'Barbie moet hulp zoeken bij specialist' 29 Panorama, Nieuwe Revu en De Tele graafwerden aangevallen. Het houdt tegenwoordig niet op bij voetbalrellen, zegt Thomas Bruning van de journalistenvakbond NVJ. „Want dat is van alle tijd. Je kan heel ruw zeggen dat de moord op Pim Fortuyn (waarna beschuldigend naar de media werd gewezen) een duide lijk omslagpunt was als het agressivi teit tegen journalisten betreft. Speci fiek voorbeeld zijn de Turkse rellen in Rotterdam." minaliteit in de provincie Brabant. „Daar ontstond een dreigende situa tie en hebben we de politie gebeld. Waar mensenmenigtes zijn en ge dronken wordt, wordt ook wel eens preventief actie ondernomen (en met beveiliging gewerkt, red.)." Kwetsbaar Televisiemensen zijn extra kwets baar. Marcel Gelauff: „De schrijvende pers kan veel anoniemer over straat. Je valt als NOS wel op met bijvoor beeld auto's waar onze logo's op staan. Dus denken we ook altijd na waar we die neerzetten. Er zijn ook wel eens een verslaggevers geweest die zich afvragen: haal ik die plopkap met het NOS-logo van de microfoon, zodat ik minder herkenbaar ben? Wij roepen blijkbaar soms agressie op, omdat mensen niet in beeld willen of er gewoon plezier in scheppen om agressief te zijn tegen anderen. En dan zijn wij snel het doelwit." Ook de redactie van de SBS 6-actu- aliteitenrubriek Hart van Nederland huurt sporadisch beveiliging in. „Wij deden dit een aantal keer in het ver leden en nog steeds wel eens, bij voorbeeld bij een voetbalwedstrijd", vertelt hoofdredacteur Mare van der Ree. „Er doen zich soms situaties voor waarin verslaggevers zich geïn timideerd voelden. Soms sturen we bewust ook wel eens mannelijke in plaats van vrouwelijke verslagge vers." Enkele maanden terug draaide Hart van Nederland een item over cri- De schrijvende pers kan veel anoniemer over straat. Je valt als NOS wel op Levensgevaar Bij RTL Nieuws is het inschakelen van beveiliging 'totaal ongebruikelijk', zegt hoofdredacteur Harm Taselaar. „Dat gebeurt echt zelden of nooit. Als wij denken dat je als verslaggever gevaar loopt, kan je overwegen of er iemand mee moet. Maar ik zou niet weten in welke omstandigheden je dat zou moeten doen. De veiligheid van verslaggevers gaat natuurlijk bo ven alles, maar wanneer ben je nu echt in levensgevaar? Dan moet je naar een frontgebied in een oorlog en dat doen we niet." Vorige week ondertekenden mi nister Ferdinand Grapperhaus (Justi tie en Veiligheid), de politie, het OM, het Genootschap van Hoofdredac teuren en journalistenvakbond NVJ (allen verenigd in de Stuurgroep Ge weld en Agressie tegen Journalisten) een akkoord waardoor de strafeisen voor het bedreigen van verslaggevers omhoog gaan. Het is een vertaling van de aanbevelingen die oud-om budsman Alex Brenninkmeijer vorig jaar deed in het onderzoek 'Een Drei gend Klimaat'. Inschatting „Het inhuren van beveiligers is hier ook een onderdeel van", zegt Thomas Bruning van de NVJ. „Wij zijn ons er zeer van bewust dat dit zo af en toe ge beurt. Ik hoor van camera mensen toch vrij vaak verha len dat er agressief wordt ge reageerd." Bruning vervolgt: „Het is goed dat de NOS in schattingen maakt. Maar met een be veiliger rondlo pen geeft niet meteen de juiste sfeer voor een prettig in terview. De inspannin gen die wij de ko mende tijd willen doen, zijn onder meer jour nalisten goed laten beseffen dat het soms span ningen kan op roepen als je er gens in een ge spannen situatie vrij stevig met een camera bin nenloopt. En dat het goed is om bezig te zijn met vragen als: wanneer haal ik die camera tevoorschijn?" ZEBRA MEMORY LANE Komende zaterdag wordt Saman- tha de Jong 29, maar een vrolijke verjaardag zal het niet worden. De realityster die kampt met ernstige depressies werd gistermorgen op nieuw met een ambulance afge voerd na een incident bij haar huis in Scheveningen. Een overbuur man zag hoe ze zichzelf uit het raam liet vallen. Volgens de overbuurman viel het eerst op dat een kind van Bar bie alleen op straat liep. Buren bel den vervolgens aan bij het huis, dat volgens hem 'sinds een maand of twee' de woning van Barbie is. „Ze deed niet open." Volgens de overbuurman is het kind daarna naar familieleden gebracht. Even later zag hij hoe De Jong in het ge opende raam op de eerste verdie ping ging zitten, enkele meters boven straatniveau. Daarna liet Barbie zich volgens hem 'naar be neden glijden'. Ze had een mes in haar hand. Barbie stond nog even op en zakte vervolgens weer in el kaar. De politie was met meerdere wagens heel snel ter plekke. Een paar maanden geleden moest Bar bie (28) na overmatig drugsge bruik en een zelfmoordpoging worden afgevoerd naar het zieken huis. Ze heeft twee kinderen met haar ex-man Michael van der Plas. Zoon Milano (3) en dochter Ange- lina (6) wonen afwisselend bij hun moeder in Den Haag en hun vader in Spanje. Jake Hampel, tot voor kort de manager van Samantha de Jong, adviseerde de Haagse begin dit jaar zich te laten behandelen in een Zuid-Afrikaanse kliniek die gespecialiseerd is in mensen met verslavingen en psychische pro blemen. „Daar zijn internationale supersterren, maar ook Neder landse soapacteurs van hun hard nekkige gewoontes afgeholpen. Maar Samantha wilde dat perti nent niet. Ze vindt zichzelf'sterk' genoeg om alles weer op de rails te krijgen. Toen ze dat advies in de Steeds weer vond ze dat ze haar boontjes zelf beter kon doppen wind sloeg, was dat voor mij dé re den om haar niet meer te mana gen." Hampel, die het leven van De Jong alleen nog zijdelings volgt, zegt dat De Jong al sinds 2013 psy chische problemen heeft. „Meer maals ben ik met haar voor hulp naar een aantal psychologen ge weest. Maar steeds weer vond ze dat ze haar boontjes zelf beter kon doppen. Ze moet gewoon worden geholpen door specialisten, want ze heeft een matige mentale weer baarheid, is uiterst onzeker en makkelijk door haar omgeving te beïnvloeden." woensdag 25 juli 2018 GO NOS-verslagge- ver Henrik-Willem Hofs. BEELDBEWERKING FOTO'S ANP EN SHUTTERSTOCK 44 —Marcel Gelauff Bijna 49 jaar nadat de cover van Abbey Road er werd vastgelegd, maakte Paul McCart- ney (76) gisteren op nieuw een wandelinge tje over het beroemde zebrapad in Londen. Sir Paul was in Londen voor een miniconcert ter ere van zijn aan staande album. Het is opnieuw mis met Saman- tha de Jong, alias Barbie. Na een mislukte zelfmoordpoging aan het begin van dit jaar werd ze gisteren opgenomen in het zie kenhuis na een incident bij haar woning in Scheveningen. Tom Tates —Jake Hampel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29