Doodschopper grensrechter wil Nederland niet uit I of toch niet? EUWS 11 Senioren willen overwaarde cashen, maar woningmarkt werkt niet mee ft Het is het gedroomde scenario van veel 57-plussers met een koophuis: de huidige woning verkopen en er iets goedkoper voor terugkopen of huren. Vier op de vijf gaat bij ver koop uit van een aardige over waarde op de woning. Bijna de helft verwacht zelfs een ton of meer te kunnen cashen. Hoe ze dat geld willen besteden, weten ze ook al. 25 procent wil rei zen, 30 procent noemt een finan ciële buffer en 40 procent wil het benutten als aanvulling op het pen sioen. De verhuiswens heeft niet alleen te maken met die forse overwaarde, ook de huidige staat van de woning is een reden. Hun huidige woning is niet toekomstproof, blijkt uit het onderzoek. Bijvoorbeeld omdat de woning niet gelijkvloers is of omdat het huis en de tuin te groot zijn om te onderhouden. „Stel je voor dat een deel van die mensen gaat verhuizen. Dan pakt dat heel gunstig uit voor de hele woningmarkt", denkt Twan Cats, commercieel directeur van De Hy potheker. „Zo komen meer wonin gen vrij voor starters of doorstro mers." Het klinkt ideaal, toch heeft Cats bedenkingen over de haalbaarheid. De kans dat senioren wat van hun overwaarde overhouden bij een nieuwe aankoop is vrij klein. Dit bleek eerder uit een onderzoek van makelaarsorganisatie NVM. Er staan weinig huizen te koop de prijzen zijn hoog. Ook huurwo ningen zijn schaars en duur. „En ook aan seniorenwoningen is een schreeuwend tekort", vult de direc teur aan. Hij signaleert een ander punt waar de oudere huizenbezitters te genaan lopen: een nieuwe hypo theek. „Sinds half juni kunnen geldverstrekkers in bepaalde situa ties wel maatwerk toepassen. Daar bij wordt bij senioren met een pen sioeninkomen getoetst op basis van de werkelijke maandlasten in plaats van de maximaal berekende las ten." Maar in de praktijk blijken geld verstrekkers dit maatwerk slechts beperkt aan te bieden, bevestigt Vereniging Eigen Huis. Volgens de belangenvereniging van huizenbe zitters krijgen ouderen soms onte recht nul op het rekest. Hun situatie is veelal gecompliceerder dan die van starter met een NHG-hypo- theek, constateert woordvoerder Hans André de La Porte. „Dat vraagt van hypotheekadviseurs en geldverstrekkers om beter hun best te doen." Cats van De Hypotheker meent dat er meer aandacht moet komen voor de oudere huizenbezitter. „Ie dereen praat over de slechte situatie van de starter op de woning markt. Oudere huizenbezitters zijn vaak wel rijk in stenen, maar kun nen of weten dat niet te verzilveren en hebben weinig keus qua woningaanbod. En dat probleem groeit, zeker met het oog op de ver grijzing." Ook Eigen Huis vindt dat er meer oog moet komen voor de positie van senioren op de woningmarkt. André de la Porte: „Zeker in de Randstad hebben zij het nu net zo moeilijk als de starter." Hij was 'de verklikker' destijds, Ibrahim C. In verklaringen bij de politie wees hij ongeveer alle an dere zeven verdachten aan als de personen die grensrechter Ri chard Nieuwenhuizen op 2 de cember 2012 na een jeugdvoetbal wedstrijdje in Almere zo hard in elkaar schopten dat hij overleed. Een zaak die wereldnieuws werd. Topvoetballers betuigden steun. Voor even hielden ze zich in als ze het met een scheidsrech terlijk besluit niet eens waren. Ibrahim was de aanvoerder van Nieuw Sloten Bi uit Amsterdam. Nieuwenhuizen was grensrechter bij Buitenboys B3, waar zijn zoon •ter word het noo/ v)> 0geien*** voetbalde. Een opstootje na de wedstrijd liep uit de hand. Ibrahim ontkende dat hij Nieu wenhuizen had geschopt, maar uit onderzoek bleek dat hij tot twee keer toe de op de grond lig gende grensrechter (41) had ge schopt. Ibrahim werd schuldig be vonden. Hij was toen 16 jaar. Veer tien maanden cel kreeg hij. Ibra him had al een strafblad. „Ik was net vrij. Ik wilde mijn moeder niet meer teleurstellen", zei Ibrahim, die uit een gebroken gezin komt en licht verstandelijk beperkt is. De jaren daarna ging het niet echt beter. De Immigratie- en Na turalisatiedienst (IND) heeft hem twee jaar geleden verteld dat zijn verblijfsvergunning niet wordt verlengd en hij een inreisverbod van tien jaar krijgt. Ibrahim is in Nederland geboren, maar heeft de Marokkaanse nationaliteit. Op zijn