5 Droogte dwingt glastuinbouw bij Westdorpe tot noodgreep 899,pp Drugspand in Aardenburg opgerold Meer weten? Bel 070 30 76 700 of kijk snel op nrv.nl Van Adrichem is goed voorbereid op lange periodes van droogte. Het bedrijf dat in 2014 het eerste teelt seizoen volmaakte in Zeeuws- Vlaanderen, heeft drie grote water bassins. Regenwater van de kassen (19,5 hectare) wordt erin opgevan gen. De bassins zaten eind maart vol met 70 miljoen liter water. Genoeg voor de zomer, dacht Sjoerd. De trostomatenkweker heeft deze tijd dagelijks 1,8 miljoen liter water nodig, waarvan 600.000 liter wordt teruggewonnen. Het zijn enorme hoeveelheden, maar de watervoorraad was groot. Sjoerd: „En 's zomers komt er altijd wel wat bij, maar in juni is bij het weersta tion van Westdorpe slechts negen millimeter regen gevallen en deze maand twee." Een noodgreep was nodig. Kas- senbedrijven bij Westdorpe wer ken sinds 6 juli met leidingwater uit de eigen aansluiting. Noodaan- sluitingen zijn er een week later bij gekomen. Sjoerd: „Waterbedrijf Evides stond niet te springen, maar heeft ons wel uit de brand gehol pen. De eerste reactie van Evides was ook wel logisch, drinkwater is schaars." Het gebruik van leidingwater in de glastuinbouw is ook verre van ideaal. Pieter Kaptein, locatiemana ger bij Van Adrichem, verklaart waarom. „In leidingwater zit na trium. De planten nemen dat niet op, waardoor de zoutgraad steeds hoger wordt. Op den duur kan dat leiden tot opbrengstderving." Hoe gek het ook klinkt, Sjoerd (29) en Pieter (31) zien in de droogte ook 'een uitdaging'. Pieter spreekt zelfs 'van een interessant probleem om te managen als jonge, moderne glastuinbouwers'. Het kassenge- bied bij Westdorpe is gebouwd op duurzaamheid. Het draait op rest warmte en CO2 (als groeimiddel) van kunstmestfabriek Yara in Sluis kil. „Maar het is natuurlijk niet duurzaam dat wij bij droogte op lei dingwater moeten overschakelen", stelt Sjoerd. Er is een oplossing. Bij West dorpe loopt een industriewaterlei ding vanuit de Biesbosch. Sjoerd en Pieter willen snel met collega's en Evides in overleg om daarop aan te Leidingwater is verre van ideaal, er zit natrium in, maar het kan niet anders sluiten. Het water moet dan ook nog geschikt gemaakt worden voor gebruik in de kassen. Pieter: „We moeten het ijzer smeden nu het zo heet is. Als de bassins in de winter weer vol zijn, is iedereen dit weer vergeten." Van Adrichem heeft de roosters vanwege de hitte overigens aangepast. Het werk begint om 6.00 in plaats van 7.00 uur en bij oplo pende temperaturen wordt vroeg in de middag gestopt. AARDENBURG - De politie heeft gisteren aan de Boelaertstraat in Aardenburg een drugspand opge rold. De bewoner, de vermoedelijke drugsdealer, zit nog vast. Drie Bel gische klanten uit Knokke en Sint Laureins werden ook aangehouden, maar zijn weer op vrije voeten. Twee van hen wacht een straf om dat ze in het bezit waren van co caïne. In de woning trof de politie ook een handelsvooraad drugs aan. Onderzocht wordt welk spul het is en om welke hoeveelheden het pre cies gaat. Ook werd een 'aanzienlijk geldbedrag' in beslag genomen. Aannemersbedrijf D.A. van Gilst v.o.f. De kracht van kwaliteit: neemt je mee LiiliülHiliP neemt je mee groepsreizen al vanaf donderdag 26 juli 2018 GO Kassen draaien op drinkwater Glastuinbouwbedrijven bij West dorpe draaien op leidingwater. „Onze bassins zijn zo goed als leeg", zegt Sjoerd van Adrichem, mede-eigenaar van trostoma- tenkwekerij Van Adrichem. „We moeten wel." Harmen van der Werf Westdorpe Sjoerd van Adrichem (I) en Pieter Kaptein bij een van de drie lege waterbassins van trostomatenkwekerij Van Adrichem bij Westdorpe. FOTO BOAZ TIMMERMANS -Pieter Kaptein Ook voor kleine karweitjes! Tel: 0113 - 21 66 77 Verre rondreizen zijn ons specialisme en volgens onze reizigers zijn we er goed in. Profiteer nog 6 dagen tot 175 p.p. korting op al onze 271 groeps-en privéreizen. Vertrekken t/m augustus 2019. Beste van Jordanië Groepsreis 9 dagen, al vanaf Beleef het meest betoverende land van het Midden-Oosten. Overweldigende schoonheid! Klassiek China Groepsreis 17 dagen, al vanaf Ontdek de rijke geschiedenis van eeuwenoude dynastieën Mooiste van India Nepal Groepsreis 22 dagen, al vanaf Een reis vol hoogtepunten van twee werelden in één prachtige rondreis Hoogtepunten van Peru Groepsreis 18 dagen, al vanaf Koloniale steden, de majestueuze Andes, Titicaca en ultiem hoogtepunt Machu Picchu Adembenemend Zuid-AFrika Privéreis 20 dagen, al vanaf Een onvergetelijke roadtrip van Johannesburg naar Kaapstad, inclusief een binnenlandse vlucht Volop inspiratie en veel meer reizen? Ga naar nrv.nl Prijs incl. korting. Excl. reserveringskosten 25,- en calamiteitenfonds 2,50 per boeking. Kijk voor de voorwaarden op NRV.nl. Boek vóór pnvereizen at vanaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33