fel Oudste krant van Zeeland is geen krant 10 2 Buitenlandse scouts proeven van Zeeuwse cultuur Gastland De geur van zilte zee hangt als een donzen deken boven de Ooster- schelde bij Yerseke. Het fietspad langs de Breedsendijk is nog nat van een regenbui - de eerste in we ken tijd. Terwijl de zon zijn stralen door het wolkendek heen probeert te duwen, struinen zestig scouts tussen de stenen en het wier dat door het lage tij bloot is komen te liggen. Ze buigen zich over het zand, zwaaien met stokken en tu ren in een emmer. Een passerende fietser stopt en kijkt vanaf de dijk nieuwsgierig naar de bedrijvigheid beneden. „Je hebt het vast wel eens gedaan: krabben vangen met een stok, touw en wasknijper", zegt Wendy Been akker. Als voormalige Zeeuw en be stuurslid van Scouting Nederland Momenteel lopen in Zeeland heel wat nationaliteiten rond heeft zij - samen met vijf anderen - de Zeeuwse expedities voor het in ternationale scoutingevenement Roverway in elkaar gezet. Ook be geleidt ze een aantal groepen tij dens hun ontdekkingsreis door Zeeland. „Canadezen, Portugezen, Australiërs, Engelsen...", somt Wendy op. „Momenteel lopen in Zeeland heel wat nationaliteiten rond." En niet alleen in Zeeland. In het totaal zijn zo'n 4500 scouts uit meer dan 50 landen naar Nederland afge reisd voor het tiendaagse evene ment Roverway, dat op 23 juli be gonnen is en nog tot 2 augustus duurt. Tijdens een zesdaagse expe ditie - 'path' in scoutingtaal - ver kennen de jongeren in teams een provincie, om vervolgens af te slui ten met vier dagen op het centrale kampterrein in Zeewolde. De aftrap was in Scheveningen, waar alle scouts op het strand over nachtten om vervolgens uit te waaieren over de twaalf provincies. En zo zetten onder anderen Erik Berndtsson (18) uit Canada, Eliza- beth Anderson (21) uit Engeland en Corey Kettmann (21) uit Australië voor het eerst voet op Zeeuwse bo dem. Hun eerste indruk tot nu toe? „Vlak!", klinkt het in koor, gevolgd door een gezamenlijk schaterla chen. Lovend zijn ze over hun over- nachtingsplekken tot nu toe: het Scheveningse strand, Fort Elle- woutsdijk en de boomgaard van fruitteler Jan de Jonge in Kapelle. „Slapen onder de sterrenhemel is fantastisch", aldus Corey. Om de aanbieders te bedanken voor hun kosteloze overnachtings- plek, bieden de scouts wederdien sten aan. Bij Fort Ellewoutsdijk hielpen ze bijvoorbeeld met het op ruimen van zwerfafval. Op die ma nier leren de padvinders niet alleen zichzelf, elkaar en de Nederlandse cultuur kennen, maar geven ze ook I iets terug aan de maatschappij j waarin ze leven. En laat dat nu pre cies het doel zijn van Roverway. Uiteraard hoort bij het ontdek- ken van Zeeland ook de kennisma- king met Zeeuwse zaligheden als oesters en lamsoor. De scouts proefden de delicatessen in hun na tuurlijke habitat: op de schorren en tussen de stenen in de getijden zone. „Het duurde een uur voordat ik de oesterschelp open kreeg", grinnikt Erik. Maar lekker waren ze wel, aan de emmer vol oesters te zien die de groep zojuist geraapt heeft. Eén ding vinden de scouts min der aan Nederland. „De boterham met kaas", zegt Corey stellig. Hij krijgt bijval van de anderen, die de monstratief vieze gezichten trek ken. „Als ik thuis ben, ga ik direct Yorkshire pudding eten", verzucht Elizabeth. Maar eerst staat een boottocht gepland met een mossel- kotter. De scouts haasten zich naar de parkeerplaats. Vergeten is de vieze boterham met kaas. Het avon tuur roept! ROVERWAY We winnen inlichtingen in bij Erik