ledereen zorgt voor iedereen Boetes uitgedeeld aan zwemmers in haven Pas op voor zonnesteek aan de kust Zaadjes 2 Commentaar Paniekverhalen over de hitte? De ouderenorganisatie Anbo vindt van wel. De bond denkt dat het gezondheids- instituut RIVM het hitteplan in de kast had kunnen laten. Ook het Rode Kruis besteedt volgens de Anbo overdreven veel aandacht aan de warmte. De Anbo vindt het overbodig om langs bejaardentehuizen te gaan om op de risico's te wijzen. De ouderenorganisatie heeft wel een punt. Het is niet voor het eerst heet. ledereen weet wat je nu moet doen. Dat maakt de adviezen van het RIVM en het Rode Kruis obligaat. Met extreme hitte in het vooruitzicht is het vooral belangrijk dat iedereen zijn verantwoordelijkheid neemt. Liefst uit eigen beweging. Niet pas nadat een overheid of instelling aan de bel trekt. Het risico van voortdurend waarschuwen is dat mensen passief worden. Dan gaan ze zitten wachten tot iets of iemand hen wakker schudt. Maar het RIVM en het Rode Kruis kunnen moeilijk anders. Eén keer te laat alarm slaan is genoeg om Ne derland op stelten te zetten. Daarom is hun actie niet vreemd. De Anbo heeft gelijk dat er geen enkele reden is voor pa niek. Het RIVM en het Rode Kruis hebben gelijk dat ze toch iets doen. Als dat een beetje betuttelend is, dan moet dat maar. Het kan helemaal geen kwaad om de mantra nog eens op te zeggen: voldoende drinken, in de schaduw blijven, op kleine kinderen letten en op ouderen. RIVM, Rode Kruis en Anbo zijn goed bij de les. Elk in zijn eigen rol. Dat is precies wat we ver wachten. Hitteplan en actie Rode Kruis zijn misschien wat overdreven maar kunnen geen kwaad Ka-tjiingggg. 140 euro. Dat is de boete die je krijgt als je de haven van Zierikzee in duikt. Handhavers van de gemeente Schouwen-Dui- veland hebben dinsdag voor het eerst boetes uitgeschreven. De ge meente heeft geprobeerd het zwemmen in de haven zo lang mo gelijk te gedogen, maar de overlast loopt de spuigaten uit. Dinsdagochtend bleek er weer een boot compleet met slik te zijn besmeurd. Er is al met flessen urine gegooid, er wordt voortdurend snoeiharde muziek gedraaid en op boten geklommen die als spring- schans worden gebruikt. Bootjes mensen en omwonenden zitten met hun handen in het haar. „Het loopt zo langzamerhand helemaal uit de klauwen. De randverschijn selen nemen nu zulke extreme vor men aan dat we gewoon moeten gaan handhaven", zegt een woord voerder van de gemeente. Zwemmen in de haven is om vei ligheidsredenen sowieso niet toe gestaan. Maar de gemeente toonde ALMANAK „Waarom zitten de zaadjes van een aardbei aan de buitenkant?", vroeg die vijfjarige meid uit Dreischor zich af. „Geen idee", antwoordde haar moeder. En in de hoop al grappend on der al die lastige vragen van haar dochter uit te komen, voegde ze Het loopt zo langzamerhand helemaal uit de klauwen zich coulant en ging met betrokken Zierikzeeënaren in gesprek over realisatie van een mogelijk alterna tief. Zo wordt nagedacht over een springvoorziening bij het strandje van Borrendamme. er meteen aan toe. „Ik heb het de aardbei gevraagd, maar die geeft geen antwoord." Het kleutermeisje bleef maar een kort momentje stil. „Oh, met mij praat-ie wel", klonk het een beetje patserig. „Hij zegt: dan kunnen mensen mijn zaadjes goed zien." Schouwse handhavers Ditty Smit landelijk genomineerd voor Miss Senior Pride MIDDELBURG Mosselfeesten beginnen morgen De eerste mensen met een zonne steek hebben zich de afgelopen da gen al gemeld bij de Zeeuwse huis artsen. Je kunt er doodziek van worden. Braken, hoofdpijn, duize ligheid en uitdroging zijn belang rijke signalen. De Reddingsbrigade waar schuwt voor het gevaar van over verhitting en warmtestuwing in re latie tot zwemmen. Warmtestu wing kan leiden tot een zonne steek. De temperatuur van het li chaam is dan opgelopen tot meer dan 40 graden Celsius. advies luidt om uit de felle zon te blijven, goed