Elton John getergd over voortbestaan hiv Prijzen en aso's hoog op irritatielijstje tijdens uitje II 7 Knaagdieren zoeken naar water en voedsel bruggen. Alleen kleine plezier boot jes mogen voorlopig door de stad varen. bestrijden. De gemeente Gel- dermalsen geeft toe dat het 'een eigenaardig gezicht' is. „Door aanhoudende droogte en hitte dreigt schade aan het asfalt te ontstaan en laten auto's via hun banden gesmolten asfaltdelen en sporen achter", aldus de ge meente op Twitter. „Strooien met zout helpt daartegen." In andere gemeenten - zoals De Wolden en Sittard-Geleen - wordt het smeltende asfalt be streden met pekelwater en zand. In Amstelveen worden de bete gelde fietspaden besproeid met water. „Dit is nodig omdat het zand onder de tegels door ex treme droogte binding verliest en poederachtig wordt", schrijft de gemeente op haar site. „De tegels komen los te liggen, wat kan lei den tot gevaarlijke situaties." Stookverbod Of er al ongelukken zijn gebeurd door loszittende tegels, is onbe kend. Het water waarmee de pa den worden besproeid, is afkom stig uit naastliggende sloten. „Met het nathouden van fietspa den hoopt de gemeente dat het zand zijn binding terugkrijgt en dat de tegels weer vaster komen te liggen." Meerdere gemeenten zijn in dubio over het afkondigen van een stookverbod. Zo kunnen lo kale bestuurders besluiten om open vuur - bijvoorbeeld van vuurkorven of barbecues - te ver bieden. Op Schiermonnikoog geldt al een rook- en stookver bod, wat betekent dat er niet ge rookt mag worden binnen 30 me ter van bijvoorbeeld bos of duin gebied. Ook zijn kampvuren uit den boze. Hij zette zijn verhaal kracht bij door met zijn notities op tafel te slaan. „Het hiv-probleem kan zoveel snel ler opgelost worden: er zijn medi cijnen. Politici, word wakker. En wees toch eens menselijk." De Brit begint samen met het Nederlandse Aidsfonds een nood fonds voor hulp aan hiv-patiënten in Oost-Europa en Centraal-Azië, waar het dodelijke virus in razend tempo om zich heen grijpt; Rus land voorop, gevolgd door Oe kraïne. Van het geld, 1,75 miljoen euro, worden onder meer medicij nen gekocht. Officieel hebben in Rusland meer dan een miljoen mensen hiv, maar aidsorganisaties schatten dat dit zeker het dubbele is. Elke dag overlijden tachtig mensen aan aids. Hoe langer de zanger sprak, des te bozer hij werd. Hij nam het vooral op voor homoseksuele mensen in Oost-Europa, die worden weggezet als minderwaardige mensen. „Ze lijden zo erg en dat maakt me fucking crazy. Als er geen discrimi natie was, waren we al veel verder geweest in de strijd tegen aids." Elton John maakte eerder al een statement richting de Russische overheid. Toen hij in 2013 in het land optrad, sprak hij zich uit tegen de nieuwe antihomopropaganda- wet, die stelt dat in het bijzijn van minderjarigen niet gepraat mag worden over homoseksualiteit. De zanger sloot gisteren niet uit dat hij opnieuw Rusland bezoekt. „Ik hou van de Russen. Ik geloof niet dat ze allen homofoob zijn, maar er moet wel heel snel iets ge beuren vanuit de overheid." De superster, zelf homoseksueel, zet zich al 25 jaar in voor wereld wijde bestrijding van aids. Volgens hem is het een wonder dat hij zelf geen hiv kreeg, vanwege zijn uit zinnige levensstijl in de jaren 70 en 80. Dat blijkt uit representatief onder zoek van de BankGiro Loterij on der bijna 1900 mensen tussen de 18 en 75 jaar. Voor de derde keer analyseerde de loterij de vrijetijds besteding van Nederlanders. Hoewel ze graag op stap gaan, groeien de ergernissen. Een van de snelste stijgers op de irritatielij st zijn asociale