3 MAATREGELEN PARTIJ VOOR DE DIEREN VRAAGT OM HITTEPLAN Moet het Nationaal Hitteplan ook niet voor dieren gelden, vraagt do Partij voor de Dieren aan de minister. De droogte bezorgt veehouders en eigenaren van huisdieren in elk geval extra werk. Konijnen, vogels, koeien, honden, paarden en schapen zuchten onder de hitte. De mens is niet de enige die last heeft van de warmte. De schapen van Jan Kaljouw uit Bigge- kerke hebben dorst. „In een uurtje tijd drinken ze 6oo liter weg. Drie liter per schaap", zegt de schaapsherder. „Dat water bren gen we in tanks naar de plek waar ze grazen, want hier op Walcheren is bijna al het water brak. Dat vin den ze niet lekker." Het schapenscheren is net voor bij. De dieren lopen met een glad velletje rond. Opgelucht dat hun dikke vacht weg is, zou je denken. Maar dat is niet zo, legt Kaljouw uit. Wol isoleert. Het houdt dus ook de warmte 'buiten' als de wol nog op het schaap zit. „Die onbe schermde huid is ook extra gevoe lig voor de zon. We lopen nu aan gepaste routes, waar ze altijd scha duwplekken kunnen vinden. Mo menteel is dat de Kanaaldijk tus sen Veere en Middelburg. Bij Arne's Kaasboerderij in Ar- nemuiden lopen de geiten volop te hijgen, zegt boer Martin Walhout. „Ze moeten hun warmte kwijt. Mijn geiten zijn veel binnen; in de stal is het koeler. Boven de 25 gra den krijgen ze het zwaar. Ze eten bijna niks. En de melk wordt ook minder." Jan Jansen van melkveehouderij De Favoriete in Middelburg zet 's avonds omstreeks half tien de deuren van de stal open; de koeien wandelen dan de koele nacht in om pas terug te keren om een uur of 5, als het tijd is om te melken. Als de koe mag kiezen, is hij over dag binnen, in de hypermoderne met airconditioning gekoelde stal. Maar niet iedereen is in staat zijn koeien in en uit te laten lopen. „Je moet wel een stal bij je weiland hebben", zegt Jansen. Ad Bom van Reptielenzoo Iguana vindt het allemaal best. Reptielen zijn koudbloedig; ze zijn afhankelijk van de buitentempera tuur en worden actiever naarmate het warmer is. „Het binnenkli maat van Iguana wordt op tempe ratuur gehouden met lampen, vloerverwarming en centrale ver warming. Dus het is nu niet war mer dan normaal. Wel hoeven we nu minder te stoken. Dat kan voordelig uitpakken, als we later in het jaar niet extra hoeven te sto ken", verklaart Bom. Alleen in de serre, waar de zon nu brandt op de Griekse landschildpadden en alli gators, zijn de dieren actiever dan gewoonlijk. Dierenarts Barbara Trappeniers ziet veel dieren die problemen krijgen door de hitte. „Katten die al een chronische aandoening hadden, zoals nierfalen, kunnen nu meer symptomen gaan verto nen. Bij honden zie je verbrande voetzooltjes door een heet weg dek. Honden raken hun warmte onder meer kwijt door hun voet zolen. Zet een bak water neer waar ze doorheen kunnen lopen. Of ga met ze naar het strand zodat ze in de zee verkoeling vinden", advi seert ze. Gisteren nog had Trappe niers een paard onder handen dat hittestress had en begon te hyper ventileren. „Dan moet je zo'n dier langzaam afkoelen en koel, schoon drinkwater geven. Ik adviseer door het krachtvoer wat zout te doen. En geen inspanning, geen grote wandelingen, hond niet naast de fiets laten lopen, het paard alleen 's morgens of's avonds berijden. Zet voor honden een bak water neer waar ze doorheen kunnen lopen Zorg dat de dieren altijd schaduw hebben. Dat is voor kippen en ko nijnen heel belangrijk." In de vrije natuur is het voor de beheerders zaak te zorgen dat er genoeg water is. De familie De Kok in Lewedorp laat zijn Herefor- drunderen - een natuurras - gra zen in natuurgebieden. Boer Hans de Kok: „Vaak staan in natuurge bieden wel bomen en struiken waar ze schaduw vinden. We plaatsen bij hoge temperaturen een extra bak die gekoppeld is aan een drinkwaterleiding en zichzelf automatisch vult." Staatsbosbeheer houdt bij de in spectie van de eilandjes in de Zeeuwse wateren in de gaten of er nog genoeg water is voor de paar den en runderen die er rondlopen. Desnoods wordt water naar de ei landjes gebracht. Paul Begijn, woordvoerder van Natuurmonumenten, geeft aan dat er regelmatig meldingen ko men van mensen die dieren zien liggen en zich ongerust maken. „Een koe ligt veel te herkauwen, dat hoeft geen probleem te zijn. Maar we zijn wel blij met die extra ogen en oren." De duingebieden van Schouwen hebben relatief weinig last, zegt Begijn. „De duin valleien hebben nog wel wat vocht vastgehouden van het natte voor jaar. Maar het wordt nu wel nij pend." woensdag 25 juli 2018 Dieren zuchten ook onder hitte Ondine van der Vleuten Middelburg -Barbara Trappeniers, dierenarts A Hond Messi is dol op de spuitende tuinslang, fotos ruben oreel A Schapenhoedster Angela de Bree zorgt ervoor dat haar kortgeschoren dieren voldoende drinken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35