Pruimenti d Q Code oranje: extreme hitte kan gevaarlijk zijn Tientallen Zeeuwse boeren claimen droogteschade 2 JANVANDAMME Column DESTELLING Vandaag: Vlaamse km-heffing? Dan tunnel tolvrij! Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters TOOS EN HENK ZIJN 0? VAKANTIE 20 HENK OE BERGLUCHT &OET JE SOE&< VOEL IK... Actie politie bij bezoek minister Jolijn Delissenwil in raad Brasschaat MIDDELBURG Stationsbrug vast door hitte Met die kleur drukt het weerinsti- tuut uit dat er 'grote kans is op ge vaarlijk of extreem weer waarbij de impact groot is en er kans is op schade, letsel of veel overlast'. Code oranje wordt afgegeven wanneer het drie dagen achter elkaar boven de 30 graden wordt en 's nachts niet kouder wordt dan 18 graden. Komende dagen blijft het moge lijk boven de 30 graden in vrijwel heel het land, waarmee we officieel te maken hebben met de 25ste hit tegolf in ons land sinds we zijn be gonnen met meten in 1901. Lokaal kan het zelfs 37 graden worden. Code oranje benadrukt dat we te maken hebben met extreem weer dat problemen met zich mee kan brengen, zegt meteoroloog Ben Lankamp van Weerplaza. „Het is echt héél heet voor Nederlandse begrippen, dus hou daar goed reke ning mee." Tot en met vrijdag is er kans op smog in delen van Zeeland. Daar voor waarschuwt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Vooral op Tholen, in Reimers- waal en rond Terneuzen daalt de luchtkwaliteit. Smog is een ver hoogde hoeveelheid ozon in de lucht. Die ontstaat doordat lucht vervuiling zich bij tropische tem peraturen ophoopt. Mensen met luchtwegaandoeningen, kinderen en ouderen zijn vaak gevoelig voor smog. Het RIVM adviseert om li chamelijke inspanningen te ver mijden, vooral in de namiddag en vroege avond. Vanwege de hitte heeft het RIVM een nationaal hitteplan ingesteld. Het is echt héél heet voor Nederlandse begrippen, dus hou daar goed rekening mee Daarin wordt geadviseerd vol doende te drinken, de woning koel te houden en lichamelijke inspan ning te beperken. Ook op het spoor, op de wegen en rond het water leiden de tropische temperaturen tot problemen. Zo heeft ProRail last van 'spoorspattin- gen', waarbij de rails door de hitte verbuigen en als het ware gaan kronkelen. Sommige bruggen kun nen niet meer open: het metaal is zodanig uitgezet dat ze 'op slot zit ten'. Automobilisten komen vaker in de problemen doordat auto's bij voorbeeld geen koelvloeistof meer hebben. Boven code oranje staat nog code rood, ook wel het 'weeralarm' ge noemd. ZEELAND2 De agrariërs hebben een zogeheten brede weersverzekering afgesloten om zich in te dekken tegen extreme weersomstandigheden. Vereinigte Hagel hanteert bij droogte een neer slagtekort van 250 millimeter als drempelwaarde. In Zeeuws-Vlaan- deren en op Tholen en Schouwen- Duiveland is het tekort die grens overschreden. Het tekort neemt nog elke dag met een paar millimeter toe en daarmee groeit ook het aantal agrariërs dat een schade kan mel den. Er geldt bij droogte een eigen risico van 30 procent. Het zijn vooral telers van aardap pelen, uien en suikerbieten die bij de Vereinigte Hagel aankloppen. Overigens verzekeren naar verhou ding weinig boeren zich tegen ex treem weer door middel van de brede weersverzekering. Dit on danks het feit dat de overheid een tegemoetkoming verstrekt aan agrarische ondernemers die zo'n verzekering afsluiten. Niet alleen droogte In Nederland hebben tweeduizend boeren een brede weersverzekering afgesloten, van wie de helft bij de Vereinigte Hagel. De andere verze keraars die deze verzekering aan bieden zijn AgriVer, Avéro Achmea, Interpolis en OFH BFAO. De brede weersverzekering is bedoeld voor open teelten in de sectoren ak kerbouw, vollegrondsgroenteteelt, bollenteelt, sierteelt, fruitteelt en de bomenkweek. De verzekering dekt niet alleen de schade tegen droogte. Een agrariër kan hiermee ook het financiële risico door grote schade aan de oogst door regen, vorst, sneeuw, ijzel, storm, hagel en blikseminslag beperken. Het zomert. Niet te veel bewegen. En je vooral niet