6 Een been van een pony, compleet met hoefje. Het is het begin van een grote verzameling paardenbotten en - schedels van Daniëlle Wassink-Braat. Ze is gefascineerd door de anatomie van paarden- én mensenlichamen. ZOMER 2018 SCHEDEL Tijdens zo'n dissectie zie je dat het lichaam uit meerdere lagen bestaat WAT IS ER TE DOEN? Kermis, Renesse Jaarmarkt, Groede Ringrijden en weekmarkt, Vlissingen Kunst- en Cultuurroute, Serooskerke Snorkelen en Watergames, Tholen Opentuindag, Grijpskerke Nachtmarkt, Middelburg Foodtruck Festival, Zierikzee Roofvogelshow, Wemeldinge Fireman Party, Renesse WAT IS JE PRONK STUK? EN WAAROM? en das, een aap, een Drents heideschaap, een damhert, een ree bok - meerdere zelfs - I en vogels. In huize I Wassink-Braat in Haamstede vind je bijna overal die- renschedels: aan de muur, in een vi trine, in dozen op zolder en, tijdens dit interview, op tafel. De meeste schedels zijn door de jaren heen ver zameld door manlief en na verloop van tijd kreeg ook Daniëlle Wassink- Braat een groeiende interesse voor deze objecten. Sinds een aantal jaren is die interesse alleen maar groter ge worden vanwege haar carrièreswitch van secretaresse naar sportmasseuse voor paarden en mensen. Het ponybeen - van een Hackney, voor de kenners - heeft Daniëlle zelf ontleed zien worden. „Het is één van de eerste dissecties (het ontleden van een (paarden)lichaam, red.) die ik heb bijgewoond. Tot dan toe kende ik alleen anatomie uit boeken. Tijdens zo'n dissectie zie je van dichtbij dat het lichaam uit meerdere lagen be staat." Je zult Daniëlle dan ook niet zien gruwelen bij een expositie als Real Human Bodies in Vlissingen, waar geprepareerde mensenlicha men tentoongesteld worden. Ze ob serveert de lichamen juist nauwgezet om precies in kaart te brengen hoe alle spieren, pezen, botten en andere onderdelen van het lichaam met el kaar in verbinding staan. Daniëlle begon zes jaar geleden met een opleiding sportmassage voor paarden, en woonde toen ook haar eerste dissectie - van Sharon May- Davis, die wereldwijd bekend is voor haar onderzoeken op overleden paar den - bij. Zo'n dissectie houdt grof weg in dat er een paard geslacht wordt en vervolgens wordt onder zocht. „Het is niet zo dat er een paard wordt geslacht, puur voor de dissec tie. Zo'n paard mankeerde al iets en werd daarom voor de slacht aangebo den. Je gaat tijdens zo'n dissectie op een eerbiedige manier kijken hoe zo'n paard in elkaar zit. Door de in formatie die we krijgen uit dat li chaam, kan een ander paard worden gered." Snijden doet Daniëlle overi gens niet zelf. Het is kijken, luisteren naar uitleg en vervolgens zelf voelen. Zo leerde ze bijvoorbeeld verklevin- gen in bindweefsel voelen, essentieel voor haar werk als masseur. Om thuis verder te kunnen leren, vond Daniëlle het handig om zelf ge deelten van een skelet te hebben. Haar droom is om ooit nog een com pleet paardenskelet in bezit hebben. Nu moet ze het nog steeds met on derdelen doen. Niet dat ze daar niet blij mee is, want als je het hebt over een pronkstuk, dan is dat eigenlijk haar hele verzameling botten. „Ik kan niet één ding noemen waar ik het meest trots op ben. Ik zie dit als ge heel. Het ponybeen en twee paarden- schedels zijn het begin van mijn paardenbottenverzameling." Ze heeft al aardig wat in huis, maar haar verzameling is nog lang niet compleet. Zo heeft Daniëlle bijvoor beeld het ellebooggewricht van een linkerbeen, maar een rechterschou- vrijdag 27 juli 2018 GO TIP 1 Vandaag begint de kermis in Re- nesse. Zes dagen lang (uitgezon derd zondag 29 juli) is er plezier voor jong en oud. Van touwtrekken tot kamelenrace, van een rondje in de draaimolen tot het eten van sui kerspinnen. Een groot feest in Re- nesse. Het is kermis in Renesse. TIP 2 De jaarmarkt in Groede staat van daag opgesteld. Groot is deze markt zeker, met 120 marktkramen en 150 plaatsen voor de rommel markt. De markt staat verspreid in de straten van het oude gedeelte van Groede van 06.00 tot 17.00 uur. TIP 3 In Vlissingen is het vandaag weer tijd voor de folkloristische traditie ringrijden. Van 08.00 tot 18.00 uur staat alles in het teken van deze volkssport in het Bellamypark. Daarnaast is er weekmarkt in de Spuistraat van 08.30 tot 16.00 uur. TIP 4 Een fietsroute die u langs diverse locaties voert waar kunstenaars hun werk tentoonstellen. Daarnaast wordt er langs enkele historische gebouwen in de dorpen Gapinge, Grijpskerke, Serooskerke en Sint Laurens gefietst. De tocht staat uit gezet van 11.00 uur tot 17.00 uur. Meer informatie staat op de web site kcrmw.nl TIP 5 Voor kinderen van 6 tot 12 jaar wor den er vandaag weer Summerga- mes gehouden door Jongerenwerk Tholen. Dit keer wordt er gesnor keld en zijn er verschillende water- spellen. Van 13.00 tot 17.00 uur vin den de activiteiten plaats aan de Duikstek Bergse Diepsluis aan de Oesterdam. TIP 6 Voor de tuinliefhebbers is er van daag een open dag bij Tuin de Pio nier-Ster. Van 13.00 tot 17.00 uur kan men hier inspiratie opdoen in de tuin met een oppervlakte van zo'n 3300 vierkante meter. TIP 7 Shoppen kan vandaag in Middel burg tijdens de nachtmarkt. Strui nen tussen de kraampjes kan van 14.00 tot 22.00 uur in het centrum van de stad. TIP 8 Live muziek en lekkere gerechtjes staan dit weekend klaar tijdens Toost Foodtruck Festival in Zierik zee. Een dorpsfeest voor jong en oud. De toegang voor dit evene ment is het gehele weekend gratis en duurt iedere dag van 15.00 tot 23.00 uur. TIP 9 Aan de Oude Ruisweg 2 in Wemel dinge vindt er vandaag een heuse roofvogelshow plaats. Tijdens de show wordt er enorm veel vertelt over gevogelte en volgt er een show met een paar van de dieren. Aan het eind van de demonstratie kan er een foto met een zeearend gemaakt worden. Voor meer infor matie mail naar info@roofvogel-de- monstratie.nl De nachtmarkt in Middelburg. TIP 10 Je weekend beginnen met een feestje? Feestcafé staat vanavond in vuur en vlam tijdens de Fireman Party. Een vuurspuwer zal zijn kun sten vertonen en de DJ zorgt voor leuke muziek. Het feest begint om 20.00 uur en is klaar rond 23.00 uur. Een verzameling paardenbotten. Daniëlle Was- sink-Braat is sportmasseuse voor paarden en mensen. Uit haar verzameling haalt zij waarde volle informatie over de anato mie en fysiologie van het (paar- den)lichaam. Waar zijn we? Bij Daniëlle Was- sink-Braat (43) uit Burgh-Haam- stede. Schedel is bron van informatie Valeska Nastaly - Daniëlle Wassink-Braat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 38