5 1\ 8 15* 25 Wmmm m mÊÊ&Ê WÊBËL SBifSil m» BMImjl ||?B IMsS mms. mm* ïMasé ff/mm de vrouw ook nog een bak schoenen en kleren mee. Nou, dan zit -ie zo vol hoor." Wees dus kritisch in de ba gage-keuze en verdeel het evenwich tig over de caravan. „Als je iets zwaars links legt, is het handig rechts ook wat zwaars te leggen, het liefst zo dicht mogelijk bij de as. Anders ga je slingeren." De meeste campingplekken zijn niet waterpas. Dan rol je 's nachts je bed uit en klotsen je ge kookte eitjes vanuit de pan over het gasfornuis. Maar er zijn hulpmidde len. Wim heeft op de dissel van de caravan - dat driehoekige verbin dingsstuk tussen de caravan en de auto - twee waterpasjes geplakt. Ook heeft hij een setje zogeheten 'bana nen' bij zich. Wim: „Dat zijn gele ge kromde hulpstukken, vandaar de naam, waar je met je caravan op kunt rijden. Daar mee kun je op een schuine plek toch recht staan. Koop j e gewoon bij de kampeer- winkel." Een accuboormachine? Nee, niet om een schilderijtje aan de caravanmuur op te kunnen hangen, maar om de pootjes onder de caravan uit te draaien zodat de caravan stevig op de grond staat. Weer zo'n handig heidje van Wim. „Normaal draai je de pootjes uit met een slinger, maar als je, zoals wij, bijna elke dag op een andere camping staat, blijf je bezig! Daar heb ik wat op bedacht. Ik heb een verlengstuk met dop aangeschaft voor op de accuboormachine. Nu draai ik in een mum van tijd zo - bzzzz - de pootjes uit." Niet een dag, maar al een ruime week van te voren doet Wim zijn check ronde in en om de caravan. Is het rubber slangetje naar de gastank niet verdroogd? Is de bandenspanning nog op orde? Is het hang- en sluit werk verroest? Doen de lam pen het nog goed? Je kunt alle punten natuurlijk zelf checken - de ANWB heeft de 'zomerklaar check list' op hun site. Of, tipt Wim: laat het doen door een caravanverkoper. „Die caravan staat het hele jaar stil en moet dan opeens een marathon lo pen. Dus je moet echt goed controle ren of alles in orde is. Het kost even moeite, maar alles beter dan halver wege met een geklapte caravanband naast de weg te staan. Dan baal je dat je er niet eerder naar hebt gekeken." Het water om een afwasje te doen of je handen te wassen, komt uit de watertank. Om die van bui tenaf bij te vullen, nemen Wim en Emmie altijd een gieter mee waar tien liter in kan. Dat vult wel zo mak kelijk. Verder is er de toilettank die regel matig geleegd moet worden. Een smerig klusje. „Dat ding staat de hele dag in de zon, dus dat stinkt wel ef- fetjes", gruwt Wim. Emmie weigert het doen. „Die doet de binnenkant van de caravan. Dit is mijn verant woordelijkheid." Om die tank nog enigszins fris te houden, gooien Wim en Emmie wat caravantoilet vloeistof erbij. „Dat geeft een lekker geurtje af. Koop zo'n fles wel in Ne derland, in de campingwinkel in het buitenland kost het het vijfvoudige. Als je rijdt, gaat het sopje van flots-flots en is je was bij aankomst schoon In de categorie nooit-aan-ge- dacht-maar-wat-een-goede-tip! heeft Emmie een origineel advies voor het doen van een handwasje. „Je pakt een emmer met een goed slui tende deksel en maakt een sopje met de kleding die je wilt wassen. Net voordat je gaat rijden zet je die em mer klem in de disselkast: dat is de ruimte boven de dissel waar de gas flessen en andere opslag ligt. Als je onderweg bent, gaat dat sopje zo van flots-flots-flots: als ware het een was machine. Eenmaal op de bestem ming is je wasje helemaal schoon en kan het uitgespoeld aan de waslijn." Het is een mooie, zonnige dag, je zit lekker onder de luifel voor je ca ravan en denkt: laten we vandaag eens dat leuke stadje/kasteeltje/marktje in de buurt bezoeken. Caravandeur op slot en gaan, zou je zeggen. Maar schijn kan bedriegen en daarom adviseert Wim om te allen tijde de luifel in te rollen. „Als de wind eronder komt, ligt de luifel zo op het dak en met een beetje pech heb je behoorlijke schade. Zelf heb ik stormbanden en extra grote haringen, maar toch, als ik weg ga, klap ik 'm altijd in." Van zijn wegenwachttijd in het ge bied rond het Gardameer, weet Wim hoe snel het weer daar kan omslaan, ,,'s Ochtends leek er niks aan de hand, maar uit het niks kwam er plotseling een enorm heftige onweersbui aan. De lucht zag zwart en groen en de hagelstenen vielen dwars door het tentdoek. Honderd auto's konden door schade niet meer rijden. Eén grote ravage." vrijdag 27 juli 2018 GO t&'4> Xm ■sïë tïni^wwV^.^K^-.V; s 3 Zet de caravan waterpas 4 Neem een accuboorma chine mee Plan tijdig een checkronde in Altijd meenemen: een gieter voor de wa tertank. En doe wat caravantoiletvloeistof in de toilettank. FOTO'S ARIE KIEVIT, SHUTTERSTOCK, DREAMSTIME 6 Neem een gieter mee voor de watertank Emmie van Ardenne Doe een handwasje in de disselkast Rol de luifel naar binnen als je weggaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25