druk maken. Ogen dicht, oren dicht, schaduw, voeten in een waterbadje, een jus d'orange met ijsblokjes en rietje onder handbereik. vol. Dus doe ik mijn ogen open en lees over de Wemeldingse fruitte ler Kees, die zijn pruimen niet kwijt kan omdat ze door de droogte net iets onder de door de supermarkten gehanteerde maat zijn gebleven. Zijn noodkreet ont plofte op internet - het bericht ging 'viral' - staat er in het artikel. Iedereen heeft het erover en wil opeens pruimen eten van Kees. Dat is mooi in deze zinderende zo mer. bericht wordt een serieus laagje gelegd. Wij, u en ik, zijn de schul digen. Want, wordt er gezegd, de consument - dus u en ik - willen alleen maar opgetutte groenten en fruit in de schappen van de winkel zien. Rechte courgettes en kom kommers, rode ronde tomaten en nog rodere en gele paprika's, gele kromme bananen, aardappelen waaraan geen spoortje slik meer is te bekennen. Dat willen wij - u en ik - zeggen de marketingspecialis- ten van de grootwinkelbedrijven. Ik moet mijn stoel verzetten om nog een streepje schaduw te van gen. paprika blief die niet helemaal aan het reclameplaatje voldoet. Aard appels heb ik liever met klei eraan, dan bewaren ze beter. Afgelopen jaren hadden we enkele keren een courgetteplant. Lette je even niet op, dan had je exemplaren die minstens drie keer het formaat hadden van wat je in de winkel ziet liggen. Lekker waren ze. groenteafdeling van de grootgrut ter ligt. Het is net als met de mode. Iemand bedenkt dat we spijker broeken met scheuren en gaten gaan dragen. En jawel, zie ons lo pen. Daar zit de clou. Die marke teers moeten we verbannen. En pruimen rechtstreeks bij onze ei gen Kees kopen. Zo, nog een jus! Je moet voldoende drinken, heb ik gelezen. Die marketeers moeten we verbannen woensdag 25 juli 2018 Reageer op pzc.nl Gisteren: 'Zoutelande' is ook mijn Neder landstalige favo riet 568 reacties NIEUWDORP De politiebonden voeren vandaag actie voor een betere cao bij het bezoek van minister Ferdinand Grapperhaus (Justitie en Veiligheid, CDA) aan het Politie Trainingscentrum bij Nieuwdorp. Rond het middaguur wordt in de buurt van de Finlandweg in het haven gebied een verkeerscon trole gehouden. Burgers worden niet bekeurd. De auto van Grapperhaus zal worden aangehouden, waarna politiemensen met de minister in ge sprek gaan. MIDDELBURG Jolijn Delissen (31) was eerder al vijf jaar ge meenteraadslid in Mid delburg voor de VVD; nu probeert ze het bij de li beralen in Vlaanderen. Delissen bezet de acht tiende plaats op de lijst van Open Vld en is daar mee lijsttrekster van de tweede kolom. Jolijn werkt als omgevingsma nager voor North Sea Port, het havenbedrijf van Gent en Terneuzen. Delissen stopte in 2015 als raadslid in Middel burg, omdat ze naar Ant werpen verhuisde. Inmid dels woont ze in Bras schaat, de gemeente waar ze nu in de raad wil. Hoewel de Stationsbrug in Middelburg gisteren al enkele keren met water was gekoeld om problemen door uitzet ting te voorkomen, is de brug gisteravond toch vastgelopen door de hitte. De brug was zo uitgezet dat die niet meer helemaal dicht kon. De afgelopen jaren liep de brug op zomerse dagen vaker vast, maar gisteren had de provin cie Zeeland besloten de brug drie keer per dag preventief te koelen. Volgens het schema van de provincie zou de brug rond 18.30 uur nog ge koeld moeten zijn, maar toch liep die vast. Nadat extra koelwater op de brug was gestort kon deze rond 20.00 uur weer open. Vanwege de aanhoudende tropi sche temperaturen en droogte in Nederland heeft het KNMI code oranje afgekondigd voor heel het land, behalve het Wad dengebied. Annemieke van Dongen De Bilt -Ben Lankamp, meteoroloog Enkele tientallen Zeeuwse boe ren hebben zich vanwege schade door de aanhoudende droogte gemeld bij de coöpera tieve verzekeringsmaatschappij Vereinigte Hagel in Smilde. Theo Giele Vlissingen Dat houd zelfs ik geen hele dag Onder het lekker weghappende Mij is nooit gevraagd of ik een Wij bepalen niet wat er op de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2