Oud-olympiër vroeg meisje (15) om hem naaktf ilmpjes te sturen 91 13 Daphne wijt afname paardenmeisjes aan hoge kosten van de hobby LAST MINUTES Na haar werk snelt de Leidse Daphne von Dülmen Krumpelmann naar paardenstal De Vrijhoeve bij Zoeterwoude. „Op mijn 30ste een Penny middag na werk", verwijst ze naar het grootste paardentijdschrift voor de jeugd. „Hakken uit, rijlaarzen aan." ok al neemt het aantal paarden meisjes hard af, de psychologe is niet bij haar paarden weg te slaan. „Mijn eer ste woordje was 'nee', mijn tweede woordje was 'paard'. Ik rijd al sinds ik 3 jaar ben en doe mee aan wedstrij den sinds mijn zesde." De voorliefde voor paarden is er door de jaren heen bij de Leidse niet minder op geworden. Ze noemt paardrijden 'echt het allermooiste wat er is'. „De band die je met de paarden hebt is uniek. Geen enkele andere sport heeft dat." Maar Daphne realiseert zich dat ze 'mazzel heeft met een goede baan en lieve ouders', die haar 'heel erg on dersteunen'. „Dat maakt het verschil tussen Penny-meisje willen en kun nen zijn." Dat beaamt Hugo van der Poel, di recteur van het Muiier Instituut, dat onderzoek naar sport doet. „Veel ou ders hebben in de crisistijd tegen hun dochters gezegd: we stoppen met paardrijden, het wordt te duur. Dat effect ijlt nog na." Telde de Koninklijke Nederlandse Hippische Sportfederatie vorig jaar nog bijna 200.000 leden, het afgelo pen jaar is dat gekelderd naar 176.000, blijkt uit nieuwe cijfers van sportfe deratie NOC*NSF. Een afname van 11 procent. Vergeleken met 2014 gaat het om bijna 35.000 lidmaatschappen minder, dat komt neer op een daling van 16 procent. Volgens de Koninklijke Neder landse Hippische Sportfederatie (KNHS) is de daling van het aantal lidmaatschappen in 2017 minder groot, dan die lijkt. In 2016 zouden er lidmaatschappen dubbel zijn meege teld. Als daar rekening mee wordt ge houden, gaat het volgens de KNHS om een daling van bijna 9000 leden in één jaar tijd. Dat komt neer op een daling van 5 procent. Tijden geld Daphne benadrukt dat de paarden sport een kostbare hobby is. „Het lid maatschap van de KNHS heb je nodig als je wedstrijden wilt rijden. Een vriendin van me twijfelt nu heel erg over of ze door moet gaan. Het kost heel veel tijd en geld. Volgens mij zijn er steeds vaker mensen die zeg- Mijn eerste woordje was 'nee', mijn tweede woordje was 'paard' gen: voor mij hoeft dat niet." Met alleen een lidmaatschap ben je er niet, zegt de psychologe, die in de ouderenzorg werkt. „Je moet een startpas aanschaffen van pak 'm beet 115 euro per jaar, het lidmaatschap van een vereniging en de KNHS kost iets van 60 euro en een wedstrijd zelf kost ook nog eens 20 a 30 euro. Les sen, materiaal, kleding. Het is ge woon best wel prijzig." Daphne von Dülmen Krumpel mann, die bij paardenwedstrijden de naam van haar stiefvader Van Leeu wen hanteert, prijst zich gelukkig met de steun van haar ouders. „Mijn moeder en stiefvader gaan altijd mee op wedstrijd", benadrukt ze. „Dus draag ik zijn naam op wedstrijden." Als klein meisje struinde Daphne alle fandagen van Anky van Gruns- ven af. De heldin van de paarden sport behaalde de meeste olympische medailles op de zomerspelen in de Nederlandse sportgeschiedenis. Mist de paardensport het boegbeeld? We vragen het Anky zelf. „Ik heb wel voor een