Goese Golf krijgt geen schadevergoeding 2018 Centrumma lil Middelburg 9 Midden Walcheren VEERE Zeeland Zwarte struisvogel geboren LAND VAN CALON HOEK De Hof van Eden ligt in Hoek. Atalanta's en dagpauwogen fladderen er er vliegen bijen en hommels, er groeit triIgras. Het resultaat van spaarzaam maaien. Een lesje biodiversiteit van hobby-natuurbeheerder George Calon. Zowat iedere Zeeuws- Vlaming is er al zo vaak achteloos voorbij gereden; 'het Land van Calon', een bosje van drie hectare net voorbij Hoek, waar de Kreekweg en de N6i el kaar net niet kunnen raken. Het hek en het bord 'Geen -vanzelf sprekende- toegang' verraden dat het geen algemeen stukje groen is. Het is sinds 1976 privébezit en wel van George Calon (66), die ver derop in Hoek woont. Boerenzoon Calon begon er met een paar jon geren een tuinderij, het land was eigendom van een vriend en Ca lon kreeg de mogelijkheid het te kopen. Zo'n 42 jaar later is het verwor den tot een uniek verholen na tuurpark, met honderden bomen- soorten, waterpartijen, bloemig grasland, bonte bermen; een para dijs voor plantjes en beestjes. Pre cies zoals Calon, bosbouwer en groot voorstander van de biolo- gisch-dynamische aanpak, het graag ziet. Eenmaal binnen het hek van 'Het Land' verstomt het geruis van de vlakbij gelegen rijksweg en kel dert de temperatuur. Hoge bomen filteren het lawaai en de warmte en Calon begint de rondleiding en zijn verhaal. Een pleidooi voor spaarzaam en niet te vroeg maaien, de natuur haar gang laten gaan en een oproep de klepel maaier in de ban te doen. „Want zo gaat alles kapot." Vuulte De geluiden dat het slecht gaat met de insectenstand en dat veel plantensoorten het tegenwoordig niet meer redden, gaan Calon aan het hart. Hij laat zien hoe het óók kan: op de laatste hectare van zijn land, laat hij de natuur zoveel mo gelijk begaan. Het resultaat is geen hectare aan 'vuulte', onkruid, maar een diver siteit aan flora en fauna. „Kijk, tril- gras, oftewel bevertjes. Zie je haast niet meer. En hier, boerenworm- Soms moet je kijken naar helgrotere geheel kruid, en daar: de brunel, oftewel het bijenkorfje" Calon wijst, hurkt, plukt, ruikt en vertelt honderduit. Ondertus sen maken de krekels lawaai en wemelt het van de libellen en vlinders in alle kleuren van de re genboog. Calon wijst naar een 'verse' atalanta. „Die is nog zo gaaf, net uit de co con. En daar heb je een blauwtje, waarvan de vrouwtjes overigens bruin zijn en daar zie je een zo- veel-stippige Sint-jansvlieg." De boodschap is duidelijk: door spaar zaam te maaien groeit de biodiver siteit. „Ik begrijp dat bij het maaien van bermen de veiligheid voorgaat, natuurlijk. Maar gebruik geen klepelmaaiers meer, want dan gaat alles dood. En maai niet te vroeg. Alleen zo creëer je ruige bermen en komen veel planten en insectensoorten terug." Calon hoopt dat steeds meer boeren te porren zijn voor bloemig grasland rond de akkers, want ook dat zijn kleine paradijsjes. „Je ziet dat al wel vaker, maar veel akkerbouwers zijn er nog hui verig voor. Het levert hen immers zo direct niks op. En dat klopt wel, maar soms moet je kijken naar het grotere geheel; we zouden er alle maal, plant, dier én mens, uitein delijk heel goed mee zijn." GOES De gemeente Goes is niet van plan een schadevergoeding aan De Goese Golf te betalen om de aanleg van het fietspad langs de Kattendijksedijk te compenseren. De vereniging had daartoe een verzoek ingediend. Ze is van me ning planologische schade te heb ben geleden door de aanleg van het pad, dat op enkele meters van de golfbaan ligt. De Goese Golf heeft de aanleg van het fietspad lang getraineerd. Het had volgens de vereniging beter aan de zuid zijde van de dijk kunnen worden gelegd. De gemeente wijst het verzoek af, omdat de club helemaal geen schade zou ondervinden van het fietspad. Daar is volgens het col lege onderzoek naar gedaan. Het verzoek tot schadevergoeding zou mede zijn gebaseerd op een hoog hekwerk tussen golfbaan en fiets pad, maar dat is er nooit gekomen. Ook een verzoek tot planschade van een omwonende van het nieuwe medisch centrum aan de Van Dusseldorpstraat in Goes wordt door de gemeente niet ge honoreerd. Het zou ook in het ver leden al mogelijk zijn geweest om tot een dergelijke hoogte te bou wen. lunst- en Cultuurroute Serooskerke, Grijpskerke, Gapinge, St. Laurens vrij. 27, za. 28 juli van 11:00 -17:00 u en zo. 29 juli van 13:00 -17:00 u SLUIS Op struisvogelboerderij Monnikenwerve bij Sluis is een bijzondere struisvogel geboren: een zwarte. Het kuiken mag volgens Su- sanne de Bruijckere, eigenaresse van Monnikenwerve, van geluk spreken dat die veilig op de boer derij ter wereld is gekomen. „Struisvogelskuikens zijn nor maal bruin van kleur, zodat ze zich gemakkelijk kunnen ver stoppen", vertelt ze. „Deze zwarte zou het in de natuur moeilijk hebben. Natuurlijke vijanden zouden hem zo kun nen vinden." Op de struisvogelboerderij, gevestigd aan de Hogeweg 1 tus sen Sluis en Aardenburg, zijn de afgelopen dagen in totaal vijfen twintig kuikens geboren. Mon nikenwerve, waar al met al zo'n tweehonderd struisvogels ver blijven, is dagelijks te bezoeken van 10.30 tot 17.00 uur. De en tree, inclusief rondleiding, is vijf euro (volwassenen) en drie euro (kinderen tot met 12 jaar). donderdag 26 juli 2018 Een pleidooi voor bonte bermen Sheila van Doorsselaer Hoek -George Calon Rabobank in combinatie met een OVERZICHTSTENTOONSTELLING met kunstwerken geïnspireerd op citaten en gedichten van Jacob Cats iedere woensdagmiddag en zaterdagmiddag t/m 1 september in de Michaëlskerk te Grijpskerke A George Calon in zijn eigen Hof van Eden. fotocamileschelstraete Vrijdag 1 3 juli 14.oo - 2 2.00 uur BOULEVARD VLISSINCEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37