraza krij gen tegen de spierziekte SMA lopen de kans op ophoping van hersenvocht en dus een waterhoofd, zegt het College ter Beoordeling van Genees middelen. De kans lijkt niet heel groot: sinds de introduc tie van het middel zijn we reldwijd vijf gevallen ge meld. Het College adviseert patiënten alert te zijn op bra ken, hoofdpijn, hangerigheid, veel slapen en minder alert reageren. Recent is besloten dat circa 80 jonge kinderen met SMA in Nederland het middel vergoed krijgen. Drugshond op dodenlijst Pilote WO-II overleden vrijdag 27 juli 2018 GO Hassan Nasrallah. fotoepa Hezbollah (de Partij van God) is een militante organisatie van sjiitische moslims met drie takken: sociaal, politiek en militair. De doelstelling: een islamitische staat vesti gen in Libanon en onder meer Jeruzalem bevrijden van Is raël. Hezbollah ontstond uit het verzet tegen de Israëli sche bezetting van Libanon in de jaren 80. In 1983 introdu ceerde de door Iran aange stuurde organisatie zelf moordaanslagen tegen Israë lische burgers en militairen. Sinds 2012 vecht Hezbollah ook samen met Iran in de Sy rische burgeroorlog aan de zijde van president Assad. Vanwege aanslagen, ontvoe ringen en raketaanvallen wordt Hezbollah door een aantal landen, waaronder Is raël en de Verenigde Staten, als terroristische organisatie bestempeld. De Europese Unie en enkele andere landen maken een scheiding tussen de politieke en sociale tak en de militaire vleugel, die wel als terreurorganisatie wordt be schouwd. Hezbollah staat al ruim 25 jaar onder leiding van de sjiitische geestelijke Has san Nasrallah. Israëlische soldaten kijken vanaf de Golan- hoogte richting Syrië. FOTO GETTY IMAGES ROTTERDAM Tanja Ineke van COC Nederland is verontwaardigd over een blonde 'gay pruik' die Blokker in de verkoop had. De feestpruik is na protesten uit het assortiment verwijderd. UTRECHT HYPERINFLATIE Venezuela gaat vanwege de gierende inflatie vijf nullen schrappen van de nationale munt, de Bolivar. Op dit moment is een dollar ongeveer 3,5 miljoen Bolivar waard. Het land gaat door een diepe economische crisis. President Nicolas Maduro erkent dat hij zijn beleid moet wijzigen, foto reuters BOGOTA Een Colombiaanse politiehond die enorme hoeveel heden verdovende middelen heeft ont dekt, is uit veilig heidsoverwegingen overgeplaatst. Een drugsbende heeft een prijs van 200 miljoen peso (ruim 59.000 euro) op de kop gezet van de Duitse her der Sombra, zeg gen bronnen binnen de inlichtingendien sten volgens de BBC. ABUIS Bij het artikel 'Hulp voor vlinder en vis' op pagina 13 van deze krant, stond gisteren per abuis het hooi- beestje afgebeeld in plaats van de kleine heivlinder (foto). WIGHT Een van de laatste Britse vrouwelijke piloten uit de Tweede Wereldoor log die nog in leven was, is op 101-jarige leeftijd overleden op het eiland Wight. Mary Ellis behoorde tijdens de oorlog tot de Air Transport Auxiliary (ATA), de organisatie die Spit- fires en bommen werpers naar het front vloog. Ellis be stuurde naar eigen zeggen ongeveer duizend vliegtuigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9