Patstelling in kwestie minicamping Veere weigert eigenaar woning sloopvergunning 9 RESTAURATIE GRAF WILLEM SCHORER Bij I Jzendijke ligt een machtige, geleerde en omstreden man begraven: Schorer's graf is opgeknapt. Het graf van Willem Schorer uit Middel burg ligt sinds 1800 in de Zeeuws-Vlaamse polders, ten noorden van IJzendijke. Te weinig mensen weten dat zich daar de rustplaats van een machtige, omstreden en geleerde man bevindt. Daar moet verandering in komen, vindt Arco Willeboordse van de gemeente Sluis. Zeker nu het graf is opge knapt. Een rustplek voor Willem Scho rer en een stilteplek voor passan ten. Op de kruising van de Drie- wegenweg, Sint Pietersdijk en Za- chariasweg ligt een eenvoudige grafsteen op een hoger gelegen plek. Omgeven door een hek en aantal bomen. „Hij ligt hier prach tig", zegt Willeboordse. Dat vond Schorer zelf ook, in zijn testament liet hij opnemen dat hij exact op die plek begraven wilde worden. Niet in de kerk Willem Schorer was dan ook geen doorsnee man, vertelt Wille boordse. Schorer werd op 4 fe bruari 1717 geboren in Middelburg en ging rechten studeren in Lei den. Na zijn studie ging hij terug naar Middelburg en werd daar vanaf 1765 president van de Raad van Vlaanderen. „Hij legde zich toe op rechtspraak en schreef daar ook boeken over. Hij vond dat rechtspraak eenvoudiger en uni former kon." De familie Schorer was grootgrondbezitter, met veel grond in Zeeuws-Vlaanderen. „Willem nam het initiatief tot de inpoldering van onder meer de Zachariaspolder en Hoofdplaat polder." Hij woonde er niet, maar wilde er begraven worden. „Met uitzicht op zijn polders. Hij was mordicus tegen begraven in Schorer vond dat de rechtspraak eenvoudiger en uniformer kon de kerk." Zo roken kerkgangers de lijklucht die uit de graven ont snapte. „Schorer vond het onhy giënisch." Het graf is nog steeds in bezit van nazaten van de familie. De ge meente Sluis neemt onderhoud op zich, is afgesproken in de jaren ze ventig. „Vanwege de cultuurhisto rische waarde van de plek." Op verzoek van de familie is het graf nu opgeknapt, omdat het laatste onderhoud jaren geleden was. Pe ter de Vrieze van De Vrieze Cleaning Solutions had er een dag werk aan. „De tekst was niet meer leesbaar en er zat korstmos en alg op de steen", vertelt hij. Met 'liefde voor de streek' zorgde hij ervoor dat het lijkt alsof Schorer er pas gisteren begraven is. Te weinig man Willem Schorer heeft als grondbe zitter veel betekend, maar was ook omstreden. Zijn eerste huwelijk zorgde voor nogal wat ophef. „Hij was 23 jaar toen hij trouwde en zijn vrouw wilde van hem schei den", vertelt Willeboordse. „Ze vond dat hij zich te weinig man had getoond in de slaapkamer", omschrijft hij netjes. Er kwam een rechtszaak en de rechter ver klaarde de scheiding rechtsgeldig. Scheiden kwam toen nauwelijks voor en Schorer zag dat als ge zichtsverlies. Hij publiceerde daarom verschillende stukken, om zijn kant van het verhaal te vertel len. Hij hertrouwde en werd uit eindelijk 83 jaar. Rond zijn graf zijn in de loop der jaren een aantal volksverhalen ontstaan. Het spannendste speelt zich op een donkere herfstavond af. „Een dronken man liep langs het graf en riep: 'lig je daar een beetje lekker?"' Tot zijn grote ver bazing hoorde hij gegrom en ge kreun uit het graf. „En in één klap was hij weer nuchter." DEN HAAG Een in Zwitserland wonende eigenaar van een huis in Zoutelande sleepte gisteren de ge meente Veere voor de Raad van State. De man