g-3 Even mist om uitstoottest Belgen mogen urnen in de Schelde zetten 'Om tien uur 's avonds dicht: medewerkers hebben rust nodig' Pinpasfraudeur gaat voor driejaar de cel in Verwarring 2 HORECAMEDEWERKERS HITTEGOLF De strandpaviljoens beleven een zomer om van te dromen: de terrassen zitten al weken vol. Maar de hitte eist soms zijn tol bij het personeel. Daarom nemen de paviljoens voorzorgsmaatregelen: meer pauzes, meer mankracht en veel ijsjes. Commentaar Wat zijn de gevolgen van de WLTP, de nieuwe test op de C02-uitstoot van auto's? Verkopers raden aan nog voor 1 september een nieuwe auto te kopen. Ze voor spellen een hogere belasting (bpm). Helemaal zeker weten ze het niet. De ANWB heeft ook geen helder verhaal en zegt er vooral voor te waken dat de consument niet meer belasting gaat betalen. Autofabrikanten maken er helemaal een potje van. Deze week werd bekend dat de EU hen verdenkt van het kunstmatig verhogen van de uitstoot om later indrukwekkende reducties te kunnen halen. Wat moet je als koper in deze chaos? De nieuwe C02-test is veel reëler dan de vorige en dus een grote verbetering. De overgangsregeling die geldt tot 2019 is wel lastig. Sommige dealers hebben een flinke voorraad opge bouwd die zij nog even snel onder de overgangsregels willen slijten. De suggestie wordt dan gewekt dat je beter nu kunt kopen, omdat alle auto's binnenkort duurder worden. Maar ge middeld zal de overheid niet meer belasting heffen. Als nieuwe auto's al duurder worden, dan komt dat door de echte uitstoot en dan gaat het dus alleen om de werkelijk vieze modellen. De WLTP-test dwingt de autobranche tot een eerlijker ver haal. De autokoper hoeft er niet zenuwachtig van te worden. Hij kan gewoon prijzen inclusief bpm blijven vergelijken. En bij twij fel even wachten tot na de mistige overgangsperiode. De tijd dat veel auto's alleen in de folder milieuvriendelijk zijn, is bin nenkort voorbij. Autokoper hoeft niet nerveus te worden van gevolgen van nieuwe wereldwijde test op uitstoot C02 De stad Antwerpen is de eerste stad in Vlaanderen waar asbezorging in een waterloop mogelijk is. Sinds eind november 2017 voorziet de stad in een platform om asurnen te water te laten in de Schelde aan de Tavernierkaai. Nabestaanden kun nen via een eenvoudig systeem een biologisch afbreekbare urn in de Schelde leggen. Het gebruik van de locatie is kosteloos. Sinds de start van dit initiatief vroegen al 47 fami lies deze nieuwe vorm van asbezor ging aan. „Dankzij dit systeem kunnen na bestaanden de as van hun overle dene toevertrouwen aan de Schelde. Zo blijven ze ook na hun overlijden verbonden met de rivier. Antwerpenaren blijven zo ook na hun overlijden met de Schelde verbonden Antwerpen speelt hierin een voor trekkersrol. Andere gemeenten zul len in de toekomst ons voorbeeld volgen", meldt Caroline Bastiaens, schepen voor stads- en buurton- derhoud. Als de stroming richting Zeeland staat, zou het dus zomaar kunnen dat in de Westerschelde een Belgi sche urn drijft. ALMANAK De mussen vallen van het dak, het kwik in de thermometer weet niet eens meer hoe het on der de dertig graden moet ko men én het Nationaal Hitteplan is in werking getreden. Een van de aanbevelingen daarin is om lichamelijke inspanningen te beperken. Inspanningen tussen de lakens zijn daarentegen geen enkel probleem, aldus de Belgi sche seksuologe Goedele Lie- kens. Het bracht een Zeeuws- Vlaamse danig in verwarring. „Dat geldt dan zeker alleen als je er altijd als een dooie mus bij ligt", luidde haar toepasselijke verklaring. Actie nodig over kilometerheffing Dronken Duitsers vast op strand Pfff. Je zult met ruim dertig graden op een snikheet terras lopen met zware dienbladen. Dat houdt nie mand lang vol. Veel Zeeuwse strandpaviljoens zijn daarom deze week extra zuinig op hun mede werkers. Ze nemen voorzorgs maatregelen om de werkzaamhe den te verlichten. Een enkele strandtent past zelfs de openingstijden aan. Pier 7 in Vlissingen deze week drie dagen om tien uur 's avonds, terwijl het terras eerder vaak tot twaalf uur open bleef. „Het is de afgelopen maanden een gekkenhuis ge weest", zegt eigenaar Niek Damen. „Het blijft maar lekker weer. Het stopt niet. Hoewel iedereen hier met plezier werkt, is het ook ont zettend zwaar. De medewerkers