van der Doe in Zierikzee. Hij ont dekte het folioblaadje in het natio nale archief van Engeland in Lon den. Al in 2011. Toen werd de vondst al gemeld in de PZC, op 8 februari. Van der Doe is in Den Haag onder de vlag van de Koninklijke Biblio theek medewerker van Metamor- foze, het nationaal programma voor het behoud van het papieren erf goed. Van der Doe: „Ik ontdekte het blad in de State Papers, een enorm archief. In serie 119 zitten nog veel meer kranten. Je moet het zien als een verzameling inlichtingen over het buitenland. Daar hoort de Zee- lantsche en Haechsche Post-Tij- dinghe ook bij." „Ik ga ervan uit dat het eigenlijk meer een soort pamflet of'verkoop nieuwtje' is in de vorm van een krant. Er is maar één nummer van bewaard gebleven. Het is zeer de vraag of er meer verschenen zijn." Is de uitgever bekend, of de schrijver, de drukker? „De uitgever kennen we niet. Ook de auteur niet. De oplage be draagt waarschijnlijk niet meer dan enkele tientallen exemplaren. Het was in die tijd niet ongebruikelijk dat slimme, commerciële jongens snel iets lieten drukken, waarmee ze geld dachten te verdienen. Als drukker staat vermeld 'Pieter Jan sen'. Dat is vrijwel zeker een pseu doniem. De naam komt in elk geval in alle onderzoeken tot nu toe ner gens voor." „Het blad heeft het folioformaat van een krant, aan beide zijden be drukt. En er staat actueel nieuws in. Wat weer tegen de betiteling 'krant' spreekt: je vindt geen advertenties, geen koersberichten, geen scheeps tijdingen. Als je het een krant noemt, moet je bedenken dat je i7de-eeuwse kranten niet gelijk kunt stellen met hedendaagse." Vanwaar de kop: Zeelantsche en Haechsche Post-Tijdinghe? „Waarschijnlijk is er gedacht: hoe trekken we kopers? Het nieuws over De Ruyter, Tromp en de Sta- ten-Generaal is van belang voor in woners van Zeeland en Den Haag. Je kunt het folioblad als een poli tiek statement beschouwen, voor de Oranjes en tegen de stadhou der." Het origineel van de Zeelantsche en Haechsche Post-Tijdinghe ligt in het nationaal archief in Londen. Een foto is nu opgenomen in de krantenbank Zeeland van de ZB I Bibliotheek van Zeeland. Naast het originele beeld wordt een transcriptie van de volledige tekst geboden. donderdag 26 juli 2018 GO De internationale scouts die op expeditie zijn in Nederland zijn lovend over de Zeeuwse over nachtingsplaatsen. Alleen die Hollandse kost.... Ellen Jobse Yerseke -Wendy Beenakker, bestuurslid Scouting Nederland Internationale scouts zoeken oesters en krabben tussen het wier aan de oever van de Oos- terschelde bij Yerseke. FOTO MARCELLE DAVIDSE Nederland is dit jaar gastland van Roverway, een scoutinge venement dat eens in de drie jaar plaatsvindt. In teams gaan zo'n 4500 jonge scouts uit ruim 50 landen op reis door Nederland. Na de ope ning en overnachting op het strand van Schevenin gen splitsen de jongeren tussen de 16 en 22 jaar zich op over de twaalf pro vincies om in zes dagen het land te verkennen. De afsluiting is in Zeewolde. De oudste krant van Zeeland ont dekt: dat was deze week de kop die veel aandacht trok. De Zee- lantsche en Haechsche Post-Tij- dinghe, te dateren op 27 augus tus 1666. Een krant, bijna hon derd jaar eerder gedrukt dan de in 1758 voor het eerst versche nen Middelburgsche Courant, die tot nu toe als oudste krant van Zeeland werd beschouwd. Maar klopt het bericht? Jan van Damme Middelburg Is het een krant? Waarom wordt er dan toch over een krant gesproken?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 38