II De Zeeuwse mosselen komen er eindelijk aan 4 Hij heeft het kunstje eerder geflikt in Dordrecht en Bergen op Zoom. Nu mag Gert-Jan de Koster proberen de Grote Kerk in Veere om te vormen tot een cultureel podium van nationale allure. Dat doet hij bedachtzaam. „Het gebouw staat hier al een tijdje, dus het mag best nog even duren." CULTUREEL PODIUM NIEUWE DIRECTEUR Niet alleen van wege zijn eer dere bezighe den is de nieuwe direc teur op zijn plek in Veere, ook vanwege zijn afkomst lijkt het een beetje op thuiskomen. Hij is gebo ren en getogen in Willemstad en bracht een groot deel van zijn werkzame leven door in Rotter dam, maar van moederskant heeft hij Zeeuws bloed. „Mijn oma komt uit Krabbendijke en mijn opa komt uit Serooskerke, hier niet zo ver vandaan", zegt hij, zit tend in het zonnetje, op een ste nen bankje naast de Grote Kerk. „Het is belangrijk dat je je aan past aan de mentaliteit van een bepaalde omgeving. Ik ben een Brabander die jarenlang in Rotter dam heeft gewoond. In Dordrecht zijn de mensen kritisch, daar kij ken ze de kat uit de boom. In Ber gen op Zoom zijn ze meer op rela ties gericht, daar telt wie je kent. Ik ben benieuwd hoe het hier zal zijn. Het is een plek die ongelofe lijk inspireert. Er ligt een mooi, ambitieus plan. Mijn eerste taak is nu om dat aan te scherpen." De Grote Kerk moet een cul tuurpodium worden met natio nale uitstraling. Het idee is om in samenwerking met Zeeuwse en nationale organisaties - van Film by the Sea tot Filmmuseum Eye en van het Amsterdam Sinfonietta tot het Centrum voor Beeldende Kunst in Middelburg - te komen tot een planning van evenemen ten - van concerten tot tentoon stellingen. „Het is een mooi plan, De Grote Kerk moet een aanvulling zijn op het culturele aanbod in de regio maar het is nog niet concreet ge noeg", zegt De Koster. „Ik ben nu bezig met een uitwerking en een verdieping. De Grote Kerk moet een aanvulling zijn op het cultu rele aanbod in de regio. Dan ga je ook niet concurreren, maar dan kun je samenwerken. Dat is wat we willen bereiken." Inhoudelijk kan hij er nog niet te veel over vertellen. Daarvoor is het te vroeg. In Dordrecht heeft De Koster meegewerkt aan de Energiecentrale, in Bergen op Zoom is hij nog steeds zakelijk lei der en bestuurder van poppodium Gebouw T. In het project Urban Explorers werkten in Dordrecht popmuzikanten en beeldend kun stenaars samen, in Bergen op Zoom is door samenwerking van overheid, onderwijs en onderne mers een voorziening op poten gezet die veel meer is dan alleen een concertzaal. De Koster is ook een van de grondleggers van Pop monument, dat in september plaatsvindt in Bergen op Zoom, waarbij popartiesten spelen op bijzondere, monumentale loca ties. Voor de Grote Kerk wil hij ook slimme combinaties bedenken. „Ik wil iets creëren waar de men sen naartoe willen komen. Zowel de toeristen die naar Veere komen als de cultuurliefhebbers. Iets waar mensen hun verblijf voor verlengen en misschien één of twee keer per jaar speciaal voor naar Veere reizen. De bezoekers van de vaste opstelling moeten in teresse krijgen in de programme ring van concerten en andersom. Ik wil zeker een link leggen met erfgoed en storytelling. Ik wil graag dat het verhaal van Veere en Walcheren hier wordt verteld. Hoe? Dat is nog een beetje zoe ken." Achilleshiel De exploitatie van de kerk is de achilleshiel, beseft De Koster. Van daar dat hij bedachtzaam te werk gaat. „Ik werk nu aan een onder nemingsplan. Wat ga je program meren en wat heb je ervoor nodig? Het is een gigantische ruimte. Hoe pak je dat aan qua techniek? Als je niet oppast, gaat dat je ontzettend veel geld kosten. Heb je voldoende opslag? Heb je voldoende span ningspunten? Waar lopen de lei dingen? Dat bepaalt of iets veel geld kost. Hier was daar nog niet over nagedacht. Ik streef naar een inrichting die het mogelijk maakt om snel te changeren, met weinig handjes. Dat moet duidelijk zijn Mosselbureau. De bulk van de Ne derlandse mosselen komt vanaf vol gende week woensdag op de markt. Die dag trapt de mosselsector offi cieel het seizoen af met een feeste lijke opening midden op de Ooster- schelde. Wat en hoe wil Sint Nico- laas nog niet verklappen. „We gaan iets anders dan anders doen." Het gros van de Zeeuwse mosse len wordt in België verorberd. Afne mers staan te trappelen. De consu ment kan in veel restaurants al wel mosselen eten. Dat zijn overwegend mosselen van Zeeuwse hangcul- tuur en Duitse mosselen die Zeeuwse handelsbedrijven hebben geleverd aan Nederlandse en Belgi sche klanten. Een Duits kweekbe- drijf heeft vorig seizoen mosselen op kweekpercelen laten liggen om zo extra vroeg te kunnen leveren. Inmiddels zijn de Nederlandse bo demmosselen ook op maat. In Brui- nisse konden 50.000 bezoekers vo rige week tijdens de Visserijdagen zich al te goed doen aan de schelp dieren. Volgens Sint Nicolaas gaat het tot nu toe om beperkte volumes, in elk geval onvoldoende om Belgische winkels en supermarkten te bedie nen. „De volumes voor retailbedrij- ven komen er nu aan." Het is nog gissen naar de consumentenprijs van de Zeeuwse mosselen. „Mosse len zijn relatief schaars, dus wellicht worden ze iets duurder dan vorig jaar. Dat zal de liefhebber niet af schrikken, denk ik." Een verklaring voor de trage groei van de Nederlandse bodemmosse len hebben deskundigen niet. Een koude winter en een fris voorjaar kunnen de groei van mosselen rem men. Ondanks een warme zomer komen ze dan langzaam op de ge wenste maat. „Maar zelfs kwekers met een halve eeuw ervaring kun nen niet zeggen waardoor de groei dit seizoen achterblijft", zegt Tilly Sint Nicolaas van het Nederlands woensdag 25 juli 2018 De Koster van de Grote Kerk Ernst Jan Rozendaal Veere -Gert-Jan de Koster Het gezin Schoppers uit Doetinchem geniet van een pannetje mosselen op de Middelburgse Vlasmarkt. archieffotorubenoreel Yerseke Eindelijk is het zover. Het mos selseizoen opent volgende week woensdag. Dat is ruim een maand later dan vorig jaar. Frank Balkenende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36