te smeren en extra water drinken, ook als je geen dorst hebt. Als je meer vocht verliest dan dat je drinkt, blijft er te weinig vocht over om te verdampen. De temperatuur stijgt daardoor in je li- Badgasten die zich niet lekker voelen, wordt afgeraden het water in te gaan „Badgasten die zich ook maar enigszins niet lekker voelen, wordt afgeraden het water in te gaan. Af koelen in het water lijkt soms de voor de hand liggende oplossing, maar het komt de zwemveiiigheid in het geval van (beginnende) over verhitting of warmtestuwing juist niet ten goede", meldt de reddings brigade. De komende dagen wordt een hit tegolf verwacht en daardoor neemt de kans op een zonnesteek toe. Het Op de site komt een melding te staan dat je moet drinken tijdens het lopen chaam. Sommige Zeeuwse organisaties nemen extra maatregelen tijdens hun evenement. Zoals atletiekver eniging Delta Sport, organisator van de stratenloop in Burgh- Haamstede die vanavond plaats vindt. „Op de site komt een melding te staan dat je veel moet drinken", zegt Jolanda Schot van de Zierik- zeese club. „Het zijn drie rondjes en je komt iedere keer langs de wa- terpost. Verder heb ik de EHBO ge maild in verband met het hitte plan. Wij krijgen gewoon toestem ming van de gemeente zolang we maar genoeg water hebben en de EHBO hebben geïnstrueerd." De Zierikzeese club rekent ook op het gezonde verstand van de atle ten. „Het is uiteindelijk je eigen verantwoordelijkheid." Ook de Zeeuwse Fietsvierdaagse ging vanochtend gewoon van start. Voor deze deelnemers luidde eve neens het advies: drinken, drinken en nog eens drinken. Minimaal twee liter per dag. Deelnemers van de Route 55- fietstocht in Terneuzen worden verzocht om donderdag eerder te vertrekken vanwege de hitte. woensdag 25 juli 2018 M Esme Soesman Zierikzee -gemeentewoordvoerder Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE De gemeentelijke hand havers van Schouwen- Duiveland krijgen een rol in het SBS 6-programma De Handhavers. De film ploeg volgt twee contro leurs een aantal dagen in augustus, uiteenlopend van het strand tot de Ha vendagen in Zierikzee. Het programma is speci fiek gericht op het con tact tussen de handha vers en de inwoners en gasten op Schouwen- Duiveland. Eventuele conflictsituaties worden niet in beeld gebracht, aldus burgemeester en wethouders in een toe lichting aan de gemeen teraad. GOES Ditty Smit-van Damme uit Goes is genomineerd voor de titel Miss Senior Pride. Dat is een prijs voor vrouwen die zich landelijk onderscheiden door hun inzet voor Ihbt- ouderen. Smit zet zich als enige hetero tussen de Zeeuwse Roze 50+ Am bassadeurs belangeloos in voor ouderen met een andere seksuele geaard heid, die in verpleeghui zen vaak angstvallig hun geheim bewaren. De voormalige verslavings- en verpleeghuisarts opende door haar net werk deuren die voor an deren gesloten blijven. De Middelburgse Mos selfeesten beginnen morgen op de Vlas- markt. Eén straat vormt dan drie dagen lang het 'grootste terras van Zeeland'. De veertien deelnemende horecaon dernemers hebben een tent of terras buiten staan en maken een eigen bereiding van de Zeeuwse mossel. In de loop van de jaren is het evenement uitgegroeid tot meer dan alleen mossels eten. Zo zijn er ook optredens van straatartiesten en is er iedere dag livemuziek van nationale en inter nationale artiesten. Wie zich niet goed voelt door de hitte, kan beter niet gaan zwem men. Het komt de zwemveiiigheid niet ten goede. Kristy, Jana, Ejah en Deveny (vlnr) hebben daar geen last van. foto lex de meester Zwembaden die langer open blij ven, stranden die tjokvol liggen en ook bij de recreatiepiassen is het aanschuiven voor een plekje. Heel verleidelijk om ver koeling te zoeken in het Zeeuwse water, maar let op: een zonnesteek ligt op de loer. Maurice Steketee Vlissingen -Reddingsbrigade -Jolanda Schot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34