M Wereld zucht onder extreme hitte en droogte 5 De hitte, de stank, het geschreeuw, het was angst die ik nooit vergeet Meerdere brandhaarden weerwoordvoerder Stavroula Ma- liri. Honderden brandweerlieden gingen het vuur te lijf in de twee grootste brandhaarden - een ten noordoosten van Athene bij Rafina, de andere zo'n vijftig kilometer ten westen bij Kineta. Dinsdagmiddag lijkt in kust plaats Mati het grootste gevaar ge weken. Brandweerauto's rijden nog altijd af en aan en voortdurend vlie gen er blusvliegtuigjes over. Door dat de wind is gaan liggen, vormen de kleine brandjes geen direct ge vaar meer. Het stadje, normaal een lieflijk vakantieoord, lijkt het nu wel oorlogsgebied. Het inferno van maandagavond heeft de badplaats op nog geen uur rijden van Athene voor een groot deel in de as gelegd. Nu het vuur is gedoofd en de wind is gaan liggen, is Mati een kilome ters lang lint van uitgebrande hui zen en auto's. Inwoners lopen door de verkoolde straten, op zoek naar hun uitgebrande auto's en huisdie ren. „De hitte, de stank, het ge schreeuw. het was een angst die ik nooit meer vergeet", zegt Sandra Diamantopoulou (46), die voor het vuur moest vluchten. Het huis van haar vader is volledig afgebrand, dat van haar broer zwaar beschadigd. Zwartgeblakerd Thanos Orfanos (24) staat in de ver schroeide tuin te kijken naar wat er over is van zijn huis. De ruiten zijn gesprongen, de sponningen ge smolten. Het hele interieur is zwartgeblakerd. Met zijn vader is hij midden in de nacht vanuit Athene naar het buitenhuis van de familie gereden, vlak nadat het vuur was gedoofd. „We gaan het herbouwen", zegt hij vastbesloten terwijl hij door het raam zachtjes schopt tegen het metalen skelet dat over is van de bank. Op het mo ment van de brand verbleef er een vriendin in het huis. Zij kon op tijd wegkomen. Mensen die hun huizen kwijt zijn geraakt, worden opgevangen in ho tels en gemeentehuizen. Europese landen, waaronder Nederland, maar ook Israël, Turkije en Macedo nië hebben hulp aangeboden. Fa milie en vrienden van mogelijke slachtoffers plaatsen op Twitter en Facebook foto's, in de hoop hun ge liefde vermisten te kunnen trace ren. Spanje, Bulgarije en Cyprus heb ben blusvliegtuigen, -voertuigen en brandweermannen aangeboden om de natuurbranden, die woeden op meer plaatsen in Griekenland, onder controle te krijgen. De oorzaak van de branden is nog niet bekend. Er wordt gesuggereerd dat de branden zijn aangestoken. „Vijftien branden waren gelijktij dig gestart op drie verschillende plekken rond Athene", zei rege ringswoordvoerder Dimitris Tza- nakopoulos volgens persbureau AFP. Griekenland heeft de VS vol gens hem gevraagd om met drones verdachte activiteiten te observeren en op te sporen. Het komt voor dat Grieken stukken beschermd bos of land in brand steken om toestem ming af te dwingen om het te be bouwen. Voor zover bekend zijn er geen Nederlandse slachtoffers geval len. Een woordvoerder van reisor ganisaties TUI en Kras laat aan deze krant weten dat de situatie nauw lettend in de gaten wordt gehou den. Volgens de woordvoerder heb ben beide organisaties geen reizi gers in hotels zitten. „Wel zijn hier een handvol mensen op rondreis, zij krijgen van ons een alternatieve route", aldus de woordvoerder. Premier Mark Rutte en het Ko ninklijk Huis hebben hun medele ven uitgesproken. Scandinavië, Schotland, Ierland, de Baltische Staten, Nederland en het noorden van Duitsland. Hier worden momenteel de grootste temperatuur- afwijkingen geregistreerd. InNederandwerd in nationaal park De Hoge Veluwe ongeveer 4 hectare natuurgebied door brand verwoest. De brandweer had het vuur na een uur onder controle. De politie heeft ie mand aangehouden op verdenking van brandstichting. De bosbranden die in Zweden woe den zijn inmiddels zo groot dat ze vanuit de ruimte zijn te zien. Gisteren stond nog steeds een oppervlakte van ruim 25.000 voetbalvelden in brand. De regeringen van Eetland en Litou- wen kondigden de noodtoestand af, omdat volledige landbouwarealen verloren zijn gegaan. De droogte leidt tot dalende graanproductie en prijs stijging van graan in onder meer Rus land, Oekraïne, Australië en delen van West-Europa. In Duitsland staat de aardappeloogst onder grote druk. De Poolse overheid heeft extra EU-steun aangevraagd voor 91.000 boerderijen die inmiddels grote schade hebben opgelopen. Daar blijft het niet bij. Een greep uit de problemen elders in de wereld. De ongekende hittegolf in Japan heet nu formeel een natuurramp. Volgens het Japanse weerbureau is de hitte levens bedreigend. Even boven de hoofdstad Tokio werd gisteren 41,1 graden geme ten. Inmiddels zijn 77 mensen bezwe ken door de hitte. 30.000 Japanners zijn met aan hitte gerelateerde ge zondheidsproblemen opgenomen in het ziekenhuis. In de Amerikaanse staten Utah, Co- lorado en Arizona heerst een zeld zame droogte en veel waterplaatsen voor dieren zijn verdampt. De be roemde wilde paarden vergaat het slecht. In het noordoosten van Ari zona worden steeds meer dode paar den gevonden. Er zijn te veel dieren en te weinig waterplaatsen. Afghanistan zit met de grootste droogte sinds decennia. De VN schat dat 1,4 miljoen mensen de komende maanden urgente voedselhulp nodig hebben. Waarnemers vrezen dat het al door oorlog en werkloosheid getroffen land aan de vooravond staat van een nieuwe golf emigranten als gevolg van de droogte. Karpenisi woensdag 25 juli 2018 was er overal vuur' —Sandra Diamantopoulou In de kustplaats Mati, ten oosten van Athene, heeft het vuur de meeste slachtoffers geëist. Bewoners probeerden het vuur te ontvluchten met de auto of zochten een veilig heenkomen op het strand. De brandweer noemt het 'extreem moeilijk' het vuur te bestrijden door de harde wind. Op lucht foto's van het ministerie van Defensie is de omvang van de verwoesting goed te zien. fotos arafp.ministerievan defensie,twitter/forecastweather Zeer abnormaal. Zo omschrijft het Europees Droogte Observatorium de huidige droogteperiode in het noordelijke deel van Europa. Bob van Huët Rotterdam/lspra De natuurbrand op nationaal park De Hoge Veluwe was na een uur onder con trole. FOTO HERMAN STÖVER GRIEKENLAND lOOkm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5