'Wij gaan nïë zomaar weg van deze camping Weitjerock staat op de kaart Versnipperde natuurgebieden slecht bestand tegen extreem weer Walcheren Festival aan elfde editie toe 2.21.27 +0.28 +0.47 +0.52 70.34.11 +1.59 +2.31 Genieten van de zomer is er maar mondjesmaat bij voor de vaste gasten van camping De Veerhoeve in Wolphaartsdijk. Ze moeten over ruim een jaar weg 4*^ van de camping, maar leggen zich daar niet AI zomaar bij neer. „Wij geven ons niet zonder slag of stoot over", zegt Anneke Schraa. Nu al komen sommige soorten ern stig in de knel. Zo zijn er noodope raties in het leven geroepen om de kleine heidevlinder, de rivierdon- derpad en een aantal zeldzame beekvissen te redden. „Deze droogte drukt ons met de neus op de feiten. Klimaatverandering is niet alleen een kwestie van een stij gende gemiddelde temperatuur, maar gaat gepaard met extremen. Die zullen de komende decennia alleen maar groter worden. Het is de vraag of onze natuurgebieden daartegen bestand zijn", zegt voor zitter Titia Wolterbeek van Soor- tenNL, de overkoepelende stichting achter tien natuurbeschermingsor ganisaties waaronder de Zoogdier vereniging en De Vlinderstichting. De organisaties willen dat alle natuurgebieden in Nederland, net als gemeenten, worden onderwor- Door gebieden met elkaar te verbinden, kunnen dieren naar een plek waar nog wel water en voedsel is pen aan een 'klimaatstresstest'. Ge meenten zijn verplicht om uiterlijk volgend jaar een klimaatstresstest te doen. Die moet uitwijzen waar de knelpunten liggen bij extreme weersomstandigheden: hevigere buien, hetere zomers en langere pe riodes van droogte. Het zou goed zijn om ook in kaart te brengen wat de gevolgen voor de natuur zijn als die door het KNMI becijferde weersextremen werke lijkheid worden, zegt bioloog Ar- nold van Vliet van Wageningen Universiteit. „De huidige droogte gaat nog jarenlang zijn weerslag hebben in de natuur. De Neder landse natuur is zo versnipperd en slecht beschermd, dat ze deze klap niet kan hebben." Voor dier- en plantensoorten die maar in één ge bied voorkomen, kan een lange droge periode fataal zijn. Ook de natuurbeheerders maken zich zorgen. Staatsbosbeheer en Natuurmonumenten willen dat natuurgebieden groter en robuus ter worden. „Door gebieden met el kaar te verbinden, kunnen dieren wegtrekken naar een plek waar nog wel water en voedsel is", zegt woordvoerster Marjolein Koek van Natuurmonumenten. Daarnaast pleiten de natuurorganisaties voor hogere waterstanden. De grondwa terstand wordt nu kunstmatig laag gehouden voor de landbouw, zegt Joke Bijl van Staatsbosbeheer. „Ne derland is gericht op het afvoeren van water. We moeten juist zorgen dat de natuur meer water vast houdt." P13 EN ZEELAND5 Nieuwsmedia Uitgelicht Uittips Mijn Zeeland Checkdrtl Televisie .muziek P1,2EN3 Voor meer Tournieuws zie pagina 18,19,20 en pzc.nl/tourdefrance ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Nairo Quintana 2. Daniël Martin 3. Geraint Thomas 5. Tom Dumoulin ZEVENTIENDE ETAPPE 1. Geraint Thomas 2. Tom Dumoulin 3. Chris Froome ZEELAND2 /I Droogte funest voor diersoorten Waterstanden moeten omhoog en natuurgebieden aan elkaar geknoopt om de natuur beter bestand te maken tegen ex treme droogte. Dat willen na tuurorganisaties. Zij vrezen dat dier- en plantensoorten uitster ven als Nederland vaker met hit tegolven te maken krijgt. Annemieke van Dongen Wageningen -Marjolein Koek donderdag 26 juli 2018 35°C Zonnig, heet en stapelwolken pzc.nl Ook voor het laatste <n> regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,35 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1