mensen. Twee jaar ge leden was asociaal gedrag voor 26 procent een bron van ergernis. Dat percentage is gestegen naar 41. De meeste klachten over asociale mensen komen uit Drenthe, Noord-Brabant en Zeeland. Er is maar één ander ding dat dagjesmensen nóg meer stoort: hoge entreeprijzen. Gemiddeld geven Nederlanders 416 euro per jaar uit aan uitstapjes. De prijzen veroorzaken zoveel irritatie dat Nederlanders er minder door op stap gaan. Gemiddeld trekken ze er dertien keer per jaar op uit, maar eigenlijk zouden ze wel twintig keer weg willen. Uitzondering vormen de bewo ners van Noord-Holland. Zij gaan 21 keer per jaar een dagje weg en geven daar 639 euro aan uit. „Door het enorme aanbod in grote ste den als Amsterdam en Haarlem kiezen mensen er naar verwach ting eerder voor om een uitstapje te maken", zegt een woordvoerder van de BankGiro Loterij. Opvallend: in Noord-Holland ergeren mensen zich minder aan de hoge entreeprijzen. Daar is juist de drukte de grootste stoor zender. Ook steeds meer mensen erge ren zich aan vieze toiletten (41 procent). In Zeeland is een wc-be- zoek zelfs de nummer 1 ergernis tijdens een uitstapje. Met name vrouwen winden zich op over de vieze toiletten. De aanhoudende hitte zorgt in steeds meer plaatsen voor problemen. Gemeenten waarschuwen voor smeltend asfalt, loszittende tegels en dichte bruggen. Maar ook voor dorstige ratten. De kans dat u dezer dagen een rat door uw straat ziet lopen, neemt - net als de temperatuur - almaar toe. In Den Haag zijn de beesten al tussen afvalzakken op de stoep gesignaleerd, net als in de Lim burgse gemeente Sittard-Geleen. Door de droogte vallen putten in de straten droog, waardoor ratten uit het riool omhoogkomen. Op zoek naar water en voedsel. „De straatkolken vallen droog en dat hebben ratten niet graag", waarschuwt de gemeente Sit tard-Geleen op Facebook. „Als u merkt dat er ratten omhoogko men door de droogte, gooi dan een emmer water in die straat- kolk. Dat is het enige wat helpt", schrijft een gemeentemedewer ker. „Het afval dat wordt ge dumpt, is voor ratten een waar paradijs." Ondertussen kampt Amster dam met bruggen die door de warmte niet meer geopend kun nen worden. De gemeente advi seert mensen niet met hun boot de hoofdstad in te gaan. Wie dat wel doet, kan zomaar een weekje vast komen te liggen. De bruggen zijn niet opgewas sen tegen de hoge temperaturen: ze zetten uit, waardoor ze klem komen te zitten. De laatste weken heeft Amsterdam meerdere bruggen koel gehouden door ze voortdurend met koud water nat te spuiten. Maar dat heeft bijna geen effect meer. De warmte trekt nu ook via de onder kant in de Strooiwagens In meerdere gemeenten zijn strooiwagens de weg opgestuurd. Niet vanwege gladheid, maar om smeltend en plakkend asfalt te De straatkolken vallen droog en dat hebben ratten niet graag. Een emmer water helpt woensdag 25 juli 2018 GO Hittestress bij gemeenten: de ratten komen uit het riool Peter Winterman Den Haag Zanger Elton John en de Britse prins Harry op AIDS 2018. fotoanp Zanger Elton John heeft zich gisteren tijdens het internatio nale aidscongres in Amsterdam vreselijk opgewonden. „Het is 'fucking crazy1 dat ik hetzelfde verhaal elke twee jaar weer moet vertellen." Hanneke van Houwelingen Amsterdam Kijk op de site bij /video Hoogtepunten van het aidscongres in Amsterdam Hoge prijzen, vieze toiletten, be zoekers die asociaal gedrag ver tonen; Nederlanders ergeren zich steeds meer tijdens uitstap jes in eigen land. Ellen van Gaaien Amsterdam - Gemeente Sittard-Geleen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7