achterwerk schoon Enorme piek in aantal bos- en heidebranden Éif Hevig noodweer eist een leven in Rotterdam 5 l 4 I K heel blij met alle bloemen die ze wél kunnen vinden, zegt Kars Veling van de Vlinderstichting. „Zelfs als dat op een balkon is op vierhoog. Nectar is hun brand stof. De hele tuin sproeien hoeft niet, maar loop in elk geval elke dag even met een gieter langs al les wat nu bloeit." Insecten zijn ook blij met scha duwplekjes. Rommelige hoekjes vinden ze fijn, zegt Van Vliet. „Denk aan een boomstronk die de grond eronder vochtig houdt." Zet verder wat waterbakjes neer met een rand waarop ze kunnen landen, tipt de bioloog. „Ook vo gels zullen dat waarderen. Ver geet niet het water eens in de paar dagen te verversen; anders veranderen ze in een kraamka mer voor muggenlarven." Honden Met een lange wandeling of jullie gebruikelijke rondje fietsen of joggen doe je Bello momenteel geen plezier. Honden kunnen niet zweten. Warmte kunnen ze alleen kwijt via hun voetzooltjes en door te hijgen. Zwemmen is wel een prima manier om af te koelen, tipt de Dierenbescher ming, net als speciale koeltemat- jes of-halsbanden. Zorg verder uiteraard voor genoeg schaduw en vers drinkwater en laat Fikkie in geen geval achter in de auto. Smeer dunbehaarde plekken voor het uitlaten eventueel in met zonnebrandcrème, zegt Nagte- gaal. „En plan de wandelingen bij voorkeur 's ochtends vroeg of 's avonds." Katten en paarden Voor katten, geiten, paarden en eigenlijk alle dieren geldt: zorg voor genoeg schaduw en vers drinkwater. Schapen kun je sche ren, suggereert de Dierenbe scherming. En ga met een paard niet rijden of trainen op het heetst van de dag. Dit blijkt uit cijfers en een analyse van Alarmeringen.nl over bos-, heide- en andersoortige buiten- branden. In 2018 kwamen tot nu toe 1920 meldingen binnen, in heel 2017 waren dat er 1654. De Olde- broekse Heide op de Veluwe wordt volgens de site momenteel het zwaarst getroffen, met vijftig mel dingen dit jaar. Dat weet ook de woordvoerder van de lokale brand weer, die gisterenmiddag te druk was om te kunnen praten over de grote drukte. „We hebben te maken met een grote brand, dat gaat nog wel een aantal uur duren." Toch laten ze zich ook op de Ve luwe niet gek maken. Branden wor den zo snel mogelijk aangepakt, vanuit de lucht vinden controles plaats om vuur zo snel mogelijk op te sporen. Die controles blijven de komende weken plaatsvinden: vroeg ingrijpen is essentieel, want de droogte zorgt er niet alleen voor dat vuur sneller ontstaat, maar ook Aantal meldingen bos- of heidebrand 1200 -1000 dat het extra snel om zich heen kan grijpen. Omdat water niet overal opgepompt kan worden, zijn ook daarvoor voorzieningen getroffen, bijvoorbeeld door wagens in te zet ten die extra water mee kunnen brengen. Van de week werd een aanhou ding verricht, omdat een brand op de Veluwe zou zijn aangestoken. De verdachte zou daarbij betrokken zijn. Vier hectare heide en bos werd in de as gelegd. Veerkrachtig Hoewel bijzondere, kleine dieren- populaties door een brand zomaar ernstig in de knel kunnen komen - natuurorganisaties pleitten giste ren in deze krant voor maatrege len - is de natuur ook bijzonder veerkrachtig. Boswachter Thomas van der Es: „Een heideterrein kan zich enorm snel herstellen. Voor kleine populaties die toch al be dreigd zijn, kan de klap fataal zijn. Bij andere dieren zijn de effecten