BINNEN &BUITEN Kater 24 Romke van de Kaa Kampeertips Wim en Emmie van Ardenne reizen al dertig jaar als technische reisleiders van camping naar camping. Ze geven graag een lesje caravankunde aan de wat minder doorgewinterde kampeerder. Romke van de Kaa waarschuwt: plant niet zomaar een ui in je tuin. De prijscouranten van de bollenfïrma's zijn binnen. We kunnen weer bestellen. Dat doe je aan de hand van een plaatje, maar dat kan verkeerd uitpakken. Plaatjes zijn vaak mooier dan de werkelijkheid. Om een voorbeeld te noemen: Allium paradoxum, een stinsenplant die in het Nederlands armbloemig look heet, ziet er in een close-up interessant uit. In werkelijkheid is deze sierui niet meer dan een curiositeit zonder enige sierwaarde. Dat gebrek aan sierwaarde deelt de plant met veel inheemse uien. En de enige soort die wèl op valt, daslook, Allium ursinum, is zo'n verschrik kelijke woekeraar dat je die maar beter niet in de tuin kunt planten. Daslook, een uiensoort die bekend is van de hellingbossen van Zuid-Lim burg. Daar is hij mooi, en daar kan hij maar beter blijven. Er zijn nog meer uien die je niet gedachte loos in de tuin moet introduceren, omdat je er nooit meer vanaf komt. Zo'n plant is Allium triquetrum, een soort die niet lelijk is en die in mei bloeit met helderwitte bloemen. Deze soort is begeerlijk omdat hij ook in schaduw gedijt, terwijl verreweg de meeste sieruien van zon houden. Deze ui verspreidt zich op twee manieren: door middel van broed- bolletjes en door zaad, en het resul taat is desastreus. Allium triquetrum bedekt al snel vele vierkante meters en stopt niet bij de tuin van de buren. Er is geen plant waarvan het loof na de bloei op zo'n weerzin wekkende manier afsterft: de grond raakt bedekt met een centimetersdikke deken van rottend loof. De stank is niet te beschrijven. Ik heb een kennis die al tien jaar met een illegaal onkruidbestrijdingsmiddel bezig is om dit sieruitje weer uit te roeien. Tevergeefs. De grond raakt bedekt met een deken ls iemand weet hoe je soepel een kam- peervakantie kunt doorkomen, dan zijn het Wim (67) en Emmie (66) van Ardenne uit Rot terdam wel. Op hun kampeer-cv: bijna dertig jaar ervaring als techni sche en toeristische reisleiding op de kampeergroepsreizen van de ANWB. Zelf gaan ze al veertig jaar naar cam pings over de hele wereld - de laatste jaren met hun caravan. Daarnaast heeft Wim er een veertigjarige car rière als Wegenwacht op zitten. Zes zomers bracht hij door in verschil lende departementen in Frankrijk en Italië, van waar uit hij gestrande Ne derlandse reizigers te hulp schoot. Zo'n caravan staat het hele jaar stil en moet dan ineens een marathon lopen Ze verwierven en passant ook nog media-ervaring door hun deelname aan het programma We zijn er bijna van Omroep Max in 2014, waarin een groep senioren werd gevolgd tijdens hun kampeervakantie op Sicilië. Als technische reisleiding waren ze ver antwoordelijk voor het uitzetten van de route, het fixen van een defecte accu of het repareren van een was- rekje met ducttape. En als toeristi sche reisleiding legden ze het contact met de campings en organiseerden ze regelmatig een happy hour bij de caravans. Voor kampeerders heeft Wim een algemeen advies: blijf kalm als cam pingongemak zich aandient. „Op een camping kan van alles gebeuren: de plek is te klein, de wifi doet het niet, de reservering is niet doorgekomen. Je staat onder een grote boom waar door de schotelontvangst het niet doet, of er is juist helemaal geen boom waardoor je de hele dag in de brandende zon staat. Ga je dan niet kwaad staan maken bij die receptie jongen die in z'n beste Engels zijn ex cuses aanbiedt, maar zie er een béétje de lol van in. Wie gaat kamperen, moet bereid zijn wat ongemakken voor lief te nemen." Dat gezegd hebbende: zo ga je een vlekkeloze caravanvakantie tege moet. Acht tips: Een belangrijke tip nog vóór het inpakken van de caravan: zorg dat de verhouding tussen auto en caravan klopt. Emmie: „Je ziet vaak een te zware caravan achter een te lichte auto. Op de snelweg neemt de cara van de auto dan op sleeptouw als er een vrachtwagen voorbij komt. En bij Lyon, als het heuvel achtig wordt, gaat de motor sputteren omdat ie het niet kan trek ken." Wim: „We heb ben het gezien, zo'n slingerende caravan die dan bijna op z'n kant gaat. Doodeng." Voor wie het zeker wil weten: in de kente kenpapieren staat het maxi male trekgewicht vermeld. Ga niet voor het maximale trekgewicht, maar houd speling. Kun je ook nog wat flesjes wijn mee naar huis nemen. Zijn auto en caravan een ge schikt duo? Dan kan het inpakken beginnen. Er kan lekker veel mee, maar alles lukraak die sleurhut in mieteren is niet zo'n goed plan. Wim: „Onze auto had een maximaal trekgewicht van 1300 kilo en leeg woog de caravan 1000 kilo. Dat is 300 kilo aan bagage! Dat moet genoeg zijn, denk je dan. Maar er moet een reservewiel bij, een gevulde water tank, een voortent, gas flessen. En dan wil moeder Er bestaan tamelijk veel uien waarvan je zou wensen dat ze zich minder enthousiast uit zaaiden. En sommige zijn zo mooi dat je ze toch graag een plaatsje in de tuin gunt. Allium neapolitanum, met parelwitte bloemen, zou ik niet gaag missen, maar een onkruid is het wel. Je kunt van een nadeel een voordeel maken door deze ui te planten aan de gortdroge voet van een haag, waar andere planten niet willen groeien. Daar bloeit de plant dan eind mei, of begin juni. Na de bloei kun je het blad met han denvol tegelijk wegtrekken zon der dat de ui daar onder te lijden heeft. vrijdag 27 juli 2018 Als de plant bloeit is er niets aan de hand; de witte bloemen doen fris aan. Maar daarna Van rottend loof volgt de kater: Cursus caravan van Wim Emmie Jette Pellemans —Wim van Ardenne IZorg voor een goede auto-caravanmatch 2 Leg zware spullen links én rechts Reageren? r.vande- kaa@pers- groep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24