EUWS 11 Dat de mariniers in 1977 twee zwaargewonde, ongewapende Molukse treinkapers doodschoten, was niet nodig. Maar het toegepaste geweld was niet onrechtmatig, oordeelt de rechter. De uitspraak wekt heel wat emoties op. TREINKAPING UITSPRAAK TELEURSTELLING Sommigen hebben tranen. Ande ren staan er verslagen en murw geslagen bij. Het vonnis komt hard aan bij de tientallen Molukkers in de Haagse rechtbank. En bij de nabe staanden van Max Papilaja en Han- sina Uktolseja in het bijzonder. Zij vinden dat de twee treinkapers bij De Punt zonder noodzaak en met buitensporig geweld door mariniers zijn doodgeschoten, terwijl ze al uit geschakeld waren. Al hun argumenten zijn door de rechters van tafel geveegd. Ook al stelt de rechtbank dat Papilaja en Uk tolseja niet gedood hadden hoeven worden, omdat ze ongewapend en zwaargewond waren. De 91-jarige moeder van Max Papi laja zit onbewogen in haar rolstoel. Ze wilde per se vanuit Bovensmilde komen voor de zitting, vertelt Marco Papilaja, familielid en woordvoerder van de nabestaanden. „We zijn na tuurlijk teleurgesteld, maar we staan er redelijk nuchter in", zegt hij. „Ik heb de afgelopen tijd geleerd om me niet te veel te laten meeslepen door emoties. De rechtbank hecht meer waarde aan het woord van de mari niers. Wij zien dat anders. Deze pro cedure is niet voor niets geweest. De overheid heeft het nooit voldoende onderzocht. Daarom was dit proces noodzakelijk." Toch krijgen ze nul op het rekest. De getuigenverklaringen van de ma riniers zijn volgens de rechtbank niet 'ongeloofwaardig'. Er is geen bewijs dat ze in de voorbereiding verklarin gen op elkaar hebben afgestemd. De geweldsinstructie bood vol doende ruimte om ook kapers die zich niet 'duidelijk waarneembaar overgaven' te arresteren. Drie van de negen treinkapers overleefden het immers wèl. Daarom kan er volgens de rechtbank ook geen 'heimelijke instructie' van de regering zijn ge weest om alle treinkapers te doden. De verklaringen van enkele oud-ma riniers hierover zijn slechts 'van ho ren zeggen'. BOOSHEID Advocaat Liesbeth Zegveld van de nabestaanden gaat in hoger be roep. Ze vindt het onvoorstelbaar dat het militair handelen van de mari niers niet is getoetst. „Er zijn genoeg aanwijzingen voor disproportioneel geweld. Dat is terzijde geschoven." De rechtbank stelt dat de mariniers die 'blind' van dichtbij Papilaja en Uktolseja onder meer door het hoofd schoten - omdat ze iets zagen 'bewe gen' - oprecht dachten dat het nood zakelijk was vanwege dreigend ge vaar honest belief). Ze moesten in een fractie van een seconde beslissen terwijl het zicht slecht was door de schemering en rook. Bovendien moet volgens de recht bank rekening gehouden worden met de eerste treinkaping in Wijster (1975), toen Molukkers de machinist doodschoten en twee passagiers exe cuteerden. „Deze omstandigheden droegen bij aan de uiterst dreigende context waarin de mariniers opereer den." Zegveld vindt het belachelijk dat Wijster erbij wordt gehaald. „Het zijn twee verschillende zaken met verschillende omstandigheden." Bovendien hoorden de mariniers Uktolseja nog 'mama, mama' roepen, nadat ze door vuur van precisie- schutters en gekleed in slechts een onderbroek en hemd al zwaarge wond op de grond lag, voordat een marinier haar doodschoot. „Als ze 'mama, mama' hoorden, hadden ze dan geen medische zorg moeten bie- den? Hoe zit het dan met die 'honest belief. Ze hadden gewoon een vrij brief om te doden. Dit vonnis heeft gevolgen voor hoe mariniers in de toekomst mogen handelen." BLIJDSCHAP De Nederlandse staat is tevreden met de uitspraak, laat het ministerie van Defensie weten. „Ik ben blij dat er duidelijkheid is voor de mariniers We zijn teleurgesteld, maar staan er nuchter in die betrokken waren bij de bevrij dingsactie", twittert minister Ank Bijleveld. ONBEGRIP Tegelijk staan Hendrien Maat en George Flapper met een onbevre digend gevoel op de gang van de rechtbank. Zij zaten drie weken lang in de gekaapte trein en weten als geen ander hoe de omstandigheden waren. „Maar wij zijn nooit ge hoord", zegt Maat. „Sommige dingen in het vonnis kloppen niet. Het was niet stikdonker in de trein. Ik heb ge zien dat een kaper die zich verzette aan zijn haren naar beneden werd ge trokken. Hoezo slecht zicht?" Flap per: „Hij mocht niet gedood worden, omdat hij tussen de passagiers lag en er anders getuigen waren." De rechtbank vindt het niet nodig om toenmalig justitieminister Dries van Agt en de drie marinierscom mandanten te horen, zoals de nabe staanden vroegen. Maat: „Ik hoopte dat alles gedaan zou worden om de waarheid boven tafel te krijgen Dat is niet gebeurd. De rechter gebruikt Wijster om het geweld bij De Punt te rechtvaardigen. Dat klopt niet. Ik denk dat voor geen van de gegijzelden de treinkapers dood hadden gemoeten." Bij De Punt was geen reëel gevaar dat gijzelaars gedood zouden wor den. „Van Agt heeft in 2010 tijdens een lezing in Groningen gezegd dat er geen aanwijzingen waren dat Mo lukkers geweld zouden gebruiken", zegt Flapper. „Zijn grootste probleem was natuurlijk dat de treinkapers zich niet gedroegen als terroristen. Maar zij hebben hun actie met de dood moeten bekopen door wat hun vriendjes anderhalfjaar daarvoor hebben gedaan in de andere trein." donderdag 26 juli 2018 GO Tonny van der Mee A Liesbeth Zegveld, advocaat van de nabestaanden, gaat in hoger beroep: „Er zijn genoeg aanwijzingen voor disproportioneel geweld." fotosanp Vonnis De Punt brengt gemoederen niet tot rust A Advocaat Zegveld en een van de nabestaanden in de rechtbank in Den Haag. A A De treinkaping bij De Punt werd met geweld beëindigd. - Marco Papilaja, familielid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11