II 8 Vijanden van Israël zijn naar schatting tienmaal zo sterk als in 2006 Israël voelt zich bedreigd door Hezbollah, dat door de oorlog in Syrië flink aan kracht heeft gewonnen. Het lijkt een kwestie van tijd voordat Israël opnieuw ingrijpt, mogelijk in Libanon, de thuisbasis van de sjiitische militie. De vraag is niet of er hier weer oorlog zal worden gevoerd, de vraag is wanneer Vanaf de Golanhoogte in Noord-Israël gezien ligt Li banon er vredig bij. De laat ste geweldsgolf, de Tweede Libanese Oorlog die werd in geluid door de ontvoering van twee Israëlische soldaten door Hezbol lah, dateert van 2006. Nu zindert de lucht alleen van de hitte. Maar schijn bedriegt. Het grensgebied staat onder hoogspanning. „De vraag is niet of er hier weer oorlog zal worden gevoerd, de vraag is wanneer", zegt brigadegeneraal b.d. Nitzan Nuriël. „Israël wacht slechts op een aanleiding. Het is een kwestie van tijd." Nuriël weet wat hij zegt. Hij is een man met een lange staat van dienst. In 1994 zag hij toe op de terugtrekking uit Nablus, in 1998 op de terugtrekking uit Libanon. Van 2007 tot 2012 was hij directeur contraterro- risme op het bureau van de premier. Nu geeft hij veiligheidsadvies bij de Olympi sche Spelen en het Filmfestival van Cannes. De oorlog in Syrië brengt niet alleen Iran - 'onze existentiële vijand', aldus premier Benjamin Netanyahu - aan de grenzen met Israël. De aanhoudende strijd zorgt voor een tweede groot gevaar, voorspellen de Israë li's: 'Hezbollah 2.0', zoals Nuriël de militie noemt. De Libanese militieleden die de Sy rische president Basher al-Assad helpen om in het zadel te blijven, doen er al jaren ge- vechtservaring op. Zij worden geharde strij ders. Bovendien groeit het wapenarsenaal van Hezbollah. Met moderne raketten van Iraanse makelij. Nachtmerrie De Israëlische samenleving kan door ge richte aanvallen op haar internationale luchthaven, energiecentrales en steden worden lamgelegd. Voor de joodse staat is dat een nachtmerrie. Sinds ro mei staan de Israëlische strijdkrachten helemaal op scherp. Iran en Hezbollah vuren die dag vanaf de Syrische kant van de strategisch belangrijke Hoogte van Golan 32 raketten af op Israël. Het antiraketwapen 'IJzeren Koe pel' doet zijn werk, maar de schrik in de joodse staat zit er sindsdien goed in. Hezbollah-leider Sayyed Hassan Nasrallah, die sinds 2006 een ondergronds bestaan leidt, waarschuwt bovendien voor 'een nieuwe fase' in het conflict met Israël. Volgens schattingen van veiligheidsdien sten beschikt Hezbollah over ten minste 100.000 raketten en projectielen, tien keer zoveel als in 2006. Daartoe behoren de Iraanse Fateh-110 raketten, luchtafweerra- ketten en bewapende drones. Kon Hezbol lah in 2006 nog 100 raketten per dag afvu ren, dat zouden er nu 1200 kunnen zijn. vrijdag 27 juli 2018 GO Hans van Zon Wachten op de aanval A Nitzan Nuriël. - Nitzan Nuriël, brigadegeneraal b.d.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8