draaien veel uren en lopen in het zand met de warmte. Ik merk dat ze meer rust nodig hebben: er ont staan soms irritaties als een gast ongeduldig is bijvoorbeeld. Door om tien uur dicht te gaan, kan ie dereen op tijd naar bed. Dat kost me wel een paar euro's, maar ik vind mijn personeel belangrijker." Damen krijgt veel positieve reac ties van gasten. „Iedereen is be gripvol. Dat had ik niet verwacht, maar het doet ons goed." Strandpaviljoen Bluv! in West- kapelle sluit de keuken tussen half vier en half zes 's middags, om het personeel wat lucht te geven. „In die tijd kunnen ze even op hun ge makje zwemmen, of iets anders doen", zegt eigenaar Chris Al. „Zo komen ze de dag makkelijker door. De medewerkers zijn 's avonds veel gemotiveerder." Het personeel van Sand and Pep per in Burgh-Haamstede krijgt ook ruime pauzes tijdens de warme dagen. „De medewerkers gaan in tweetallen twee keer een uur met pauze. Daarin mogen ze doen wat ze willen. Daarna kun nen ze weer fris aan de slag", zegt eigenaar Wouter Kaas. „Ik wil voorkomen dat ze met rode hoof den op het terras lopen. Ik zet daarom extra mensen in." Van stress is geen sprake. „Het is hier hartstikke relaxed. Iedereen is loom door het warme weer." De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 30-jarige H.S. uit Til burg een gevangenisstraf van drie jaar opgelegd voor pinpasfraude. Tegen de illegaal in Nederland verblijvende S. was ook drie jaar geeïst. De Tilburger beriep zich tijdens de behandeling van zijn zaak op zijn zwijgrecht. S. werd ervan verdacht betrok ken te zijn geweest bij achttien ge vallen van pinpasfraude die tussen eind 2026 en eind oktober vorig jaar in diverse steden in Nederland - waaronder ook Goes en Middel burg - werden gepleegd. Daarbij werden voornamelijk hoogbe jaarde mensen het slachtoffer die in totaal voor meer dan 100.000 euro werden bestolen. De werkwijze was dat als de slachtoffers boodschappen deden en bij de kassa met de pinpas be taalden, een handlanger van de fraudeur over hun schouder mee keek. Eenmaal buiten werd het po tentiële slachtoffer met een smoes aangesproken of naar de weg ge vraagd en werd de portemonnee gerold. Vervolgens verdween er binnen de kortste keren - soms bin nen enkele minuten - geld van de bankrekening van de slachtoffers. S. werd overigens van zes geval len vrijgesproken. vrijdag 27 juli 2018 De Schelde bij Antwerpen mag worden gekozen als laatste rust plaats. Per maand zijn er onge veer vijf families die het as van hun overleden dierbare in een urn in de rivier zetten. Maurice Steketee Antwerpen Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG CDA en Lokaal Zeeland in Provinciale Staten wil len dat het dagelijks pro vinciebestuur in actie komt over het voornemen in 2024 of 2025 kilome terheffing voor personen auto's in te voeren in Vlaanderen. Beide par tijen roepen in schrifte lijke vragen op de kwes tie aan te kaarten in Den Haag, met Zeeuwse grensgemeenten en pro vincies Brabant en Lim burg. Ze willen ook weten wat dit betekent voor de tolheffing voor de Wes- terscheldetunnel, omdat 'de gevolgen met name voor Zeeuws Vlamingen groot zijn'. RENESSE Een groep dronken Duit sers is afgelopen nacht vastgelopen tijdens een autorit op het strand. Dat meldt politieteam Ooster- scheldebekken op de Facebookpagina. „Daar onze Toyota Land Cruiser met vlagen al moeite heeft om door het enorm mulle zand te ploegen, zal het u niet verbazen dat een Audi A5 Cabrio hier net nog wat meer moeite mee heeft", schrijven de agen ten. De groep is naar hun camping gestuurd, met de opdracht deze och tend hun auto zo snel mogelijk van strand weg te laten takelen. Arnemuiden Lange file A58 door autobrand Het was behoorlijk af zien voor automobilis ten die gistermiddag op weg waren richting Vlis- singen. Op de A58 bij Arnemuiden stond tot aan het begin van de avond een lange file. Oorzaak was een auto die rond half vier op de vluchtstrook in brand vloog. De vlammen ver spreidden zich snel waardoor ook een berm brand ontstond. Brand weerkorpsen uit Goes en Arnemuiden werden opgeroepen. Automobi listen klaagden op Twit- ter dat er behoefte was aan drinkwater, ze ston den al een uur stil. Af en toe Cornelleke Blok Domburg Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34