Marjan Berk Vertrouwen in Tweede Kamer iets gegroeid 15 Economische voorspoed speelt positieve rol DAMDOORBRAAK WASSEND WATER in Oekraïne en Rusland wordt over hiv gezwegen p het ogenblik wordt in Amsterdam een groot congres ge houden, waar aids de hoofdrol heeft. Tegelijkertijd duiken er veront rustende berichten op over toe name van hiv onder jonge men sen. In Frankrijk is een grote toe name van geslachtsziekten ge meld, waarbij hiv ook weer de kop opsteekt. In ons land heerst er een gema tigd positieve stemming. 'Je hoeft er niet meer aan te sterven. Dankzij de nieuwe medicatie spreken we nu wel van een chro nische ziekte.' Maar zodra wij op de televisie worden geconfron teerd met mensen uit Rusland en Oekraïne, landen waarin over hiv wordt gezwegen, krijgen wij een indruk hoe gigantisch groot het probleem is. den. Hij werkte ook samen met Cordaid. Eigenlijk was hij een pastor, maar hij mocht bepaalde handelingen niet doen, omdat hij geen officiële priester was. Hij trok naar de bisschop van Haar lem en kreeg toestemming ook bij begraven, trouwen en dopen rituele handelingen te verrich ten. Hij werd de 'drugspastoor' genoemd. Op zondag predikte hij in de crypte in de Amsterdamse Barnesteeg. Dat betekent wel dat een meerder heid van de Nederlanders, bijna zes op de tien, nog altijd weinig tot geen vertrouwen in de Kamer heeft, blijkt uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Met 40,8 procent heeft de politiek een stuk minder krediet dan bijvoorbeeld de politie (74,5 procent) of rechters (72,9 procent). De kerken (31,2 procent) en de pers (31,9) scoren het slechtst. Waarom het vertrouwen in de Kamerleden is toegenomen, durft socioloog Tanja Traag van het CBS niet te zeggen. „Dat is voor iedereen anders." Kamervoorzitter Khadija Arib (PvdA) is er hoe dan ook blij mee. Ze noemt de stijging 'mooi nieuws'. „Ondanks tegengestelde meningen van partijen in de debatten die ge voerd worden, zijn alle Kamerleden het over één ding eens: we werken voor de mensen in het land en zet ten ons in voor de publieke zaak. Dan is deze stijging mooi nieuws: het werk loont." Het Sociaal en Cultureel Planbu reau (SCP), dat het vertrouwen in de politiek ook bijhoudt, consta teert dezelfde trend als het CBS. Volgens de cijfers van het SCP zet de stijging van het vertrouwen in de Tweede Kamer in 2018 door. Paul Dekker, politicoloog bij het SCP, zegt dat de stijging van het vertrouwen voor een deel te maken heeft met de economische voor spoed waar veel Nederlanders van profiteren. „Maar het hangt ook af van wat er in de politiek gebeurt: is men besluiteloos of ruzieachtig - zoals Wilders en Rutte in 2011 met 'Doe normaal, man' - dan vliegen de cijfers omlaag." Daadkrachtige politieke beslui ten of een frisse start van een nieuw kabinet kunnen er volgens Dekker voor zorgen dat het vertrouwen van burgers in de Kamer toeneemt. In 2013, toen het vertrouwen in het parlement zich op een diepte punt bevond, was het kabinet- Rutte II (VVD-PvdA) net beëdigd. Rutte II begon met gedoe over de inkomensafhankelijke zorgpremie. Rutte I (WD en CDA met gedoog- steun van de PW) was een jaar eer der met glasgerinkel gesneuveld. Volk Volgens politicoloog André Krou- wel van de Vrije Universiteit in Amsterdam is het niet eens zo erg dat een meerderheid van het volk zegt het parlement niet te vertrou wen. „Wantrouwen is op zich heel gezond. In het algemeen zie je dat mensen wel veel vertrouwen heb ben in hun eigen partij." Volgens het CBS is de Nederlan der ook steeds positiever over zijn welzijn in het algemeen. In 2017 had 62 procent van de mensen een hoog persoonlijk welzijn, tegen 56 pro cent in 2013. Dat betekent dat ze bij voorbeeld hun financiële situatie, hun gezondheid en veiligheid een rapportcijfer geven dat gemiddeld hoger is dan een zeven. Prinses Mabel doet een drin gend beroep groot in te zetten op de bestrijding van de ziekte en vooral ook voorlichting aan jonge mensen te geven ter voorkoming. 'Wij verliezen anders een com plete generatie!' Ze pleitte ook voor hiv-preventie voor de heel jonge meisjes, die in een vroeg huwelijk door hun man worden besmet. Bij dit soort berichten denk ik altijd aan Martha Bergsma, voor malig danseres, die haar bestem ming heeft gevonden in de ver zorging van hiv-patiënten. Ze vertelt: „Ik kreeg mijn dans opleiding bij Scapino, werd half- solist, danste in het circus, speelde in kluchten bij John Lan- ting. In een tijd van weinig werk in mijn vak volgde ik een oplei ding tot ziekenverzorgster, die ik later uitbreidde met allerlei vak diploma's. Ik vond zinvol werk in de daklozen- en verslavingszorg, waarbij ik ook veel te maken kreeg met aidspatiënten." Ze leerde Rikus Dullaert ken nen, een antiquair met als specialiteit iconen, die zijn geld stak in kleinschalige projecten voor verslaaf vrijwilligster naar Johannesburg getrokken om te werken in een verpleeghuis met twintig bed den voor kinderen, het Nazareth Huis. Wat ik daar zag en mee maakte was dramatisch. De zieke kinderen kwamen via de kliniek naar binnen. De ouders waren vaak dood. De kinderen waren in een heel slechte conditie, met af schuwelijke doorligwonden, het was té erg... soms werd daar niets meer aan gedaan, 'want ze gaan toch dood'." Ik vraag Martha hoe ze het vol hield om met deze hopeloos zieke kinderen op te trekken. „Ik sloeg mijn armen om ze heen...", antwoordt ze. woensdag 25 juli 2018 GO Aidsleed Dorpelingen in Laos wachten op hulp nadat een dam is door gebroken. Zes dorpen in de provincie Attapeu werden ge troffen door het wassende water. Er zouden enkele doden zijn gevallen. Honderden men sen worden vermist. Bijna ze venduizend Laotianen zijn door de ramp dakloos geworden. De dam is onderdeel van de elek triciteitsvoorziening in de regio. Milieuactivisten waar schuwen al jaren voor gevaren van de dam. fotoepa Nederlanders zijn steeds posi tiever over de Tweede Kamer. Ruim 40 procent van de bevol king zei in 2017 vertrouwen te hebben in het parlement, een stijging van bijna 10 procent ten opzichte van 2013. Chris van Mersbergen Den Haag Bijna drie kwart van de Nederlanders, 72,9 procent, heeft vertrou wen in rechters BJ „Met hem ben ik zeven jaar lang drie maanden per jaar als

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15