IÉ EU-leider Juncker praat met Trump over handelsproblemen G TE 15 IS-bom: ruim 200 doden Psychische test piloten Oplichting met schoolspullen Jean-Claude Juncker had in Washington een schier onmogelijke opgave: Trump een nieuwe serie invoerheffingen uit het hoofd praten. Hij koos de vriendelijke aanpak. Dat het überhaupt uitgesproken moesten worden was tot voor kort ondenkbaar. „We zijn vrienden, geen vijanden", benadrukte Junc ker op zachte toon aan de zijde van Trump in de Oval Office. „We moe ten samenwerken. Samen verte genwoordigen we de helft van alle wereldhandel, dus ik vind dat we mét elkaar moeten praten, niet over elkaar." Trump, die opvallend veel deci bellen luider sprak dan de EU-lei- der, was even vriendelijk, zelfs complimenteus. „Hij is een harde, slimme kerel, hij vertegenwoordigt zijn mensen en de landen goed", zei hij over Juncker, die een kameraad schappelijk klopje op zijn boven been kreeg. Trump, voor wie alle politiek persoonlijk is, waardeert de voor zitter van de Europese Commissie. Vorige maand in Canada noemde hij Juncker een 'brute moordenaar'. Een compliment over zijn onder handelingsvaardigheden, zo ver moedde Juncker, al was hij daar niet helemaal zeker van. Donald Trump is immers onberekenbaar. Hij zei gisteren dan wel dat hij 'iets heel positiefs' verwachtte van het ge sprek met Juncker, in de afgelopen dagen en weken sloeg hij een heel andere toon aan. Hij suggereerde vlak voor Junckers komst dat de EU alleen onder druk van de invoerta rieven bereid was geweest te pra ten, en verdedigde zijn omstreden handelsbeleid agressief. Critici ge lijk geven en van koers veranderen, dat is meestal zijn eer te na. „Lan den die ons in de handel jaren oneerlijk hebben behandeld, ko men allemaal naar Washington om te onderhandelen", schreef hij. „Ta rieven zijn de beste!" Roerig Het zijn roerige tijden in de Ameri- kaans-Europese relaties. Trump zet niet alleen grote druk op handel met Europa, hij zette de Navo ook al op zijn kop met forse kritiek op Duits land en suggesties dat de VS nieuw bakken lid Montenegro niet zal ver dedigen. Trump beschreef de EU op tv als 'vijand' op het vlak van handel en reageerde woest op een Europese boete van 5 miljard dollar voor Google vanwege het overtreden van concurrentieregels. Europese leiders reageerden op hun beurt boos en ge frustreerd. Waar Juncker nu goed moedig zijn punt maakte, noemde hij Trumps invoerheffingen op staal en aluminium in maart nog 'dom'. „We kunnen ook dom doen", zo waarschuwde hij voor tegenmaatre gelen. En zijn collegaleider in de EU, Do nald Tüsk, haalde helemaal hard uit namens de EU: „Met zulke vrienden heb je geen vijanden nodig." Van het gesprek met Juncker werd dan ook weinig verwacht - de EU-leider kwam niet om concrete afspraken te maken, maar slechts voor 'dialoog' en 'de-escalatie', in de hoop zo een trans-Atlantische han delsoorlog af te wenden. Trumps Hij is een harde, slimme kerel. Hij vertegenwoordigt zijn landen goed economisch adviseur Larry Kudlow zei tegen Fox News wel dat hij voor afgaand aan de officiële handdruk in Trumps kantoor constructieve gesprekken had gehad met het Eu ropese team. „De verwachtingen voor het gesprek zijn zo laag dat mensen wel eens verrast kunnen worden door het resultaat", kon digde Kudlow aan. Trump stelde voor om alle in voertarieven, handelsbarrières en subsidies in de Amerikaans-Euro- pese markt af te schaffen. „De Ver enigde Staten zouden daar buiten gewoon tevreden mee zijn", zei hij gezeten naast Juncker. Maar zoiets is al eens vergeefs geprobeerd - on derhandelingen over handelsver drag TTIP sleepten zich voort en werden uiteindelijk juist door de regering-Trump afgekapt. Het handelsconffict tussen de EU en de VS begon eerder dit jaar, toen Trump extra belasting ging heffen op staal en aluminium uit onder meer Europa. Dat zou Amerikaanse banen moeten beschermen. Europa sloeg terug met 3,3 miljard dollar aan heffingen op iconische Ameri kaanse producten als whiskey en spijkerbroeken. Trump overweegt nu weer extra belasting te heffen op Europese auto's. De EU heeft voor dat scenario ook alweer een lijst van tegenheffingen op goederen uit de VS klaarliggen. DE BOSATLAS donderdag 26 juli 2018 DAMASCUS- Islamitische Staat (IS) heeft gisteren in het zuiden van Syrië een van zijn bloedigste terreur acties van de afgelopen maanden uitgevoerd. De terreurgroep pleegde vier zelfmoordaanslagen in de zuidelijke stad As-Suwaydi en in naburige dorpen, onder meer bij een markt. Het hoofd van de regionale gezondheidsdienst meldde 215 doden en ruim 100 ge wonden. Door de vele ge wonden, van wie velen ern stig, kan het dodental nog oplopen. As-Suwayda staat onder controle van de re gering van president Bas- har al-Assad. BRUSSEL De Europese Commissie heeft de regel geving aangescherpt over de controle op de geeste lijke gezondheid van pilo ten. Luchtvaartmaatschap pijen worden voortaan ge acht gezagvoerders aan een psychologische test te onderwerpen voordat ze in dienst kunnen treden. Deze en andere maatrege len zijn genomen naar aan leiding van de tragedie met een toestel van German- Wings in maart 2015. De copiloot liet een Airbus 320 met 150 mensen aan boord tijdens een vlucht van Barcelona naar Düs- seldorf opzettelijk neer storten. Hij was geestes ziek en had suïcidale nei gingen. HAARLEM Hoewel de zo mervakantie nog volop gaande is, proberen oplich ters nu al hun slaatje te slaan uit het nieuwe schooljaar. Daarvoor waar schuwt de politie. Bij het Landelijk Meldpunt Oplichting zijn nu al tiental len meldingen binnengeko men van oplichting met schoolspullen. Het gaat volgens de politie om spul len als de Bosatlas, grafi sche rekenmachines of studieboeken, waarvoor de slachtoffers wel hebben betaald, maar die vervol gens niet worden geleverd. De oplichters bieden de producten vooral aan op websites als Marktplaats en sociale media. 'We zijn vrienden, geen vijanden' Karlijn van Houwelingen Washington - Trump over Juncker Trump geeft Juncker een kameraadschappelijk tikje. De twee lijken weer beste maatjes, fotoafp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15