WIM HOFMAN Komkommertijd Kunstmestfabriek Yara sluit een tijdperk af 4 Cel voor misbruik kinderen Monnikenwerk Sinds het begin van dit jaar heb ben we hier naast het huis een moestuin. Er is een zieke linde boom weggehaald en wat strui ken zijn verplant. Nu staat er een kasje en groeien er groenten en bloemen. We heb ben een warme zomer en de grond is zo droog dat ze barst. De regenbak is leegge pompt en een andere ton hebben we ook maar leeg gemaakt, anders wordt het een kweekbak voor duizenden steekmuggen. Bonen en lathyrus groeien aan stokken, de courgetteplanten groeien breeduit over de grond en doen het goed. Gisteravond scharrelde er een egeltje onder de brede bladeren. Maar door de felle zon en aan houdende droogte hebben sommige plan ten het moeilijk; zelfs de zonnebloemen laten hun kop hangen. Voor de komkommers heb ik met stok ken een manshoge constructie verzon nen, zodat de komkommerplanten flink kunnen klimmen. Dat doen ze ook wel. Ze maken lange uitlopers en dragen mooie gele bloemen en hier en daar vormt zich een komkommertje. Maar ook die planten hebben het moeilijk in de zon. Australië Ooit zag ik in Australië dat mensen met doek een zonneschermpje boven hun groentetuintje maakten. Om onze kom kommerplanten wat uit de zon te houden heb ik nu een oude paraplu aan een stok bevestigd en zo houden we de komkom mers wat uit de zon. De paraplu heeft een damesachtig bloemmotiefje en dat mis staat daardoor wel wat, maar we merken dat het werkt. De bladeren verfrommelen nu niet meer zo en de komkommers groeien goed. Ze zijn donkergroen. Af en toe eten we er een. Die paraplu is echter wel een buitenis sig ding in de tuin, want regenen doet het maar niet. MIDDELBURG De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 63- jarige Oost-Souburger H. D. con form de eis een gevangenisstraf van dertig maanden en tbs met voorwaarden opgelegd. Ook mag S. geen contact heb ben met minderjarigen en is hem een gebiedsverbod opge legd. Daarnaast moet hij zijn slachtoffertjes in totaal 16.000 euro schadevergoeding betalen. D. misbruikte van 2013 tot medio september 2016 drie zeer jonge zoontjes van zijn beste vriend. Toen hij zich aan de kin deren vergreep, waren die vijf, acht en tien jaar. Het Openbaar Ministerie (OM) was er vanuit gegaan dat S. met het seksueel misbruik in 2011 was begonnen. D. werd in 2016 al veroordeeld voor het bezit van een paar dui zend afbeeldingen met kinder porno. Toen werd hij veroor deeld tot onder meer een voor waardelijke gevangenisstraf van 89 dagen. Die moet hij nu alsnog uitzitten. Wist u dat er ongeveer 1,3 miljoen christenmigran ten in Nederland zijn? Zo'n 800.000 hebben hun wortels buiten Europa en er zijn er 500.000 afkomstig uit Europa", staat te lezen in het blad Diakonia. Bij migrantenkerken denk ik aan grote steden, de Bijlmer en uit bundige kleurrijke vieringen. Maar dat er in de kerkzoeker van de PKN twee migrantenkerken in Zeeland te vinden zijn, dat had ik niet verwacht. Afgelopen zondag stapte ik op mijn fiets voor een bezoek aan de Geredja Indjili Maluku in Oost- Souburg. Tijdens de eredienst deed ds. Nikijuluw zijn intrede en nam dominee Rutumalessy af scheid van de Molukse gemeente. Fietsend naar Vlissingen denk ik erover na dat volgens de site de voertaal Maleis/Nederlands is. Hoezo dan? In 1951 kwam een groep van ongeveer 12.500 Moluk- kers tijdelijk naar Nederland. Vier duizend militairen en hun gezin nen waren door de souvereini- teitsoverdracht aan de Republiek Indonesië in de knel gekomen, omdat zij in het Koninklijk Neder lands-Indisch Leger dienden. Het Nederlandse leger trok zich met hen uit de archipel terug; Indone sië werd zelfstandig. In Nederland aangekomen werden de Moluk- kers gehuisvest in kampen die tij dens de Tweede Wereldoorlog een andere duistere functie hadden gehad. Ik besef dat ik nooit les heb gehad over dit stukje vaderlandse geschiedenis en mijn kinderen evenmin. Die weten van oorlogen in Europa en de Oranjes. Maar zo eenvoudig is het allemaal niet. De vaderlandse geschiedenis is ook die van Nederland als kolonisator en de gekoloniseerden. Ik fiets, maar heb het idee dat ik mij op glad ijs ga begeven. Verbroken beloften Wat weet ik ervan af? Molukkers woonden bij mijn broer in Assen om de hoek. Als kind werd ik in Amersfoort op de trein naar Assen gezet als ik bij hem ging logeren. Iedereen was blij dat ik niet in de trein zat die