P\ r ^§§i Sterrenwacht kijkt naar verduisterde maan 5 Oud-lijfwacht vertelt over beveiliging Lance Armstrong in Touretappe -ü Uitgejouwd en geduwd worden en vuurwerk en bekers water over je heen krijgen. Chris Froome maakt het deze Tour de France allemaal mee. Met ongeveer dezelfde haat als Froome reed Lance Armstrong be gin deze eeuw rond in Frankrijk. Arno Obrie uit Terneuzen fun geerde destijds als bodyguard van de Amerikaan en maakte de aversie tegen hem van dichtbij mee. „Fran sen kunnen het niet verdragen als een ander succes heeft in hun land." In het spoor van Armstrong en de andere sterren van wielerploeg US Postal maakte Obrie (48) van 1999 tot en met 2004 onderdeel uit van het Tourcircus. Via wielervriend en voormalig wereldkampioen Hen- nie Kuiper kwam Obrie in 'het wie- lerwereldje' terecht. Eerst ver richtte de wielerliefhebber pur sang de nodige hand- en spandien sten voor Motorola. Later, in het zelfde jaar als waarin Armstrong zich verbond aan de ambitieuze Amerikaanse ploeg (1998), werd Obrie buschauffeur bij US Postal. Haat Evenredig met het oplopende aan tal Tourzeges van Armstrong, groeide de bekendheid van de man uit Texas en werd er - vooral vanuit Franse hoek - steeds meer haat ge koesterd jegens hem. Omdat Obrie al ruim acht jaar ervaring als bevei liger had, ging hij op een gegeven moment naast zijn werk als bus chauffeur ook als bodyguard van Armstrong aan de slag. „Ik moest hem bij de start en de finish van de etappes opvangen en ervoor zorgen dat hij zo snel mogelijk was waar hij moest wezen", vertelt de brede Zeeuws-Vlaamse verschijning over zijn werkzaamheden. „Je zet je blik Je zetje blik op oneindig en gaat voor of naast hem lopen en maakt ruimte op oneindig en gaat voor of naast hem lopen en maakt ruimte. Het werk als bodyguard en buschauf feur viel goed te combine ren. De bus stond toch stil als ik mijn werk als body guard moest doen." De haat richting 1 Jj Armstrong, die van- wege dopinggebruik v ko zijn zeven Tourzeges kwijtraakte in 2012, ging zelfs zo ver dat hij persoonlijke bedreigin gen ontving. „Vlak na zijn tweede Tourzege in 2000 zou hij de Clasica San Sebastian rijden. Omdat er meldingen waren binnen- gekomen dat hem 'iets zou overko men' als hij zou starten, heeft hij San Sebastian de avond voor de wedstrijd moeten verlaten." In de kranten werd destijds gecommuni ceerd dat Armstrong ontbrak in de Spaanse klassieker omdat j hij te kampen had met z darmklachten. Om zijn veiligheid te 1 waarborgen, kon Armstrong bij de Tour in 2004 zelfs op vier bodyguards rekenen. Ook toen was de dreiging groot. „Voor de klimtijdrit op de Alpe d'Huez wa ren er telefonische bedreigingen aan zijn adres binnengekomen", zegt Obrie. „Er zijn vier sluipschut ters met hem meegereden tijdens zijn tijdrit. Twee reden vóór hem, vermomd als motoragent. Een an der zat met getrokken pistool in de ploegleidersauto en nog een ander zat in de auto van de Tourorganisa tie." Van persoonlijke bedreigingen heeft Froome tot dusver geen last. „Maar wat Froome nu overkomt, is aardig vergelijkbaar", vindt de Ter neuzenaar. „Bij Armstrong waren de haat en agressie alleen verbaal. Er is bij hem nooit iemand geweest die hem een duw gaf of zo, zoals dat deze Tour bij Froome wel gebeurde. Wat dat betreft is de maatschappij gewoon verhard." Verdenkingen van dopingge bruik waren er bij Armstrong altijd al tijdens zijn actieve periode als wielrenner en zijn er nu ook bij Froome. De Brit raakte eind vorig jaar in opspraak toen tijdens de Ronde van Spanje een te hoge sal- butamolwaarde bij hem werd ge constateerd. En hoewel Froome vlak voor de Tour werd vrijgesproken van do pinggebruik, zal iedereen beseffen dat die zaak de Franse sympathie voor de renner van Team Sky niet bepaald in de hand werkt. Gelukkig kan ook hij op een bodyguard reke nen. Vanaf 19.30 uur worden op de ster renwacht aan De Helm in Middel burg, achter het oude stadhuis, pre sentaties gegeven over dit astrono mische verschijnsel. „Na de uitleg over de maan gaan we naar de Veersedam bij Vrou wenpolder van waar we de maans verduistering gaan bekijken en fo tograferen. Het publiek is hierbij welkom. We zullen omstreeks 22.00 uur met de kijkers klaarstaan. Na de maansverduistering kunnen we ook nog kijken naar de planeten Jupiter, Saturnus en Mars", aldus voorzitter Rijk-Jan Koppejan van de Sterrenwacht. Bloedrode bol De verduistering zelf begint om 19.14 en eindigt om 1.31 uur; het be gin is echter niet in ons land te zien omdat de maan nog achter de hori zon verscholen is. Rond half tien komt de maan als een bloedrode bol tevoorschijn. De totale maans verduistering duurt tot 23.14 uur. Het zal dus ongeveer twee uur duren voordat de maan weer hele maal uit de schaduw van de aarde is gekomen. Het is de langste maans verduistering van deze eeuw. Een maansverduistering doet zich voor wanneer de zon, de aarde en de maan op één lijn staan met de aarde in het midden. De aarde werpt haar schaduw over de maan. Als je op de maan zou staan zou je een zonsverduistering waarnemen. We hoeven niet lang te wachten op de volgende maansverduiste ring. In de vroege ochtend van 21 ja nuari 2019 schuift de aarde weer tussen de zon en de maan en is de volgende totale maansverduiste ring die grotendeels in ons land te zien is. Als het onbewolkt is, uiter aard. vrijdag 27 juli 2018 GO 'Sluipschutters reden mee in rit' Krijgt Chris Froome vandaag in de laatste bergrit van de Tour de France weer boegeroep, bier, fluitconcerten en verwensingen over zich heen? Terneuzenaar Arno Obrie maakte als body guard van Lance Armstrong der gelijke taferelen al eens mee en weet waarover hij praat. Arwin Willemsen Terneuzen - Arno Obrie, bodyguard Arno Obrie toont het gesigneerde gele shirt van Lance Armstrong. foto peter nicolai Aan de totale maansverduiste ring kan Volkssterrenwacht Phi- lippus Lansbergen in Middel burg vanavond uiteraard niet voorbijgaan. Theo Giele Middelburg Totale maansverduistering

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37