Dumoulin hooo op een wonaer 19 succes van Groenewegen, beleeft ploeg toptour De voorspelling: Wiggins blijft op troon Hoogtemeters 2. Julian Alaphilippe 1. Pierre Rolland ^3TBauk^^^® Mollema Column THIJS ZONNEVELD meeblazen. Van Roglic - die eerder al was doorgebroken als tijdrijder en winnaar van ronden van een week - moest nog maar blijken of hij drie weken lang zou kunnen vechten voor een klassement. Dat realiseert ook Plugge zich en prompt blijkt zijn blijdschap. „Na tuurlijk is het een droom als je zo vooraan rijdt. Als je de voorpagina van L'Équipe van vandaag ziet. Dat is onwijs mooi," zegt hij over de cover van de Franse krant waar 'de nieuwe wielerwereld' ('le nouveau monde') wordt aangekondigd met een foto van Thomas, Dumoulin én Roglic. Met nog twee beslissende etap pes voor de boeg azen de twee klas sementsmannen van de Neder landse ploeg op meer. Roglic weet dat het podium binnen handbereik is met 16 seconden achterstand op nummer 3 Chris Froome. En Kruijswijk vindt zijn zesde plaats geen passende beloning voor de topvorm waarin hij verkeert. Naar eigen zeggen is hij beter dan in de Giro van 2016. Dus is het niet on denkbaar dat de twee in laatste Py- reneeënrit van vandaag opnieuw voor de aanval kiezen. Kruijswijk: „Ik wil graag stijgen in het klasse ment en dit wordt de laatste kans om rechtstreeks tegen die anderen wat proberen." Al ligt een megalomane aanval zoals naar de Alpe d'Huez niet voor de hand. Kruijswijk: „Ik denk niet dat het verstandig is om op de Tour- malet al iets te proberen. Maar voor ons is het wel goed als de koers daar hard wordt gemaakt. Dat het al een slopende koers is geweest als we aan de Aubisque beginnen. We moeten het maximale eruit halen." Want de kans dat Groenewegen dit jaar in Parijs opnieuw op het po dium staat is nu eenmaal uitgeslo ten, maar Kruijswijk en Roglic zijn nog altijd in de race. Eén voor één trekken ze voorbij. Sommigen op krukken, anderen in een rolstoel. Heel af en toe rolt er iemand in een ziekenhuisbed langs. En allemaal gaan ze naar dezelfde plek: de grot van Lourdes. Ze bidden, ze smeken, ze kopen flesjes wijwater en nog wat prullaria voor op de schouw. En ze hopen. Ze hopen op een wonder. Of het werkt? Dat lijkt me sterk. Ik ben geen ex pert op het gebied van middeleeuwse Mariaver- schijningen en acute genezingen. Maar ik kan me wel voorstellen dat de sommige mensen er iets aan hebben - al was het alleen maar om een sprankje hoop aan te wakkeren. Als een lichtje in de duis ternis, een strootje om aan vast te klampen. Vandaag start het peloton in Lourdes voor de laatste Pyreneeënrit. De Aspin wacht, daarna de Tourmalet, de Soulor en de Aubisque. Cols met namen die klinken als de fases van het Inferno van Dante. (Of als het dagmenu van bistro Baguetje La Vache Qui Rit, het is maar net hoe je het ziet.) Het zijn cols waar al decennialang ambities van ren ners sneuvelen. De Pyreneeën zijn een kerkhof van gesneuvelde wielerdromen. Het geel zit om de schouders van Geraint Thomas. Hij heeft in deze Tour welgeteld nul din gen verkeerd gedaan. Hij rijdt vanaf de eerste rit op de eerste Diimnulin tij- Hij sprokkelde bonificatie- secondes waar hij kon, hij reed ITIOGt liet om valpartijen heen en hij mHaaa hield bergop stand. Vóór de start van de Tour was hij Sky's proberen, plan B, maar dat was aan zijn manier van koersen niet af te nlj g33t riet Zjen Hij brak nergens, ook al proberen dacht vrijwel iedereen (ook ik) dat hij ergens zou knakken. Hij is de sterkste en de scherpste van allemaal. Met nog één bergetappe en één tijdrit te gaan staat hij twee minuten voor op Tom Dumoulin. Dat is een straatlengte. In de tijdrit gaat hij waarschijnlijk niet veel meer dan een halve minuut verliezen. En toch. Het kan altijd. Dit is wielrennen, de sport van de hoop. Waar renners op tweehonderd kilometer van de finish ontsnappen en bidden dat het pelo ton zich misrekent, waar degenen die zijn gevallen toch maar gebutst, gekneusd en geschaafd op hun fiets stappen in de hoop dat het morgen beter gaat. Of overmorgen. En anders volgende week. Dumoulin moet het vandaag proberen, hij gaat het vandaag proberen. Omdat hij te v( winnaar is om zich neer te leggen bij een tweede plaats. Omdat Thomas een slechte dag kan hebben. Omdat hij een bocht kan missen. Omdat er iets ge beurt dat niemand kan zien aan komen. Hij zal niet naar de grot van Lourdes gaan, vlak voor de start. En er zit ook geen wij water in zijn bidon. Daar is Dumoulin te realistisch en te rationeel voor. Maar er gens doet hij hetzelfde als al die mensen die zich naar de grot slepen. Hij hoopt. Hij hoopt op een wonder. vrijdag 27 juli 2018 GO De renners leggen vandaag in de konin- ginnenrit van 200,5 kilometer bijna 5000 hoogtemeters af. De Fransman ziet zijn vlucht beloond worden met een ritzege. Bradley Wiggins (foto), Tourwinnaar in 2012, blijft werelduurrecordhouder. De Deen Martin Toft Madsen wist hem niet te onttronen. Volgende maand doet de Neder lander Dion Beukeboom ook een poging. @thijszonneveld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19