krijgt geen sloopver gunning voor zijn vooroorlogse woning omdat Veere vreest dat hij er weer een recreatiewoning van gaat maken. „Ze behandelen je alsof je te kwa der trouw bent", zei de man tegen de Raad van State. Het is zijn bedoe ling om het huis, een tweede wo ning, na de nieuwbouw permanent te bewonen. „Hij gaat het normcon- form gebruiken en niet anders", zei zijn advocaat. Het pand wordt al tientallen jaren als recreatiewoning verhuurd. Dat mag omdat er een persoonlijk overgangsrecht op zit. Bij verkoop of nieuwbouw vervalt dat recht en mag er alleen perma nent gewoond worden. De ge meente wantrouwt de eigenaar om dat hij in het verleden zou hebben gezegd dat hij het huis wil blijven verhuren aan recreanten. In 2016 vroeg de man een sloop vergunning aan. De gemeente be sliste er niet op binnen de termijn waardoor de vergunning van rechtswege werd verleend. Tegen de verlening kwamen 14 bezwaar schriften binnen, onder meer van de directe buren. De gemeente trok de vergunning toen terug. De eige naar ging in beroep bij de rechtbank maar verloor zijn zaak. De zaak lag gisteren in hoger beroep bij de Raad van State. Uitspraak volgt. DEN HAAG De gemeente Veere moet zonnepanelen accepteren als vereveningsbijdrage voor het uit breiden van minicampings, vindt juridisch adviseur Bram van Leeu wen. Gisteren stond hij bij de Raad van State in Den Haag namens zijn zus en haar paardenfokkerij Agra- force Take 2. De Van Leeuwens voeren al jaren procedures tegen de gemeente over minicamping De Heksenketel. Gis teren ging het om de uitbreiding van de minicamping van 15 naar 25 standplaatsen. Veere wil daarvoor pas het licht op groen zetten als Van Leeuwen/Agraforce een eenmalige vereveningsbijdrage heeft betaald van 800 euro per standplaats die er bij komt. De vereveningsbijdrage van in totaal 8.000 euro moet ten goede komen aan het landschap. Volgens Van Leeuwen zijn zonne panelen daarvoor uitstekend ge schikt omdat die de C02-uitstoot verminderen. De gemeente heeft de aanvraag voor zonnepanelen echter buiten behandeling gelaten. Veere moet als het aan Van Leeuwen ligt zonnepanelen tellen als vereveningsbijdrage voor de uitbreiding van minicampings Daardoor is een patstelling ont staan. De Raad van State wil dat Veere en Van Leeuwen er eens uit komen want de partijen treffen el kaar regelmatig bij de Raad van State. Een van de rechtszaken van Van Leeuwen leidde tot een ingrijpende uitspraak van de Raad van State in maart dit jaar. Als gevolg daarvan moest de gemeente tientallen nieuwe kampeervergunningen verlenen aan campinghouders. Veere had campinghouders een vergunning gegeven voor onbe paalde tijd om hun campings uit te breiden tot 25 plaatsen. Omdat het totale aantal standplaatsen in Veere aan een maximum is gebonden konden andere campinghouders niet meedingen naar een uitbrei ding. Dat is in strijd met de Euro pese mededingingsregels, aldus de Raad van State in maart. De ge meente gaat de vergunningen die voor onbepaalde tijd waren ver leend nu omzetten naar tijdelijke vergunningen. Uitspraak volgt. woensdag 25 juli 2018 GO Graf van een markant man Sophie Stockman IJzendijke -Arco Willeboordse A Een rustplek voor Schorer en een stilteplek voor passanten. A Peter de Vrieze (links) knapte het graf van Willem Schorer op. Arco Willeboordse van de gemeente Sluis hoopt dat de historische plek nu meer bezoekers gaat trekken, foto's camileschelstraète

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41