vaak alleen op de korte termijn voelbaar, bijvoorbeeld doordat vo gelnesten verbranden, waardoor jongen niet kunnen uitvliegen." Toch moeten Van der Es en zijn collega's concluderen dat de hoge temperaturen hun niks positiefs opleveren. „Uiteindelijk doet de lange droogte niets goeds voor de natuur, zeker niet in een land van gemiddelden zoals Nederland." Top 6 locaties meldingen Na weken van droogte viel in het zuiden van Nederland gisteravond een flinke regenbui, die op som mige plekken gepaard ging met windstoten en onweer. In Rotter dam kwam hierbij een vrouw om het leven doordat een boom op een auto belandde. Een man raakte zwaargewond. Er waren in totaal zo'n 150 mel dingen voor stormschade in de re gio Rotterdam. Daarbij ging het om waterlekkages en omgevallen bo men. Op het Centraal Station kwam het water door het dak naar beneden. Roosendaal werd getroffen door een windhoos. Op diverse plekken in het land werden wegen afgeslo ten. Op de A12 werden rijstroken af gesloten omdat er takken op lagen. In West-Brabant werden twee we gen afgesloten, waaronder de A58. vrijdag 27 juli 2018 GO Ronald Mulder (35), werknemer bij kwekerij De Bonfut in Honse- lersdijk „Tegen het einde van de middag zijn we allemaal wat sneller geïrriteerd en moe. Stralingsdoe ken voorkomen dat de zonnestralen direct op ons lichaam schijnen, maar het blijft gewoon warm. De afgelopen dagen haalden we met gemak 35-36 graden, vanmiddag zal dat nog hoger zijn. Een tropen rooster heeft niet zo veel zin: als je 's mor gens vroeg om 05.00 uur begint, moet je om 04.00 uur opstaan. Dat is geen doen met de slechte nachten die je maakt nu. Ik heb de hitte maar even geaccep teerd. Als we nu door werken, kunnen we mis schien wat eerder stop pen. „De planten hebben ook last: die krijgen extra groeiremmers omdat ze anders te veel oprekken door de warmte. We kweken kamerhorten sia's, potchrysanten en kerststerren. Die laatste zijn alvast voor aanko mende winter." Het aantal buitenbranden stijgt met de hitte tot recordhoogte. Er zijn nu al meer meldingen dan in heel 2017, deze maand neemt de piek enorme omvang aan. Er kwamen in juli maar liefst 1143 meldingen binnen, in 2017 waren dat er nog 187. Carla van der Wal Oldebroek 800- 600- 400-I 200 jan jul dec 26072018 MR BRON: ALARMERINGEN.NL Oldebroekse Heide Loonse en Drunense Duinen 6 meldingen 10 meldingen 50 meldingen 26072018 MR BRON: ALARMERINGEN.NL ROTTERDAM/ROOSENDAAL Charlie Hahlen (22), alias 'Bollo', stagiaire bij Landal Greenparcs in Reeuwijk „In het hokje tussen het invalidentoilet en zwembad verander ik in Bollo de beer. Over mijn bovenlichaam gaan drie kledinglagen, over de onderkant twee. Daarna gaat de kop erop. Ik heb één keer de fout gemaakt foundation te dragen. Dat werd een flinke smeerboel. Na een kwartier - langer zit ik nu ook niet in het pak - dansen, knuffelen en zwaaien gutst het zweet uit plekken waarvan ik niet eens wist dat het mogelijk was. Als ik het echt niet meer trek, tik ik een collega op de schouder en wrijf uitbundig over mijn buik. Die weet dan genoeg. 'Bollo gaat eten in het bos', zeg ik tegen de kinderen. Ze vinden het niet gek dat ik vervolgens de receptie inloop. Soms klagen ouders als ik eerder stop. Ga zelf eens in zo'n pak zitten, denk ik dan." Kijk op de site bij /video voor een reportage over mascotte Bollo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5