werd gekaapt. Althans dat denk je als je zo jong bent dat de wereld nog om jou draait. Als kind had ik destijds vooral te doen met de kinderen die in een school werden gegijzeld. Nooit werd er bij ons thuis met één woord ge sproken over de vuile handen die wij Nederlanders maakten tijdens de politionele acties, maar ook in al die eeuwen daarvoor. Om over verbroken beloften maar te zwij gen. Maar Maleis in 2018? Militai ren in Nederlandse dienst zullen toch ook Nederlands hebben ge sproken en hun kinderen, klein en achterkleinkinderen zijn in Ne derland naar school gegaan. Even later sta ik met een liturgie in mijn handen. Ik begrijp niet wat Liturgie Ibadah Serah - Terima Penghentar Djemaat betekent. De liederen zijn in het Maleis afge drukt, de Bijbellezing wordt ook in het Nederlands gedaan en nadat predikant Nikijuluw het ambt heeft aanvaard preekt hij afwisse lend in beide talen. In deze PKN- gemeente waan ik mij buiten Zee land. De kleding van de dames is extra feestelijk en ademt de sfeer van een ander thuis en vroeger tij den. Wanneer een kerkganger achterom kijkt en met een knip oog vraagt of ik het kan volgen, breekt het ijs. Na de eredienst volgen toespra ken. Dominee Rutumalessy, die bijna vijftig jaar als predikant ge meenten heeft gediend, spreekt tot slot over hoe hij als 26-jarige werd bevestigd en zich omringd en gedragen voelde door de oude ren. Hij legt puzzelstukjes op zijn plek met de zin 'dat de eerste ge neratie alleen maar troost vond in de eigen kerk' en ik schaam me diep. Min of meer noodgedwongen is dit gebeurd. De Zeeuwse milieudienst RUD eiste begin juni dat Yara op basis van de geldende vergunning de uitstoot van ureumstof moest terugbrengen door de priltoren uit te schakelen. De uiterste datum was 25 juli, op straffe van een boete van één miljoen euro per week met een maximum van vijf miljoen euro. Yara liet twee weken geleden al weten zich aan de datum te zullen houden. Zo is het ook gegaan. Voor iedereen die gisteren langs de kunstmestfabriek reed, was het zichtbaar. Uit de laatste werkende priltoren kwam geen witte rook meer. Vijf van zulke torens heeft het kunstmestbedrijf gehad. De eerste is in 1957 in gebruik genomen, de laatste in 1972. Ze tekenden het sil houet van Yara, vanwege hun hoogte (zeventig meter) en ver schillende kleuren. De blauwe, groene en oranje torens zijn inmid dels afgebroken. Een rode en de woensdag uit productie genomen gele staan er nog. Wanneer die weggaan, is nog niet bekend. Een nieuwe fabriek, Ureum 8, De priltoren ofwel ureumfabriek stelde het bedrijf in staat met ureum kunstmest te produceren neemt de productie over. Deze be vindt zich na maandenlange vertra ging in de proeffase. De bedoeling is half augustus Ureum 8 op te star ten. De nieuwe fabriek stelt Yara Sluiskil in staat gespecialiseerdere kunstmeststoffen te maken met minder milieubelasting. De priltechniek was in 1957 ook een flinke vooruitgang. In het boek Van Kiem tot Korrel uit 1979, uitge geven bij het vijftigjarig bestaan van toen de Nederlandse Stikstof Maatschappij (NSM), staat waarom dit zo bijzonder was. De priltoren ofwel ureumfabriek stelde het be drijf in staat met ureum 'een zeer hoogwaardige kunstmest met een hoog stikstofgehalte (46 procent) te produceren, met name geschikt voor warme landen als India en Brazilië'. Kritiek op de vrij hoge uitstoot van het op zich ongevaarlijke ure umstof uit de priltorens was er al langer. In 1997 tekende de Zeeuwse Milieufederatie (ZMf) bezwaar aan tegen een vergunning voor gebruik van de priltechniek, waarbij ure- umdruppels via een soort douchekop omlaag worden ge sproeid en onderweg samensmel ten tot kunstmestkorreltjes. De ZMf verloor in 1997. Inmiddels zijn de Europese normen voor de uit stoot van ureumstof aangescherpt. Yara heeft sinds 1979 ook een an dere, minder belastende techniek voor de kunstmestproductie in huis. Dankzij Ureum 8 kan het pril- torenboek helemaal dicht. vrijdag 27 juli 2018 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator tJiikuiiÜ GO Is uw enige troost de eigen kerk? José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk Kunstmestfabriek Yara in Sluis kil-Oost heeft in de nacht van woensdag op donderdag een tijdperk afgesloten. De laatste van de ooit vijf priltorens is exact om 23.45 uur buiten wer king gesteld. Harmen van der Werf Sluiskil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36