boost gezorgd bij dressuur", verklaart de 50-jarige bij haar stalling in het Brabantse Erp, waar ze nog al tijd mensen en paarden traint. „Er komt geen eind aan de paardenmeis jes hoor", verzekert ze. „Daarvoor zijn het er gelukkig nog te veel." Of het bij Anky kriebelt om zelf weer wedstrijden te gaan rijden? „Ik heb nooit gezegd dat ik stop. Als er een paard de ring in moet, kan het zomaar zijn dat ik het zelf een keer doe. Maar ik heb een jaar of dertig de kar getrokken. Dat kan ik toch niet de rest van mijn leven blijven doen?" vraagt ze zich hardop af. „Echte fan dagen heb ik niet meer, omdat ik dacht: straks is er niemand meer fan en dan komt er niemand. We hebben nog wel educatiemiddagen bij mij op stal in Erp." Ze lacht hard. „Daar komen nu denk ik door het jaar heen net zoveel mensen op af als in de hoogtijdagen op één dag." De Zoetermeerse trampoline springer heeft volgens het Open baar Ministerie (OM) bekend dat hij een minderjarig meisje om naaktfilmpjes vroeg. Volgens justitie benaderde V. in 2015 onder een valse naam een meisje van destijds 15 jaar om film pjes van seksuele handelingen te sturen. Hij zou haar daarvoor belo nen: 'In ruil voor jouw liefde, krijg je alles wat je maar wilt', stuurde hij volgens het OM. Hij zou het minderjarige slacht offer ook gevraagd hebben om bij hem te komen wonen en wilde haar een vibrator cadeau doen. Verder werden verschillende sek sueel getinte gesprekken gevoerd en liet hij haar ontuchtige hande lingen uitvoeren. Hij werd aangehouden nadat er aangifte was gedaan door het meisje en haar moeder. Een woordvoerder van het OM laat we ten dat V. een bekennende verkla ring heeft afgelegd. V. is geboren in San Salvador, maar kwam in 2000 en in 2004 voor Nederland uit op de Olympi sche Spelen. Voor de Spelen van 2008 in Peking wist hij zich niet te kwalificeren, waarna hij besloot zijn carrière te beëindigen. Ook heeft hij tien deelnames aan de wereldkampioenschappen turnen op zijn naam staan. Tijdens zijn actieve sportloop- baan was V. in dienst van de poli tie, waar hij onderdeel was van de topsportselectie van de politie. Hij gaf daar integrale basisvaardig heidstrainingen. Na zijn sportcar- rière ging hij het onderwijs in. Als gymleraar en later als adjunct-di recteur van een basisschool. vrijdag 27 juli 2018 GO 'Band met je paard is uniek' Marcia Nieuwenhuis Erp/Zouterwoude - Daphne von Dülmen Krumpelmann (30) Kijk op de site bij /video hoe Anky van Grunsven tegen de afname aankijkt Voormalig olympiër Alan V. (41) staat komende week voor de rechter vanwege 'grooming', digitaal kinderlokken. Bart Lelieveld Zoetermeer Daphne met haar 10-jarige ruin Salve Daijiro. FOTO'S KIRSTIN VAN DER PEUL verlengd t/m Het mooiste van Hongarije 12-daagse busreis per luxe Excellent bus o.a. Pécs, wijngebied Villany, stadstour Budapest met gids en paardenshow Puszta gegarandeerd vertrek op 15 september van 929,- QQQ oad.nl/BRHUOI voor 077, Het oogstrelende Salzkammergut 8-daagse busreis - Oostenrijk o.a. romantisch Salzburg, langs de Königs- see, drie meren tocht en St. Wolfgang gegarandeerd vertrek op 25 augustus van 659,- Q oad.nl/BEAT08 voor O J 7 Boek nu op oad.nl/krant, bel 0547 20 16 32 of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., exd. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13