BUITEN St.-Janskerk uit brand 'herrezen' 10 ZE Op een dag dat de toeristen in Zeeland massaal steden en dorpjes bezoeken, besluit ik een wandeling te maken op een plek waar ze met goed weer graag vertoeven: het Veerse Meer bij Kamperland. In plaats van zelf een rondje sa men te stellen, kies ik een route uit op de website van Staatsbos beheer. De groene route van 5,8 kilometer belooft mij de mooi ste plekken van natuurgebied de Schotsman te laten zien en dus rijd ik naar de parkeerplaats aan de Schots- manweg, van waaruit de wandeling begint. Op het verlaten terrein staat in een hoek een bord en een groen gemarkeerd paaltje. Dat moet het startpunt zijn! Na het afsluiten van het Veerse Gat in 1961, kwam de Schotsman, een Iktuurdoor hethoge gras en verwacht elk moment een zebra voorbij te zien schieten voormalige zandplaat, droog te lig gen. Nu tref je er grasland, schorren, slikrandjes, bos en duinen aan. Ook staat het gebied bekend om zijn rijke flora en fauna. Ik loop het bos in en lange tijd ben ik niet zo onder de indruk van de omgeving. Bovendien erger ik mij mateloos aan het razende verkeer op de vlakbij gelegen N57. Na ongeveer een kilometer lopen waan ik mij ineens op de savanne. Ik tuur door het hoge, droge gras en verwacht elk moment een zebra voorbij te zien schieten. Die zie ik niet. Wel stuit ik na het oversteken van de 'dorre vlakte' op een windsurfspot aan het Veerse Meer. Een stevige bries maakt de omstandigheden vandaag ideaal. Datzelfde geldt voor de kitesurfers die in grote getale aanwezig zijn in zee aan de andere kant van de dijk. Via een drassig paadje vol rietsten gels volg ik de oever van het Veerse Meer. Als ik er loop, is er al weken nauwelijks regen gevallen. Ik kan mij voorstellen dat dit pad in natte perio des wat moeilijker begaanbaar is. Dit staat overigens ook aangegeven bij de route op de website van Staatsbosbe heer. 'De route voert niet over com fortabele paden'. Uiteindelijk kom ik weer uit bij de 'savanne'. Ik moet over een houten balk een slootje oversteken en dan maak ik een fout. Ik kan geen groen gemarkeerd paaltje vinden en besluit rechtdoor te lopen, richting het wa tersportcentrum. Veel te ver, want als ik iets verder het bos in was gelopen bij het slootje, had ik het groene paaltje wel gezien. Ik loop weer door het bos en tot mijn vreugde hoor ik nu alleen maar natuurlijke geluiden. Hooglanders Aangekomen bij een asfaltweg steek ik over naar het terrein van de Schotse Hooglanders. Ik stap behen dig om de koeienvlaaien heen. Als ik de kudde zie, hebben de dieren mij ook in het vizier en stiekem vind ik dat een beetje eng. Gelukkig blijven ze waar ze zijn en versperren ze mijn pad niet. Het laatste stukje voert over de asfaltweg richting de parkeer plaats, maar een groen paaltje dat in de berm ligt, zegt dat ik nog een lusje rond de parkeerplaats moet maken. Dat doe ik braaf, maar echt de moeite waard vind ik het niet. Als ik wegrijd, zie ik de in aanbouw zijnde vakantievilla's bij de entree van het natuurgebied en ik kan niet anders dan hopen dat de Schotsman blijft wat het is. Een prachtplek! UIT DE ZEEUWSE KLEI De Sint-Jacobskerk in Vlissin- gen brandde in 1911 af door een foutje van een loodgieter. Een eeuw voordien, in 1811, gebeurde hetzelfde met de Sint-Jacobskerk in Sluis. Hier stichtte loodgieter Moelaert per ongeluk een brandje op het dak en de uit 1325 daterende kerk veranderde in een puinhoop. Deze middeleeuwse kerk was één van de grootste van Vlaanderen met een imposant interieur, vele kapellen en altaren, grafmonu menten en kerkschatten. Na de brand werd het terrein achter de Dinsdagstraat bekend als Sint- Janskerkhof, omdat de grafzerken uit het gebouw nu bloot lagen. In 1948/49 vond een opgraving plaats door de jonge Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodem onderzoek, waarbij de plattegrond van de kerk werd blootgelegd. Be halve de zerken bleven ook de kopwanden van verschillende be schilderde grafkelders bewaard. Andere opvallendste vondsten be treffen het marmeren praalgraf van de Sluise gouverneur Willem de Zoete van Lake (1565-1637). Zijn hoofd bleef bewaard en ook een deel van een marmeren hond en een helm. In 2005 documenteerde de SCEZ de zerken. Intussen was ook een Werkgroep Sint-Janskerk hof actief met als bezielende fi guur de toenmalige beheerder van het provinciaal archeologisch de pot Henk Hendrikse, zelf inwoner van Sluis. De Werkgroep bleef ageren tegen verdergaand verval. Met succes: dit jaar is het Sint- Janskerkhof heringericht. De con touren van de kerk zijn weer zichtbaar. Enkele grafzerken zijn gerestaureerd en opnieuw in het terrein gelegd. De herinrichting is aanleiding voor de expositie Brand in de kerk! De Sint-Janskerk en het Sint-Janskerkhof. Deze is tot en met 2 september te zien in de middel eeuwse kelder van het Belfort. Zij omvat archeologische vondsten, afbeeldingen en archiefstukken. AFSTAND 6,7 KM m.è" ïl&fe ,-4- A surf spot in het Veerse Meer. Ruiterplaat 0Ude Roompot De Banjaard r10 Parallelweg Vrouwen polder A Een kudde Schotse hooglanders. woensdag 25 juli 2018 GO Savanne bij Kamperland Wendy de Jong Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: De Schotsman bij Kamperland Tweewekelijkse rubriek over ar cheologische vondsten in Zee land door Stichting Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ) Jan J.B. Kuipers Hoofd van het grafmonument van Willem de Zoete van Lake. RUITERPLAAT O 200m De droge vlakte lijkt eindeloos. A Via een balk naar de overkant. ^57 OostWestweg itt* »\\\A lift W& Middenhofweg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 42