strafblad staan meer misdrijven. De rechtbank ziet zijn toekomst somber in. Al zijn het geen delicten van het 'kaliber Nieuwenhuizen'. „Het gaat om een diefstalletje en bezit van soft drugs", zegt zijn advocaat, Marjon Peeters. „De IND tilt hier vooral zwaar aan omdat dit een mediage- voelige zaak is. Hij heeft een moei lijke jeugd gehad, hij heeft nooit goede hulp gehad." Ibrahim was geëmotioneerd tij dens de zitting. Hij verklaart af stand te hebben genomen van de mensen met wie hij omging. „Ik ben een meeloper." Volgens zijn psychiater kan uitzetting moge lijk zelfs tot zelfmoord leiden. Ook zijn moeder nam het woord: „Waar moet mijn kind heen, hij spreekt niet goed Marok kaans en als hij van het vliegveld komt, is hij dakloos." De uitspraak volgt over maximaal zes weken. Ruim een week geleden maakte het Zuid-Koreaanse bergingsbe drijf Shinil Marine melding van de opvallende vondst. De Dimitrii Donskoi was gevonden. 113 jaar nadat het tot zinken was gebracht tijdens de Russisch-Japanse Oor log (1904-1905) vlakbij het Zuid- Koreaanse eiland Ulleungdo. Er werd al jaren naar het wrak gezocht en vorige week zaterdag werd het eindelijk ontdekt op een diepte van 434 meter, anderhalve kilometer van de kust. Een dag la ter werd geconstateerd dat het in derdaad om de Donskoi ging en gold de interesse vooral de vele ijzeren kisten aan boord van het wrak, waar waarschijnlijk het goud in zat. Gisteren moest Shinil Marine de claim nuanceren. „We hebben het bestaan van het goud nog niet kunnen verifiëren", lichtte ceo Choi Yong-seok toe tijdens een bizarre persconferentie in Seoel. „Dat was onmogelijk. We verontschuldigen ons voor de ver keerde bedragen die in de media zijn gekomen." Volgens de laatste berichtgeving gaat het om 200 ton goud, dat zou nu 'slechts' 8,6 mil jard dollar waard zijn. Bij de eerdere presentatie van de vondst van het schip liet het be drijf onder water gemaakte beel den van het wrak zien. De naam Donskoi verscheen in beeld. Er werd melding gemaakt van dicht gelaste ijzeren kisten. Daar zouden 'belangrijke items in zitten'. Het goud zelf werd niet getoond. Choi bracht als excuus dat het zijn eerste dag als ceo van Shinil Marine was. Zijn voorganger Ryu Sang-mi en andere bestuursleden waren opgestapt. Ze bezweken on der de vele verdachtmakingen dat de vondst van het goudschip op lichting moest verdoezelen. De excuses van Choi komen op dezelfde dag waarop de financiële waakhond van Zuid-Korea ver meldde de claims van het ber gingsbedrijf te onderzoeken. De huidige en vorige top van het be drijf zouden sinds begin deze maand overeenstemming hebben bereikt om aandelen van staalbe drijf Jeil Steel over te nemen. De waarde van dat aandeel zou enorm zijn gestegen sinds Shinil Marine de vondst van de Donskoi en het goud verkondigde, met 139 pro cent. „Het lijkt of men de aande- lenprijzen heeft willen manipule ren", aldus een woordvoerder van de waakhond tegen persbureau Reuters. Jeil Steel heeft elke betrokken heid bij de duikoperatie ontkend. Volgens Choi hebben de topman nen de aandelen als privépersoon gekocht. vrijdag 27 juli 2018 GO Oudere kan niet verhuizen Niet alleen de starters hebben het zwaar op de woningmarkt, ook de oudere huizenbezitters zitten klem. Dat concludeert ad viesketen De Hypotheker op basis van een onderzoek naar de verhuiswens onder senioren. Natasja de Groot Rotterdam Senioren willen de overwaarde op hun koopwoning vooral ge bruiken om hun pensioen aan te vullen. Dit geldt voor 40 procent van de 57-plussers die onder vraagd zijn door De Hypotheker. De 22-jarige Ibrahim C. vocht gisteren bij de bestuursrechter aan dat hij wordt uitgezet naar Marokko vanwege zijn straf blad. C. was betrokken bij het doodschoppen van grensrech ter Richard Nieuwenhuizen eind 2012. Victor Schildkamp Amsterdam Voetballertjes tijdens de stille tocht voor Richard Nieu wenhuizen. FOTOMARCOOKHUIZEN De claim was spectaculair: het wrak van het Russische oorlogs schip Dimitrii Donskoi was ge vonden. Bomvol goud, ter waarde van 133 miljard dollar. Maar is het goud er wel? Kees Graafland Rotterdam/Seoel Kijk op de site bij deo voor beelden van het wrak met goud. "OtCwS Shinil Marine toonde een foto met de naam van de gezonken Russi sche kruiser, foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11