Helft Zeeuwse bedrijven die handelen met Verenigd Koninkrijk onvoorbereid De Grote Kerk heeft nieuwe baas ZEELAND4 Broodjes die van borden worden gegrist, etenswaar die uit tassen wordt gepikt: wie een versnapering eet of bij zich heeft op het Vlissingse badstrand, moet uitkijken dat die bij Zandpaviljoen Pier 7 zijn zelfs al meerdere niet wordt weggekaapt door een hongerige borden gesneuveld na duikvluchten van de meeuw. De beesten zorgen voor overlast en brutale vogels. Het Verenigd Koninkrijk (VK) stapt 30 maart 2019 uit de Europese Unie. Het land verlaat dan de interne Eu ropese markt én de douane-unie. Hoe het afscheid precies wordt ge regeld, is nog onduidelijk. Maar de tijd dringt. Vorige week riep de Eu ropese Commissie dan ook op reke ning te houden met alle Brexit-sce- nario's. Ook met een harde Brexit zonder akkoord en overgangsperi ode. Het VK is belangrijk voor de Zeeuwse economie. Bijna 8 procent van de Zeeuwse exportgoederen gaat naar de westerburen. Dat is bo ven het landelijke gemiddelde van 6,9 procent. Brexit-ontbijt Toch is de helft van de bedrijven nog niet bezig met de Brexit, signa leert John Hagers, manager bedrij ven grootzakelijk bij Rabobank Oosterschelde. „We hebben al ver schillende sessies gehouden voor bedrijven. Vorige week nog een Brexit-ontbijt, waarbij twintig on dernemers aanschoven. Het wordt steeds spannender rond de Brexit, maar ik zie bij veel bedrijven nog geen gevoel van urgentie." Ga er nu mee aan de slag, zegt Hagers. Een harde Brexit betekent niet alleen de Het klinkt kinderlijk, maar we hebben nog geen flauw idee. We zien het wel terugkeer van grenscontroles, maar heeft bijvoorbeeld ook gevolgen voor tarieven, logistieke ketens, certificaten, licensies en gezond heids- en veiligheidseisen voor producten. „Ben je niet goed voor bereid, dan kan je dat geld gaan kos ten." Zo'n 120 vrachtwagens van G. Bosman Transport in Nisse rijden jaarlijks met uien naar het VK. In Nisse is er nog geen Brexit-paniek. „Het klinkt kinderlijk, maar we hebben nog geen flauw idee. We zien het wel", zegt planner Jan Wil lem Pieper. Ook Frans Vervaet BV in Bier vliet moet zich nog voorbereiden. De producent van landbouwma chines verkoopt een derde van zijn zelfrijdende bietenrooiers aan Britse boeren. Robin Vervaet: „Het zal extra pa pierwerk betekenen, maar we heb ben ervaring met douanedocu menten. We exporteren ook naar niet EU-landen als Oekraïne en Turkije. De Britse markt zal zeker niet wegvallen, want daar zit geen producent van zelfrijdende bieten rooiers." De Zeeuwse economie leunt op export en staat binnen Nederland het meest bloot aan de effecten van de Brexit, staat in een EU-rapport. Zeeland voert vooral voedsel uit, zoals uien, aardappelen en diep vriesproducten van met name de aardappelverwerkende industrie. Daarnaast gaan er veel chemische producten en landbouwmachines de Noordzee over. Overigens is de Zeeuwse export naar het Verenigd Koninkrijk de laatste jaren wel gedaald. In 2008 was die nog 9,9 procent ofwel zo'n 600 miljoen euro. Inmiddels is dat rond de 470 miljoen euro. woensdag 25 juli 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl 'De Brexit? We zien het wel' De helft van de Zeeuwse bedrij ven die zaken doen met het Ver enigd Koninkrijk heeft zich nog niet voorbereid op de Brexit. „Maak haast! Wacht er niet mee tot na de vakantie", adviseert John Hagers van de Rabobank Oosterschelde. Frank Balkenende Vlissingen -Jan Willem Pieper, planner

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33