II Eindelijk winst getergde Démare 20 Laurens ten Dam bespreekt zijn tien Tours In 2008 maakte Laurens ten Dam zijn Tour debuut en groeide al snel uit tot nationale troetelbeer met slijmbaard. Dit jaar rijdt hij zijn tiende Tour als 37-jarige routinier en neemt ons mee door zijn tien Tours. 2008,21ste: „Ik was al 27 jaar en had nooit een grote ronde gere den, maar kwam bij Rabobank bin nen en zei: 'stel mij maar op in de Tour'. Al mijn vrienden waren mee met de camper en ik moest Ment- sjov als laatste man bijstaan. Ging op de Hautacam nog achter Riccö aan. Ik werd de beste Nederlander, de doorbraak voor het grote pu bliek." 2009, 58ste: „Voor de start was de euforie groot. We hadden met Mentsjov de Giro gewonnen. En ik tekende in Monaco een nieuw contract voor 2 jaar. Maar in de pro loog verloor Mentsjov al een mi nuut. Het was een klote-Tour, want Rabobank was gewend veel te win nen. De sfeer was kloten. Het is de enige keer dat ik na Parijs meteen naar huis gereden ben. Ik dacht: zoek het uit." 2011,57ste: „Dit is het jaar van die harde valpartij op mijn gezicht. Heel veel bloed, maar eigenlijk viel het mee. Een snee in mijn lip en nog wat hechtingen. Ik kon die Tour uitrijden. Er gingen allerlei parodieën rond, maar daar kon ik niet naar kijken." 2012,28ste: „Mollema en Ge- sink gingen vrij snel naar huis en we bleven met vier man over zon der kopman. Ik had in Metz nog mijn fiets aan Bauke gegeven en daar al tien minuten verloren, maar was hartstikke goed. Ik was zowel in de Alpen als de Pyreneeën twee keer in de aanval. Ik weet nog dat ploegleider Van Houwelingen zei: 'geniet maar in de criteriums'. Ik heb er 11 gereden en brak later dat jaar door als ronderenner met de 8ste plaats in de Vuelta." Dit is de tiende en het zou zomaar mijn laatste kunnen zijn. Ik beschouw deze als bonus 2013,13de: „De Tour van 'Bau' en 'Lau'! Bauke moet ik altijd dank baar zijn. Hij was de kopman, maar zei: 'als jij je goed voelt, ga je maar'. En ik was zó goed dat jaar. 5de op Ax-3 Domaines, 9de op de Ventoux en natuurlijk de waaierrit. Niet veel mensen weten meer dat ik viel in de laatste afdaling van de tweede tijdrit. Daarna kregen ze mijn rug niet meer recht en zakte ik van plaats 5 naar 13. Toch overheerst nog altijd het goede gevoel." 2014,9de: „Dit is verreweg de prestatie waar ik het meest trots op ben in mijn carrière. 9de in de Tour! Als ik hier nu rondrijd denk ik: joh, dat ik hier ooit bij de eerste tien heb gereden... Ik was zó goed. Er zat zo veel vechtersmentaliteit in me." 2015, 92ste: „Ja, dit was een klote-Tour. In de Ardennen schoot mijn schouder uit de kom, maar ik was het hele jaar al slecht. Binnen de ploeg hadden ze berekend dat ik op sommige vlakken net zo goed als Nibali was. Als ik wat explosiever werd, kon ik misschien wel 6de worden. Dus ging ik alles extremer doen. Ik werd te mager, zat niet lek ker in mijn vel en was ongelukkig." 2016, 73ste: „Mijn manager kwam op de proppen met Giant en dat heeft mijn carrière verlengd. Ik kreeg plezier terug door keihard trainen te combineren met 's avonds een biertje en een bbq. In de Tour won Dumoulin twee ritten." 2017,67ste: „Ik woonde weer in Nederland en we hadden de Giro-zege met Dumoulin al op zak. De Tour was geweldig. Alles wat we aanraakten, veranderde in goud. Vier ritten, en twee truien met Matthews en Barguil. Geweldig." 2018,?: „Dit is de tiende en het zou zomaar mijn laatste kunnen zijn. Ik beschouw deze als bonus. Vanaf december wist ik al dat ik re serve was. Het is fantastisch om in de laatste jaren van mijn carrière voor Dumoulin te kunnen rijden." WAT KOMT ER NOG AAN? „Arnaud heeft de afgelopen da gen echt karakter getoond. Hij zat in de bergen een paar dagen alleen, maar wilde niet dat wij hem hiel pen. Of dat verstandig is kun je je afvragen, maar nu heeft hij in ieder geval zijn ritzege binnen", zei Sin keldam, die vooral in de eerste Tourweek Démare steeds naar de voorste posities manoeuvreerde in de massasprints. Meer dan twee derde plaatsen had dat tot gisteren niet opgele verd. De frustraties groeiden toen de afgestapte Duitse sprinter André Greipel, vanuit huis, Démare be tichtte van vals spel bij zijn ge slaagde poging om woensdag in de korte Pyreneeënrit op tijd binnen te komen. Sinkeldam: „Een heel gemeen verwijt van Greipel dat Arnaud heeft de afgelopen dagen echt karakter getoond ons best wel raakte. Het is gewoon niet waar en dat is heel makkelijk te controleren. Hij verwijt ons dat wij op illegale wijze de tijdlimiet halen, maar dat kan gewoon niet met de jury erbij. Heel kwalijk, maar hij heeft inmiddels zijn excu ses aangeboden." Démare was vooral opgelucht. „Eindelijk word ik beloond voor al mijn werk", sprak de 25-jarige sprinter. „De afgelopen dagen wa ren zo lastig in de bergen, ik moest echt knokken om binnen de tijds limiet te finishen en nu win ik hier. Dat hielp me ook vooruit on derweg, ik wist dat ik de benen had om de zege te grijpen, maar ik moest gewoon die bergen over." „Dit is ook een overwinning van de ploeg", dankte hij zijn ploegge- noten. „We hadden de finale goed geanalyseerd en alles is perfect uit gevoerd." Over Greipel sprak Démare met enig cynisme: „Eigenlijk moet ik Greipel bedanken. Ik heb de hele dag aan hem gedacht." vrijdag 27 juli 2018 'Joh, dat ik hier top 10 reed!' Pim Bijl Lourdes - Laurens ten Dam (37) Laurens ten Dam in de Tour de France van 2018. Waarschijnlijk wordt het de laatste voor 'LtD'. FOTO ANP Vandaag, rit 19: Lourdes - Laruns (198,5 km) Maar liefst 4800 hoogte meters, met klinkende namen als de Aspin, Tourmalet, Sou- lor en Aubisque. De aankomst ligt in het dal na een afdaling vol listige haarspeldbochten. Morgen, rit 20: Saint-Pée-sur-Nivelle - Espelette (31 km) Niet al te lange tijdrit, met één kort maar pittig klimmetje. Zondag, rit 21: Houilles - Champs-Élysées, Parijs (116,5 km) Champagne! PAU Ramon Sinkeldam was er voorin niet meer bij toen zijn kopman Arnaud Démare de achttiende etappe van de Tour de France op zijn naam schreef. De vreugde van de Noord-Hollan der om de zege van zijn Franse ploeggenoot bij Groupama-FDJ was er niet minder om. - Ramon Sinkeldam (29) Arnaud Démare kan eindelijk juichen, fotoafp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20