Ga zwemmen met Fikkie en houd Nijntjes 4 WARM WERK DOORZETTERS A De hitte is in ontspannen toestand al niet te harden, laat staan dat je boven de dampende pannen staat of in een broeikas werkt. Voor vandaag is 36 graden voorspeld. Voor sommige mensen wordt het nog veel heter. Vogels en egels De mussen vallen van het dak, maar in de droge, harde grond vin den ze weinig eten. Wormen ver stoppen zich dieper in de aarde, waar het nog wel vochtig is. Door de droogte zijn er ook minder muggen. Vinden wij bepaald geen drama, maar vogels die muggen eten wel. Houd daarom een stukje gazon nat, tipt de Vogelbescher ming: dat trekt wormen aan. „Dat kan met water dat je opvangt in de keuken, bijvoorbeeld na het was sen van groente. De tuin be sproeien met drinkwater wordt momenteel immers afgeraden." Het kan ook geen kwaad om wat vetbolletjes op te hangen, zegt bi oloog Arnold van Vliet van Wa geningen Universiteit. Zelf legt hij ook elke dag wat meelwormen in zijn tuin neer. „Die vinden ook de egels geweldig. In de schemering hoor ik ze elke avond ritselen in de bosjes, ze komen er meteen op af." Zit de vogel in een kooi? Zorg dat die niet in de zon staat. In een volière of kippen hok kun je met een parasol of nat wit laken schaduw creëren. Konijnen Konijnen zijn van na ture een koel holletje onder de grond gewend. Hitte vinden ze dus maar niks. Zorg er dus e absoluut voor dat het konijnenhok niet in de zon staat, waarschuwt de Dierenbescherming, en leg er eventueel een nat wit laken overheen. Een fles bevroren water of koelelement in het hok kan Pluisje en Nijntje wat welkome verkoeling bezorgen. Wikkel dat wel even in een oude theedoek, zodat Nijn haar neus niet bevriest. Ook andere knaagdieren (cavia's, hamsters, ratten) maak je blij met zo'n koel- elementje. Nog iets om om te letten: maak het hok vaker schoon en vergeet daarbij het achterwerk van het dier niet. Bij warm weer overlijden regelma tig konijnen aan huidmaden- ziekte, verklaart Dik Nagtegaal van de Dierenbescherming. „De groene vleesvlieg legt eitjes in aangekoekte uitwerpselen of vies ruikende vacht. De maden van de vlieg vreten zich naar binnen en veroorzaken bloedvergiftiging. Dat kan fataal zijn." Vlinders en bijen Zet de bloemetjes buiten en zorg vooral dat ze niet verdorsten. De natuur is momenteel zo dor, dat vlinders en honingbijen daar niet genoeg nectar vinden. Ze zijn dus vrijdag 27 juli 2018 Heet, zegt u? Bollo heeft het pas warm! Virginia Groenendijk Rob Vos (46), koude- monteur bij Roac B.V. in Soest „Ik werk vaak op loeihete daken zonder een zuchtje wind. Architecten vinden het namelijk mooi om koelinstallaties tussen vier wanden weg te wer ken. In Amsterdam tikte de thermometer op het zwarte dakleer een keer de 44 graden aan. 'Het zou toch verboden moe ten worden om te werken met een temperatuur van 29 graden', verzuchtte een mevrouw toen ik weer in dat kantoorpand stond. 'Nou, ik zou ervoor tekenen mevrouw', zei ik en liet haar mijn thermo meter zien. Toen was ze wel even stil. „Dit is een dienstverle nend beroep. Ziekenhui zen, datacentra, die kun je niet in de steek laten met deze hitte. Vanaf 25 gra den wordt het al gevaar lijk in operatiekamers, dan moet je gewoon snel han delen. Ik heb wel een keer verschrikkelijk geklaagd bij een chemisch bedrijf waar ik vanwege hun vei ligheidsvoorschriften geen korte broek of shirt mocht dragen of water drinken. Ik ben niet ge stopt met werken, maar het tempo lag zo laag dat het beter was geweest van wel. Van mijn baas mag ik stoppen als het te gortig wordt." het op koudere dagen al 28 tot 30 graden. Ik drink veel koffie tegen de loomte en sta af en toe in de deuropening van de koel cel. Dat mag niet te lang, want dan warmt de koelcel op. Er staan veel hitteproducerende apparaten: twee frituurpannen, een bakplaat, een stoom- en he- teluchtoven en de bordenverwar mer. Het bakken van satéspies jes is vrij heftig, want dan sta je met je neus boven een houts koolgrill. Er is nog niet gedrup peld in de pannen, we deppen regelmatig ons hoofd." Paul Toorop (27), souschef bij restaurant Bumbu Kitchen in Amsterdam „De truc is om geen pauze te nemen, want als je even in de 'koelere' buitenlucht bent ge weest, merk je pas hoe warm het binnen is. In onze open keuken is In de kurkdroge natuur worste len dieren om te overleven. Maar ook huisdieren hebben het zwaar: de meeste kunnen heel slecht tegen hitte. Gelukkig kun nen we ze met bevroren water flessen, bloemen, wormpjes en zonnebrandcrème de zomer door helpen. Annemieke van Dongen Wageningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4